X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef Rady Europejskiej: jest porozumienie ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 19:20
Jest zgoda unijnych przywódców na pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm praworządnościowy - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Charles Michel (w środku)
Charles Michel (w środku)Foto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

Morawiecki Orban UE PAP-1200.jpg
Anna Zalewska: Polska i Węgry bronią każdego kraju członkowskiego i całej UE

Decyzję podjęli unijni przywódcy na szczycie w Brukseli. Kompromis był możliwy, bo mechanizm obwarowany został wytycznymi i warunkami co do możliwości użycia tego narzędzia. To sprawiło, że Polska i Węgry wycofały sprzeciw.

Posłuchaj
00:53 10788891_1.mp3 Szczyt UE: jest zgoda na pakiet budżetowy i mechanizm praworządnościowy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

We wnioskach ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnego budżetu przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu warunkowości. - Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z polskich dyplomatów.

Czytaj również:

Ponadto Komisja Europejska jest zobowiązania do przygotowania wytycznych, a mechanizm nie może być użyty przed oceną zgodności z unijnym prawem przez Trybunał Sprawiedliwości. We wnioskach napisano też, że dopóki wytyczne nie zostaną ustanowione, Komisja nie będzie proponować środków na mocy rozporządzenia. Polskie władze nazywają wnioski ze szczytu mechanizmem gwarancyjnym do rozporządzenia.

- To nie jest interpretacja. To gwarancje stosowania rozporządzenia, które dają Polsce bezpieczeństwo budżetowe – podkreślił jeden z polskich dyplomatów. "Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje zamiar Komisji dotyczący przyjęcia Deklaracji, która zostanie umieszczona w protokole posiedzenia Rady przy podejmowaniu decyzji w sprawie rozporządzenia" – czytamy we wnioskach ze szczytu. Konkluzje nie są prawnie wiążące, ale politycznie zobowiązujące.

Cały pakiet finansowy, czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym Polska może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

  dn

  Czytaj także

  Przewodniczący RE rozmawiał z Putinem. "Jest tylko jedna droga do przodu"

  Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 15:40
  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po raz kolejny rozmawiał o sytuacji na Białorusi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak podkreślił, przekazał gospodarzowi Kremla przesłanie środowego szczytu UE.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Nie możemy zaakceptować łamania traktatów". Szef MSZ w wywiadzie dla "Le Figaro"

  Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 00:50
  - Nie możemy zaakceptować łamania traktatów - stwierdził w wywiadzie dla "Le Figaro" minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau. - Wesprzemy tworzenie instrumentu uzależniającego wypłatę środków europejskich od ich efektywnego wykorzystania - zapewnił.
  rozwiń zwiń