Szef KPRM podał nowe dane dot. szczepień. "Osiągniemy cele kwartalne"
- Do końca marca zaszczepimy ok. 3 mln osób, do końca lutego - ponad 2 mln osób. Osiągniemy cele kwartalne i miesięczne programu szczepień - powiedział szef Kancelarii Premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-02-11, 12:35
Powiązany Artykuł
Szczepienia przeciwko COVID-19. Niepożądane odczyny poszczepienne w ogromnej większości łagodne
Dworczyk poinformował konferencji prasowej, że do tej pory wykonano ponad 1 mln 880 tys. szczepień przeciwko COVID-19, z czego pierwszą dawką zaszczepionych zostało ponad 1 mln 360 tys. osób, a ponad 523 tys. osób zostało już zaszczepionych również drugą dawką.
- Szczepionki przeciw COVID-19. Czym się różnią? Zobacz nasz poradnik
- Szef KPRM: wysoki odsetek nauczycieli, którzy zgłosili się na szczepienie przeciw COVID-19
Powiązany Artykuł
"Trzy elementy są kluczowe, niezbędne". Zespół PAN o czynnikach decydujących o powodzeniu akcji szczepień
- Realizujemy szczepienia zgodnie z programem, pomimo różnych problemów pojawiających się ze względu na opóźnienie i zmniejszenie dostaw - mówił minister.
REKLAMA
Posłuchaj
Przekazał, że do końca marca zaszczepione zostanie ok. 3 mln osób, a do końca lutego - ponad 2 mln osób. - Czyli zostanie zarówno cel pierwszego kwartału osiągnięty, jak i cele miesięczne - dodał.
- System, który został stworzony, ma o wiele większe możliwości szczepienia, natomiast to, co nas ogranicza to dostawy szczepionek - podkreślił Dworczyk.
Polska w czołówce Europy
Michał Dworczyk mówił także o tym, jak Polska wygląda w kwestii szczepień na tle UE. Ocenił, że w tej kwestii "dane są dla Polski dobre". Podkreślił, że biorąc pod uwagę procent osób, które otrzymały przynajmniej pierwszą dawkę szczepienia, Polska jest wśród państw UE na drugim miejscu.
- Te nasze procesy oraz efektywność przebiega w sposób zadowalający - ocenił.
REKLAMA
Dworczyk przywołał też wypowiedź przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. - Dla tych, którzy mają wątpliwości, jak wygląda program szczepień i realizacja tego programu w Polsce, zwracam się w szczególności do koleżanek i kolegów z opozycji, którzy kontestują wciąż i mówią, jak to wszystko jest źle zorganizowane - mówił.
- Wczoraj pani przewodnicząca wymieniając kraje, które sobie dobrze radzą z programem szczepień, które są dowodem na to, że sprawnie jest ten program szczepień realizowany, na pierwszym miejscu wymieniła Polskę i nasz narodowy program szczepień - powiedział szef KPRM.
60 tys. dawek szczepionki dla nauczycieli
- Na najbliższe trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień zamówiły 60 tys. dawek szczepionki dla nauczycieli - powiedział Michał Dworczyk. Podkreślił jednocześnie, że każdy ze szpitali węzłowych i punktów prowadzących szczepienia samodzielnie organizuje kalendarz szczepień. - Następuje to w porozumieniu z dyrektorami lub przedstawicielami poszczególnych placówek edukacyjnych - wyjaśnił.
Szef KPRM mówił, że w tej chwili trwa kontaktowanie się szpitali węzłowych i punktów szczepień ze szkołami. Na poziomie kuratoriów trwa kontakt ze szkołami, żeby weryfikować, jak przebiega ta akcja łącznie placówek z punktami szczepień, natomiast - tłumaczył - Narodowy Fundusz Zdrowia weryfikuje przebieg akcji ze strony szpitali.
REKLAMA
- Mamy nadzieję, że akcja szczepień nauczycieli rozpocznie się jutro w sposób płynny, bez większych komplikacji - powiedział. Dodał, że na początku każdego procesu można spodziewać się zgrzytów, mogą być nieporozumienia, ale - jak podkreślił - "będziemy je wyjaśniać na bieżąco".
- Po to właśnie to zaangażowanie ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki, kuratoriów i NFZ, żeby się właśnie upewnić, że te połączenia placówek oświatowych ze szpitalami węzłowymi i punktami szczepień będzie przechodziło w sposób jak najlepszy - podkreślił Dworczyk.
- Od poniedziałku do szczepienia będą mogli zapisywać się wszyscy nauczyciele do 60. roku życia: szkolni, przedszkolni i akademiccy - dodał.
Zalecenia dot. szczepionki firmy AstraZeneca
- Obecna rekomendacja mówi, że w Polsce szczepionką firmy AstraZeneca szczepimy osoby do 60. roku życia, ale to może się zmienić. WHO rekomenduje, by podawać ją także ludziom starszym. Rada Medyczna przy premierze będzie zajmowała się tą kwestią w najbliższych dniach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk
REKLAMA
Jak wynika z charakterystyki szczepionki AstryZeneki, podaje się ją osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".
"Zutylizowanie nieco ponad 3 tys. dawek"
- Biorąc pod uwagę, że wykonaliśmy blisko 1 mln 900 tys. szczepień przeciw COVID-19, to zutylizowanie nieco ponad 3 tys. dawek na tle innych krajów jest bardzo dobrym wynikiem. Szczepienia przebiegają bardzo efektywnie - mówił szef KPRM.
Michał Dworczyk dziękował lekarzom i pielęgniarkom za ostrożne obchodzenie się ze szczepionkami, natomiast dziennikarzy prosił o zachowanie staranności przy informowaniu i liczbach zutylizowanych dawek szczepionki, by - mówił - nie doprowadzić do "zastraszenia lekarzy", którzy nie będą chcieli raportować o rzeczywistych stratach.
***
REKLAMA
***
pb
REKLAMA