Możliwa współpraca militarna Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Chiny wyrażają sprzeciw
- USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
2021-01-07, 11:00
W spotkaniu wziął udział amerykański zastępca sekretarza stanu ds. politycznych i wojskowych Clarke Cooper.
Rzeczniczka Tajwańskiego MZS Joanne Ou potwierdziła podczas konferencji prasowej, że spotkanie odbyło się zgodnie z planem, i odmówiła udzielenia komentarza, stwierdzając, że naruszyłoby tu zaufanie drugiej strony.
Powiązany Artykuł
![chinq32.jpg](http://static.prsa.pl/images/24051b23-a387-4d25-a8bb-acb6c52b6636.jpg)
Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej. To już drugi taki rejs okrętu
Jednak jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, zaufane źródło w MSZ jeszcze przed rozpoczęciem spotkania przekazało, że rozmowy będą dotyczyć współpracy militarnej, sprzedaży sprzętu wojskowego oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku, oraz że wezmą w nich udział przedstawiciele resortu obrony i spraw zagranicznych. CNA wskazała również, że nie jest to pierwsze w historii takie spotkanie, jednakże po raz pierwszy USA z wyprzedzeniem poinformowały o nim opinię publiczną. Departament Stanu USA nie podał żadnych szczegółów dotyczących rozmów.
- Chiny odrzucają apel USA o uwolnienie 12 Hongkończyków. Potępiają też nowe prawo w sprawie Tybetu
- "USA nie zrewidują polityki wobec Rosji i Chin. Polska może rozszerzyć listę pól współpracy". Ekspert PISM o Joe Bidenie
Współpraca Tajwanu z USA coraz ściślejsza
W trakcie środowej konferencji prasowej w Pekinie Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MZS, stwierdziła, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się dialogowi, oraz że podejmą odpowiednie działania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou w odpowiedzi przekazała, że groźby ze strony Pekinu nie są niczym nowym i nie przeszkodzą w dalszym zacieśnianiu współpracy pomiędzy Tajpej a Waszyngtonem.
Powiązany Artykuł
![Chiny okręt 1200 free.jpg](http://static.prsa.pl/images/497db338-807a-4dbe-859d-95d2d3c5f26e.jpg)
Rywalizacja chińsko-amerykańska. Lewicki: główną osią konfliktu jest Morze Południowochińskie
Jest to kolejne już amerykańsko-tajwańskie spotkanie podczas ostatnich miesięcy rządów prezydenta Donalda Trumpa. W listopadzie w Waszyngtonie odbył się pierwszy dialog na rzecz dobrobytu i partnerstwa gospodarczego (EPP) pomiędzy krajami, w którym wzięli udział podsekretarz stanu ds. gospodarczych Keith Krach oraz wiceminister ds. gospodarczych Tajwanu Chen Chern-chyi.
Stany Zjednoczone tylko w tym roku sześciokrotnie zatwierdzały sprzedaż broni dla Tajwanu. W ostatnich miesiącach przedmiotami takich transakcji były ruchome wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) i pocisków przeciwokrętowych Harpoon czy systemy łączności FCI. Podczas całej kadencji Donalda Trumpa zaaprobowano 11 transz sprzedaży broni na Tajwan - najwięcej od czasu zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.
jbt
REKLAMA
REKLAMA