X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Odebranie suwerenności Polsce". Michał Wójcik o łączeniu zasad praworządności z wypłatą środków UE

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 18:35
- Jeżeli ten mechanizm zostanie wprowadzony, to będzie to furtka dla Komisji Europejskiej, która jeśli nie będzie zgadzała się z jakąś reformą przygotowywaną w Polsce, będzie mogła ją zablokować - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wójcik (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów).
Michał Wójcik
Michał WójcikFoto: PR24

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, na przykład, jeśli stwierdzi zagrożenie dla niezależności sądownictwa w danym kraju.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
Saryusz-Wolski: niektóre rządy europejskie chcą nas zepchnąć do pozycji wasala

Decyzje w tej sprawie miałyby być podejmowane przez państwa członkowskie większością kwalifikowaną.

"Próba dyscyplinowania Polski i Węgier"

Michał Wójcik podkreślał, że wprowadzenie mechanizmu łączącego praworządność z przekazywaniem środków UE nie ma oparcia w traktach unijnych. - Urzędnicy i politycy UE próbują za wszelką cenę przeforsować mechanizm, który nie ma podstawy prawnej. Są hipokrytami, zabiegając o praworządność, przeprowadzają coś, co nie ma oparcia w prawie. To próba dyscyplinowania Polski i Węgier - zaznaczył.

Posłuchaj
22:05 _PR24_AAC 2020_11_14-17-35-38.mp3 14.11.2020 Michał Wójcik (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- To mechanizm niebezpieczny z punktu widzenia każdego państwa UE. Dzisiaj to my mamy prawo pytać o praworządność w innych krajach. Pytanie, kto ma oceniać praworządność, jakie są jej mierniki. Np. w Niemczech to politycy w dużej mierze decydują o tym, kto ma zostać sędzią, nie ma tam Rady Sądownictwa - przypominał.

"Odebranie suwerenności"

Minister zauważył, że przeforsowanie mechanizmu będzie w istocie odebraniem suwerenności naszemu krajowi. - Nie można przehandlować swojej suwerenności za srebrniki. Jako politycy jesteśmy odpowiedzialni przed historią, za to co dzisiaj zrobimy - stwierdził.  

- Wchodząc do UE, umawialiśmy się na pewne zasady, w tym oddanie części suwerenności, ale w określonych obszarach. Poruszamy się w obszarach przekazanych kompetencji. Nie możemy jednak pozwolić na to, by UE wkraczała i dyktowała jaka reforma powinna być przeprowadzona, a do tego zmusza nas ten mechanizm - mówił gość audycji.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem budżetu UE na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z praworządnością. Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji - przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela, Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel - kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami Unii.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Michał Wójcik

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 17.35

PR24/ka

Czytaj także

Fundusze za praworządność. Prof. Reginia-Zacharski: UE chce to zrobić z powodów ideologicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:38
- Okazuje się, że zasada pacta sunt servanda nie jest przestrzegana. Pod koniec roku, gdy perspektywa budżetowa UE powinna być finalnie dopinana, próbuje się grać sprzecznie do ustaleń, które zapadły kilka miesięcy temu - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy twardo negocjować". Radosław Fogiel o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 17:59
- Nie zgodzimy się na to, aby decyzje o tym, jak funkcjonuje państwo w zakresie sądownictwa, zapadały poza Polską. Nie oddamy naszej suwerenności. Jestem przekonany, że sprawa rozejdzie się po kościach. Nikt w UE nie chce ryzykować łamania traktatów - w ten sposób Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, odniósł się w Polskim Radiu 24 do wiązania budżetu UE z praworządnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadużycie Komisji Europejskiej". Prof. Grabowska o próbie wiązania funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 12:20
- Próba wiązania budżetu UE i dystrybucji jego środków z praworządnością, nie ma podstaw w traktatach unijnych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
rozwiń zwiń