Prof. Krasnodębski o zakupie przez Niemcy dodatkowych szczepionek: solidarność europejska jest fasadą

- Niby są wspólne zakupy i podział szczepionki według liczby mieszkańców, ale na boku bogate kraje kupują sobie ją w sposób ukryty, tak jak Niemcy. Gdy Angela Merkel mówiła o solidarności oraz wspólnych zakupach na zasadzie umowy między państwami, to w tym samym czasie Niemcy zapewnili sobie dodatkowe szczepionki - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

2021-01-08, 20:18

Prof. Krasnodębski o zakupie przez Niemcy dodatkowych szczepionek: solidarność europejska jest fasadą
Prof. Zdzisław Krasnodębski. Foto: PR24/MS

Rząd Niemiec podpisał latem ubiegłego roku dwie wstępne umowy z niemieckimi firmami biotechnologicznymi BioNTech i CureVac ws. zapewnienia 50 milionów dawek ich szczepionek przeciw COVID-19. Wynika to z dokumentu resortu zdrowia i informacji przekazanych przez anonimowego urzędnika.

Powiązany Artykuł

epa08921586-12.jpg
Kontrowersyjne umowy na dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Niemcy działają poza ustaleniami UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup szczepionek mają być negocjowane wspólnie przez wszystkie państwa unijne. - Żadne państwo członkowskie nie może negocjować równolegle - podkreśliła. 

- W Brukseli była o to awantura. Dziwne, że tak późno, że dopiero teraz rzecznik KE został przyciśnięty o te dodatkowe zakupy. Okazało się, że gdy prezydencja niemiecka i Angela Merkel mówili o solidarności oraz wspólnych zakupach na zasadzie umowy między państwami, to w tym samym czasie Niemcy zapewnili sobie dodatkowe szczepionki - zaznaczył prof. Zdzisław Krasnodębski.

Posłuchaj

Prof. Zdzisław Krasnodębski o sprawie zakupu dodatkowych szczepionek przez Niemcy ("Świat w powiększeniu") 25:56
+
Dodaj do playlisty

W audycji "Świat w powiększeniu" stwierdził, że solidarność europejska jest fasadą, a jej rzeczywistość jest upiększona. - Niby są wspólne zakupy i podział szczepionki według liczby mieszkańców, ale na boku bogate kraje kupują sobie ją w sposób ukryty, tak jak Niemcy - wskazał europoseł.

REKLAMA

Z jednej strony, jak stwierdził prof. Krasnodębski, w polityce europejskiej są słowa, które muszą wypowiedzieć politycy, a z drugiej jest rzeczywistość.

-------------------------

Ponadto w audycji gość Antoniego Opalińskiego odniósł się również do tematu zamieszek na Kapitolu oraz sytuacji społeczno-politycznej w Stanach Zjednoczonych, a także do sprawy wyboru nowego przewodniczącego w niemieckiej partii CDU i rozpoczęcia portugalskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

***

Audycja"Świat w powiększeniu"
Prowadził: Antoni Opaliński
Gość: prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS
Data emisji: 08.01.2021
Godz. emisji: 19.33

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej