Transformacja energetyczna Polski. Marek Zuber: to wielkie wyzwanie

- Bezemisyjna gospodarka to wielkie wyzwanie, które narzuca na nas EU. Z drugiej strony chcielibyśmy żyć w kraju, w którym nie mamy takich smogów, jakie mamy w tej chwili. Co prawda mamy takich parę miejsc, chociażby Kraków, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza dzięki podejmowanym różnego rodzaju inwestycjom w ostatnich dziesięciu latach i dużym środkom przeznaczanym na wymianę pieców węglowych. Jednak całokształt jest fatalny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. 

2021-03-14, 19:00

Transformacja energetyczna Polski. Marek Zuber: to wielkie wyzwanie
Marek Zuber. Foto: PR24

Mija dwa tygodnie od opublikowania projektu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, który stanowi opis sposobu wykorzystania bezzwrotnych dotacji przyznanych Polsce w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.

Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy jest ograniczenie negatywnego oddziaływania gospodarki na środowisko, przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego oraz ekologicznego kraju

Powiązany Artykuł

marcin roszkowski 1200.jpg
Polski Nowy Ład. Marcin Roszkowski: dobrze, że powstał program jasno określający cel

- To, że mamy iść w tym kierunku to mnie wcale nie martwi. Bardzo chcę, żebyśmy rzeczywiście przechodzili na tory bycia czystą gospodarką. Z drugiej strony należy mierzyć się z możliwościami. Mamy różne szacunki. Takie najbardziej optymistyczne, biorące pod uwagę wszystkie pozytywne aspekty, które mogłyby się wydarzyć i się wydarzą, mówią o kwocie 300 mld euro, którą trzeba będzie wydać, żeby stać się taką gospodarką zero-emisyjną. Ta kwota to mniej więcej cztery roczne budżety Polski - podkreślił ekonomista. 


Posłuchaj

Marek Zuber o transformacji energetycznej ("Temat dnia/Gość PR24") 22:31
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył Marek Zuber, nie tylko Państwo Polskie będzie wydawało te pieniądze, ale wszyscy ci, którzy będą związani z tymi projektami, na czele z zakładami energetycznymi produkującymi prąd.   

REKLAMA

- Prąd w Polsce, jak wiemy, już podrożał. Tak naprawdę dzieje się to już od trzech lat, tylko konsumenci byli chronieni m.in. przez rekompensaty, ale nie do końca. Jeżeli prąd drożał dla przemysłu, to ten przerzucał rosnące ceny prądu na nas wszystkich, w postaci drożejących towarów i usług. To jest powód przez który mamy wysoką inflację - ocenił gość audycji.    

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

REKLAMA

Prowadził: Piotr Wąż

Gość: Marek Zuber (ekonomista)

Data emisji: 14.03.2021

Godz. emisji: 18.06

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej