"Niemożliwe do sfinansowania". Anna Zalewska o stanowisku UE ws. ekologii

- Przygotowuje się takie zmiany w dyrektywach i rozporządzeniach, które spowodują, że za tę ideę zapłacą obywatele - mówiła była minister edukacji narodowej Anna Zalewska w audycji "Słowem wszystko" w Polskim Radiu 24.

2021-09-07, 18:56

"Niemożliwe do sfinansowania". Anna Zalewska o stanowisku UE ws. ekologii
Anna Zalewska. Foto: PR24

Obecna eurodeputowana została zapytana o stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Zielonego Ładu i ekologii. - To się definiuje w dwójnasób. Z jednej strony mówi się o idei i o tym, żeby nie liczyć pieniędzy i to ewidentnie widać w różnego rodzaju dokumentach, między innymi w prawie klimatycznym i przy głosowaniach. A z drugiej strony przygotowuje się takie zmiany w dyrektywach i rozporządzeniach, które spowodują, że za tę ideę zapłacą obywatele - mówiła Zalewska.

Powiązany Artykuł

LGBT Unia Europejska free-1200.jpg
Ideologiczne naciski na Polskę. Romanowski: brukselsko-berliński dyktat nie cofnie się przed niczym

Była minister edukacji opowiedziała też o pakiecie legislacyjnym dotyczącym energii i klimatu - Fit for 55. - Pakiet, o którym państwo już słyszą - Fit for 55 - to jest zestaw zmian w dyrektywach i rozporządzeniach, który jest formą agresywnego narzucenia obywatelom, że mają za wszystko zapłacić: za to, że jeździsz samochodem osobowym; za to, że mieszkasz w nieocieplonym domu; za to, że w swoim własnym domku masz kominek; że będziesz płacił nowy podatek europejski energetyczny; że to co kopalne ma przestać być subsydiowane do 2025 r. czyli za 4 lata.

- To dopiero początek bardzo poważnej dyskusji. Natomiast początek już był zły - dodała.

Posłuchaj

Anna Zalewska o stanowisku UE ws. ekologii ("Słowem wszystko"/Polskie Radio 24) 10:58
+
Dodaj do playlisty

Anna Zalewska została także zapytana jak długo społeczność europejska będzie w stanie sprostać ekologicznym wyzwaniom. - Chcę zwrócić uwagę, że obywatele już pytają o to, jaką mają zapłacić cenę - powiedziała eurodeputowana. 

REKLAMA

Czytaj również:

- Jest w UE taka zasada, że musisz pokazać całe życie danej rzeczy, czyli na przykład w jaki sposób ją skonstruujesz i jak ją zutylizujesz - zaznaczyła i dodała, że powołała w Parlamencie Europejskim grupę, która będzie konsultowała nowe rozwiązania dotyczące ekologii wprost z obywatelami.

- w Prawie Klimatycznym zostało zapisane, że będziemy opierać inwestycje na rozporządzeniu, w którym wykluczono energetykę jądrową i gaz. A chce się wycofać też subwencje, dotacje czy subsydia do wszystkiego co kopalne, czyli węgiel, gaz, ropa do 2025 r. To pokazuje jak to jest agresywne i po prostu niemożliwe do sfinansowania - podkreśliła Zalewska.

ng

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej