X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Możliwa współpraca militarna Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Chiny wyrażają sprzeciw

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 11:00
- USA i Tajwan rozmawiały w środę o sprawach polityczno-militarnych - potwierdził tajwański MSZ. Wcześniej spotkanie zostało zapowiedziane przez Departament Stanu USA. Chiny jeszcze przed rozmowami sprzeciwiły się dialogowi.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Shutterstock

W spotkaniu wziął udział amerykański zastępca sekretarza stanu ds. politycznych i wojskowych Clarke Cooper.

Rzeczniczka Tajwańskiego MZS Joanne Ou potwierdziła podczas konferencji prasowej, że spotkanie odbyło się zgodnie z planem, i odmówiła udzielenia komentarza, stwierdzając, że naruszyłoby tu zaufanie drugiej strony.

Czytaj także:
chinq32.jpg
Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej. To już drugi taki rejs okrętu

Jednak jak podała tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, zaufane źródło w MSZ jeszcze przed rozpoczęciem spotkania przekazało, że rozmowy będą dotyczyć współpracy militarnej, sprzedaży sprzętu wojskowego oraz sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku, oraz że wezmą w nich udział przedstawiciele resortu obrony i spraw zagranicznych. CNA wskazała również, że nie jest to pierwsze w historii takie spotkanie, jednakże po raz pierwszy USA z wyprzedzeniem poinformowały o nim opinię publiczną. Departament Stanu USA nie podał żadnych szczegółów dotyczących rozmów.

Czytaj także:

Współpraca Tajwanu z USA coraz ściślejsza

W trakcie środowej konferencji prasowej w Pekinie Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MZS, stwierdziła, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się dialogowi, oraz że podejmą odpowiednie działania, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou w odpowiedzi przekazała, że groźby ze strony Pekinu nie są niczym nowym i nie przeszkodzą w dalszym zacieśnianiu współpracy pomiędzy Tajpej a Waszyngtonem.

Czytaj także:
Chiny okręt 1200 free.jpg
Rywalizacja chińsko-amerykańska. Lewicki: główną osią konfliktu jest Morze Południowochińskie

Jest to kolejne już amerykańsko-tajwańskie spotkanie podczas ostatnich miesięcy rządów prezydenta Donalda Trumpa. W listopadzie w Waszyngtonie odbył się pierwszy dialog na rzecz dobrobytu i partnerstwa gospodarczego (EPP) pomiędzy krajami, w którym wzięli udział podsekretarz stanu ds. gospodarczych Keith Krach oraz wiceminister ds. gospodarczych Tajwanu Chen Chern-chyi.

Stany Zjednoczone tylko w tym roku sześciokrotnie zatwierdzały sprzedaż broni dla Tajwanu. W ostatnich miesiącach przedmiotami takich transakcji były ruchome wyrzutnie pocisków rakietowych HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) i pocisków przeciwokrętowych Harpoon czy systemy łączności FCI. Podczas całej kadencji Donalda Trumpa zaaprobowano 11 transz sprzedaży broni na Tajwan - najwięcej od czasu zerwania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy krajami.

jbt

Czytaj także

Chiny oskarżają USA o "prowokujący" lot samolotu nad Tajwanem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 04:50
Chiny potępiły lotnictwo USA za "prowokujący" lot samolotu bojowego C-40 nad Tajwanem, twierdząc, że było to naruszenie suwerenności Chin. Pekin uważa Tajwan za swoje terytorium i potępia Stany Zjednoczone za wspieranie wyspy.
rozwiń zwiń