X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W środę poznamy szczegóły projektu ustawy ws. "pakietu wolnościowego". Czarnek: chcemy urzeczywistniać konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 14:16
- Wolność słowa jest fundamentalną wartością w państwie praworządnym, demokratycznym, państwie prawa i państwie wolnym. My tę właśnie wolność chcemy urzeczywistniać - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PR24/DB

W środę, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, zostaną zaprezentowane szczegóły projektu ustawy ws. "pakietu wolnościowego", czyli nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która, jak wskazuje Przemysław Czarnek, ma zapewnić wolność nauki.

EN_01443775_0052 1200.jpg
Czarnek: mamy szansę na to, by po feriach dzieci wróciły do szkół

- Chcę konsekwentnych zmian na lepsze w polskiej edukacji, w tym w szkolnictwie wyższym. Nie oznacza to jednak rewolucji, bo ona jeszcze nikomu nic dobrego nie przyniosła. W edukacji żadnych rewolucyjnych ruchów absolutnie robić nie wolno - zapewnił w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim.

Posłuchaj
23:34 _PR24_AAC 2020_12_06-13-33-20.mp3 Przemysław Czarnek o znaczeniu "pakietu wolnościowego" oraz reformie szkolnictwa wyższego ("Temat dnia/Gość PR24")

Zaznaczył, że wolność słowa jest fundamentalną wartością w państwie praworządnym, demokratycznym, państwie prawa i państwie wolnym. - My tę właśnie wolność i zarazem konstytucję chcemy urzeczywistniać. (...) Nikt nie może być w Polsce ścigany, tym bardziej na uczelniach, za głoszenie swoich przekonań światopoglądowych, religijnych czy filozoficznych. To absolutnie sprzeczne z prawami człowieka - stwierdził minister.

Zapytany o list rektorów uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, głoszący, że "nie ma konieczności, dla obrony wolności akademickich, tworzenia specjalnych regulacji prawnych i nowych ciał ingerujących w autonomię uczelni", Przemysław Czarnek odpowiedział, że stanowisko rektorów jest "nerwowe, radykalne i konfrontacyjne".

czarnek 1200 pap.jpg
"Przywrócenie społecznego i narodowego charakteru nauki polskiej". Czarnek o celach resortu

- Czyżby nie lubili lub nie szanowali wolności? Dlaczego ktoś się denerwuje, gdy mówię, że trzeba urzeczywistnić wolność? - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do petycji o jego odwołanie, którą podpisało ok. 100 tys. osób. Zaznaczył, że zdecydowana większość ludzi, którzy podpisują tego typu wnioski, podpisuje się "pod zdaniami zmanipulowanymi, które nie odzwierciedlają moich intencji".

- Osoby te nie rozumieją, co mówię lub tego nie słuchają. Gdyby przeczytały moje teksty lub posłuchały moich wykładów, to na pewno by nie podpisały takiej petycji - podkreślił i zauważył, że żyjemy jednak w wolnym kraju, więc każdy może demonstrować oraz wyrażać swoje poglądy w sposób otwarty, również w przypadku żądania odwołania konkretnego ministra. 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki
Data emisji: 06.12.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: nie będzie naszej akceptacji dla wykluczania kogoś za jego światopogląd

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 17:24
- Naszym zamiarem jest to, by uczelnie były miejscem debat o charakterze pluralistycznym, gdzie do głosu dopuszczani są przedstawiciele nie tylko centrum czy lewicy, ale również środowisk konserwatywnych. (…) Chcemy wolności badań naukowych, ale też głoszenia opinii - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń