more_horiz
Wiadomości

Fotyga o uwięzieniu Saakaszwilego: presja UE powinna być większa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:19
Jak podkreśliła europoseł Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem, Unia Europejska powinna zaangażować się w sprawę uwięzionego Michaiła Saakaszwilego. Lekarze w Tbilisi określili w środę stan byłego prezydenta jako krytyczny. Od kilku tygodni prowadzi on strajk głodowy w proteście przeciwko podstępnemu przewiezieniu go do innego więzienia, gdzie przebywają kryminaliści oskarżeni o najcięższe zbrodnie. 
Lekarze w Tbilisi określili stan byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego jako krytyczny
Lekarze w Tbilisi określili stan byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego jako krytycznyFoto: Aleksiej Witwicki/Forum

Według lekarzy, szpital więzienny, w którym obecnie przebywa Michaił Saakaszwili, nie gwarantuje należytej opieki medycznej.

Europoseł Anna Fotyga, która przed kilkoma dniami była w Gruzji, uważa, że prawa człowieka byłego prezydenta są łamane i presja Wspólnoty powinna być większa. - Bo Unia za jedną ze swoich wartości uznaje obronę praw człowieka - powiedziała. - W mojej ocenie, w tym przypadku prawa człowieka są naruszane, prawa więźnia. Oceniam sposób jego traktowania jako traktowanie więźnia na podstawie przesłanek politycznych. Nie mam najmniejszej wątpliwości - dodała Anna Fotyga.

Posłuchaj
00:28 11406225_1.mp3 Anna Fotyga: w tym przypadku prawa człowieka są naruszane (IAR) 

Skrytykowała także przewiezienie go podstępem do innego więzienia. - To była ewidentna chęć upokorzenia więźnia. Jestem bardzo zaniepokojona. Wiadomo, że prezydent Saakaszwili w ciągu swoich rządów, likwidując korupcję w Gruzji, co cały świat uznawał, niewątpliwie naraził się wielu środowiskom - oceniła.

Podkreśliła, że Michaił Saakaszwili jest wrogiem Putina i symbolem prozachodnich zmian. On sam mówi, że jego uwięzienie ma na celu fizyczne zniszczenie na polecenie Putina.

Posłuchaj
00:21 11406225_2.mp3 Anna Fotyga: Michaił Saakaszwili naraził się wielu środowiskom (IAR) 

Europoseł porozmawiała z gruzińskimi politykami

Anna Fotyga, podczas swojej wizyty w Gruzji, nie dostała zgody władz w Tbilisi na spotkanie z byłym prezydentem.

Poinformowała, że przeprowadziła natomiast wiele rozmów z prominentnymi gruzińskimi politykami, z liderami opozycji, ale też z przewodniczącym parlamentu. Spotkała się z jego lekarzem oraz prawnikami, a także z rzecznikiem praw obywatelskich, która cieszy się dużym zaufaniem Gruzinów.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także