X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wolność prezentowania światopoglądu na uczelniach. Szef MEiN zapowiada działania

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 16:50
- Chcemy urzeczywistnić w praktyce akademickiej konstytucyjne prawo do prezentowania przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych - powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że "wolność, to rzecz kluczowa".
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Piotr Nowak

Minister zapowiedział w Radiu Maryja, że w środę zostanie zaprezentowany projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dotyczący tych kwestii. Zaznaczył, że projekt zostanie poddany konsultacjom w środowisku akademickim, a później przejdzie cały tryb legislacyjny.

- Jeśli chodzi o postępowania dyscyplinarne czy wyjaśniające, idące w kierunku dyscyplinarnych wobec nauczycieli akademickich z powodów wypowiedzi światopoglądowych, to tymi postępowaniami objęci są wyłącznie naukowcy, którzy wrażają światopogląd konserwatywny, chrześcijański. Nie ma takich postępowań z drugiej strony. Nie dlatego, że nie ma okazji, żeby je wszczynać, tylko dlatego, że świat konserwatywny ceni sobie wolność słowa i nawet jeżeli to słowo nie jest poważne, albo nie jest umiarkowane, to nikomu ze strony konserwatywnej nie przychodzi do głowy, żeby kogoś ścigać za prezentowanie swojego światopoglądu - mówił minister.

Przemysław Czarnek 1200.jpg
W środę poznamy szczegóły projektu ustawy ws. "pakietu wolnościowego". Czarnek: chcemy urzeczywistniać konstytucję

Przemysław Czarnek zaznaczył, że w tych wypadkach druga strona, lewicowo-liberalna czy lewacka nie jest stroną wolnościową. - Gremialnie nieraz podpisuje się pod pismami do rektorów szkół akademickich z wnioskiem czy wręcz żądaniem wszczęcia postępowania dyscyplinarnego tylko za to, że ktoś wygłosił światopogląd konserwatywny, chrześcijański czy ewentualnie prorodzinne, pro-life poglądy - dodał.

"Prawo do prezentowania swoich przekonań światopoglądowych"

Szef resortu edukacji i nauki podkreślił, że konstytucja w art. 25 ust. 2 potwierdza prawo do prezentowania każdemu swoich przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych w życiu publicznym.

- I to chcemy urzeczywistnić w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce. Chcemy również doprowadzić do (zmiany) sytuacji, w której rektorzy niekiedy pod wpływem różnych środowisk odmawiają możliwości organizowania debaty akademickiej właśnie o tematyce konserwatywnej, pro-life czy chrześcijańskiej, oczywiście argumentując to różnymi okolicznościami. Ale niekiedy sami rektorzy mówią, że takie są naciski środowiska. Chcemy wprowadzić takie rozwiązania, takie przepisy, które umożliwią rektorom obronę przed tego typu naciskami - wskazał minister.

Przemysław Czarnek podkreślił, że "uniwersytet jest dla wszystkich, od lewa do prawa", a "wolność na tym polega właśnie, żeby nie blokować jednych kosztem drugich". Zaznaczył, że prezentowanie poglądów powinno odbywać się w granicach prawa.

bartos

Czytaj także

Czarnek: mamy szansę na to, by po feriach dzieci wróciły do szkół

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 20:21
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w Polskim Radiu 24, że dzieci z klas I-III, ósmoklasiści oraz maturzyści prawdopodobnie po feriach wrócą do nauczania stacjonarnego. Jego zdaniem spadająca liczba zakażeń koronawirusem daje realną szansę na powrót uczniów do szkół.
rozwiń zwiń