X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik IMGW: tegoroczna susza hydrologiczna w Polsce była jedną z najgroźniejszych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 14:24
- W tym roku mieliśmy do czynienia z jedną z najgroźniejszych susz hydrologicznych w Polsce - ocenia w rozmowie z IAR rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. Przypomina, że IMGW bardzo często wydawało ostrzeżenia przed suszą w związku z niskim stanem wód na rzekach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Najtrudniejszy był sierpień, jesienne opady poprawiły sytuację, ale w grudniu jest już ich za mało.

SUSZA1200.jpg
Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Alarmy hydrologów już na początku roku

Grzegorz Walijewski przypomina, że już w styczniu hydrolodzy alarmowali, że mamy do czynienia z suszą. To był efekt bezśnieżnej zimy. Pod koniec stycznia na ponad 40 stacjach mierzących przepływ wody w rzekach odnotowano suszę hydrologiczną, a to - jak wskazuje rzecznik IMGW - jest bardzo dużo jak na środek zimy.

- Ta susza, która w Polsce występuje, jest właściwie przedłużeniem takiej suszy rozpoczętej minimum w 2019 roku, a de facto ona trwa już dłużej, bo tak naprawdę od 2015 roku mamy okres posuchy - zaznacza.

Posłuchaj
00:30 10816472_2.mp3 Rzecznik IMGW: tak naprawdę od 2015 roku mamy okres posuchy (IAR)

 

Rzecznik IMGW dodaje, że sytuacja poprawiła się w czerwcu, kiedy sumy opadów były dosyć wysokie. Ale już lipiec i sierpień były stosunkowo suchymi miesiącami, a krótkotrwałe burzowe opady pomagały tylko na chwilę, bo po kilku dniach stany wód w rzekach opadały do niskiego poziomu.

"Opadów jest zdecydowanie mało"

Grzegorz Walijewski przypomina, że 17 sierpnia suszę hydrologiczną odnotowano na 196 stacjach. To rekord w historii pomiarów hydrologicznych. - Takich stacji w Polsce jest nieco ponad 500, więc widać, jak dużo rzek miało bardzo niski przepływ - podsumowuje. 

Rozmówca IAR przypomina, że we wrześniu odnotowano już więcej opadów deszczu, a z kolei październik był "ekstremalnie wilgotnym miesiącem". Sytuacja wtedy znacznie się poprawiła i liczba stacji notujących suszę spadła do około 20.

Posłuchaj
00:30 10816472_2.mp3 Grzegorz Walijewski: opadów jest zdecydowanie mało (IAR) 

- Teraz ta sytuacja się już unormowała, ale mimo wszystko tych opadów jest zdecydowanie mało - zaznacza rzecznik IMGW, dodając, że sytuacja zaczyna się powoli pogarszać. Rzecznik IMGW podkreślił, że od lat 70-tych do 2000 roku susze występowały średnio co 5-7 lat. Od 2000 do 2015 roku mniej więcej co 3 lata. A od 5 lat susze występują co roku.

ms

Czytaj także

Świat czeka susza? "To właściwie nieuniknione"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 12:37
Do 2050 roku blisko połowa ludzkości pozostanie bez wody pitnej - wynika z raportu "Raport United in Science". Pandemia zatrzymała nasze życie, ale nie powstrzymała globalnego wzrostu temperatur i podnoszenia się poziomu mórz i oceanów.
rozwiń zwiń