Sebastian Kaleta: TSUE wymusza bezwzględne posłuszeństwo szantażem
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o karze dla Polski za utrzymanie wydobycia w kopalni Turów. "TSUE z jednego przepisu traktatu na przestrzeni kilkunastu miesięcy uczynił narzędzie bezprawnego szantażu wobec Polski" - ocenił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
2021-09-20, 15:57
Powiązany Artykuł
Polska zobowiązana do zapłaty 500 tys. euro dziennie. Jest decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów
"Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 000 euro dziennie" - napisano w decyzji.
Krytycznie do niej odniósł się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. W mediach społecznościowych podkreślił, że przepis przywołany w decyzji powinien być stosowany wyjątkowo i nie zawiera żadnych warunków działania TSUE.
Mówi on o tym, że "w sprawach, które rozpatruje, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może zarządzić niezbędne środki tymczasowe". Sebastian Kaleta przypomniał, że po raz pierwszy TSUE uznał, że może nakładać kary w ramach środków tymczasowych w sprawie Puszczy Białowieskiej.
"Teraz chce nas w ten sposób zmusić do zamknięcia kopalni. Eksperymentuje się dziś na Polsce, by wymusić bezwzględne posłuszeństwo z użyciem szantażu" - napisał Sebastian Kaleta.
REKLAMA
- Czesi przyznają, że negocjacje ws. Turowa zdecydowanie się posunęły. Są jednak wciąż kwestie otwarte
- "Problem jest polityczny". Ireneusz Zyska o negocjacjach z Czechami ws. kopalni Turów
TSUE uznał, że dziennie naliczana kara to środek, który "należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 roku i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia".
TSUE działa na wniosek Czech. Praga podnosi m.in. że Polska przedłużyła koncesję na wydobycie węgla w regionie graniczącym z Czechami bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
REKLAMA
IAR/ jb
REKLAMA