W tym roku Kraków odwiedziło znacznie mniej turystów. Wszystko przez pandemię
Niecałe osiem mln osób odwiedziło Kraków w 2020 roku - wynika z badań przeprowadzonych przez zespół badaczy Małopolskiej Organizacji Turystycznej. To znaczny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy wybrało się tam ponad 14 mln osób.
2020-12-15, 12:46
Wyniki badań zostały przedstawione podczas Forum Turystyki, czyli corocznego podsumowania sezonu turystycznego w Krakowie, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele branży. Tym razem wydarzenie częściowo odbyło się online.
Jak podkreśliła zastępczyni prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska, podczas ubiegłorocznego podsumowania nikt nie przypuszczał, że bieżący rok przyniesie tak ogromny kryzys.
- Podczas spotkania dzieliliśmy się optymistycznymi danymi na temat wzrostu dochodów w naszym mieście i dyskutowaliśmy na temat konieczności wdrożenia wspólnych inicjatyw, dedykowanych przeciwdziałaniu negatywnym skutkom dynamicznego rozwoju ruchu turystycznego w Krakowie, takich jak nadmierna ingerencja w krajobraz kulturowy miasta, czy pojawiające się niepokojące zjawiska społeczne - przypomniała Korfel-Jasińska.
Powiązany Artykuł
Za imprezy odwołane z powodu pandemii zwrócono turystom już 85 mln zł
Kto odwiedzał Kraków?
Podczas prezentacji danych wyjaśniono, że wśród 7 mln 950 tys. odwiedzających Kraków ogółem 675 tys. stanowili turyści zagraniczni, a 3 mln 510 tys. turyści krajowi. Z kolei 175 tys. to odwiedzający jednodniowi zagraniczni, a 3 mln 490 tys. odwiedzający jednodniowi krajowi.
Mimo że wyniki z pierwszych miesięcy 2020 r. zapowiadały bardzo dobry czas dla branży, pandemia koronawirusa sprawiła, że ostatecznie liczba turystów nie oscylowała nawet wokół tej z roku ubiegłego. W 2019 r. Kraków odwiedziło bowiem ponad 14 mln osób, z czego ponad 3 mln to turyści zagraniczni, a 250 tys. zagraniczni jednodniowi.
Jeśli chodzi o gości zagranicznych, Kraków w mijającym roku odwiedzali głównie przyjezdni z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Włoch.
Polacy do stolicy Małopolski przyjeżdżali głównie prywatnymi samochodami i pociągami, a turyści wybierali samoloty. Często zatrzymywali się w hotelach o podwyższonym standardzie. Wzrosła popularność podróży służbowych oraz wizyt u znajomych i rodziny.
Kraków to zabytki, ale nie tylko
Ciekawym aspektem, zdaniem badaczy, okazały się powody, dla których turyści wybierali miejsce swoich podróży. Okazało się bowiem, że Kraków przestał być postrzegany głównie jako miasto zabytków, a stał się miejscem wypoczynku, podobnie jak tereny górskie czy nadmorskie. Tradycyjnie wśród wskazań popularnych miejsc znalazł się m.in. Rynek Główny i Kazimierz, ale po raz pierwszy na liście zagościła także rozwijająca się dzielnica Podgórze.
Podczas pobytu w tym roku goście wydali ok. 3,5 mld zł - to kolejny ogromny spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy przeznaczyli na ten cel 7,5 mld. Taki wynik oznacza spadek do danych z roku 2010.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA