Dziś Światowy Dzień Zwierząt

2010-10-04, 05:34

Dziś Światowy Dzień Zwierząt
. Foto: Glow Images/East News

Obchodzony jest w rocznicę śmierci świętego Franciszka, uważanego za patrona zwierząt, które nazywał "naszymi braćmi mniejszymi".

Posłuchaj

Rafał Motriuk
+
Dodaj do playlisty

Na świecie obchodzony jest od 12 lat, w Polsce został uchwalony w 2006 roku.

Organizatorzy święta chcą zwrócić uwagę ludzi na otaczający ich świat zwierząt, zarówno tych żyjących na wolności, jak i domowych. Z okazji Dnia Zwierząt w wielu miastach odbywają się festyny, imprezy, prowadzone są adopcje i zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. Tego dnia schroniska zazwyczaj organizują dzień otwarty, aby zwiększyć szansę zwierząt na znalezienie domu. Badania naukowe wskazują, że posiadanie zwierzęcia w domu korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Zmniejsza poczucie samotności i depresji, obniża ciśnienie krwi. Jeszcze w 2007 roku Polska, po Francji i Wielkiej Brytanii, zajmowała trzecie miejsce w Europie pod względem liczby zwierząt domowych. Trzy lata temu przy prawie 8 milionach polskich rodzin żyło prawie 9 milionów psów i 5 milionów kotów. W Polsce jest około 70 tysięcy bezdomnych psów i 16 tysięcy bezdomnych kotów.

Tradycja Światowego Dnia Zwierząt, obchodzonego na początku października, sięga początków 20 wieku. Nieco później, w 1931 roku, na zjeździe ekologów we Florencji zapisano jego ideę - wskazanie, w jakiej sytuacji znajdują się zagrożone gatunki zwierząt. Na świecie istnieje wiele organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt.

W Polsce działa Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Powstało w 1864 roku jako drugie na świecie - po Brytyjskim. Towarzystwo ma ponad 100 oddziałów w całym kraju, w których realizuje swoje cele statutowe - między innymi prowadzi działania na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, kształtowanie właściwego stosunku do nich i ochrony środowiska. Jednym z założycieli Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami był Adolf Dygasiński.

Z Towarzystwem współpracowało wielu wybitnych Polaków, między innymi: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski. Dzięki działalności TOZ w 1951 roku wprowadzono w Polsce obowiązkowe szczepienia przeciw wściekliźnie. Jednak największym osiągnięciem Towarzystwa było doprowadzenie do uchwalenia Ustawy o Ochronie Zwierząt w 1997 roku. Zgodnie z dokumentem, w Polsce znęcanie się nad zwierzętami jest karalne. Zakazany jest intensywny tucz gęsi i kaczek, a także - organizowanie walk byków, psów i kogutów. Przepisy dopuszczają możliwość dokonywania doświadczeń i testów na zwierzętach jedynie wtedy, gdy wymagają tego badania naukowe lub ochrona zdrowia ludzi.

kh

Polecane

Wróć do strony głównej