more_horiz
Wiadomości

Kryzys w Kazachstanie. Prof. Marciniak: prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 17:59
- Ten de facto przewrót pałacowy odbywa się pod pretekstem protestów społecznych i przy wykorzystaniu bratniej pomocy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, przy czym wojska wysłała faktycznie Rosja i Armenia - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji.
Oddziały rosyjskie po lądowaniu w Kazachstanie 8 stycznia 2022 r
Oddziały rosyjskie po lądowaniu w Kazachstanie 8 stycznia 2022 rFoto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS S

Protesty w Kazachstanie rozpoczęły się 2 stycznia w naftowym mieście Żangaözen po tym, jak władze podniosły cenę skroplonego gazu ziemnego, który jest najpopularniejszym w kraju paliwem samochodowym. Początkowo protestujący domagali się jedynie obniżenia ceny surowca. 4 stycznia protesty przybrały na sile i doprowadziły do ​​starć z policją.

Protestujący domagali się dymisji rządu i odejścia z polityki prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. 5 stycznia prezydent Kasym-Żamart Tokajew zdymisjonował rząd

Kazachstan. "Przejęcie władzy"

Prof. Włodzimierz Marciniak zaznaczył, że w Kazachstanie niewątpliwie miały miejsce protesty o podłożu ekonomicznym, które związane były z ubożeniem znacznej części społeczeństwa w ostatnim czasie, szczególnie dotkliwej ze względu na bardzo duże rozwarstwienie społeczne w tym kraju. Jak zauważył, do protestów dołączyli się w dużych miastach chuligani, którzy dopuszczali się ataków grabieży czy wandalizmu.

Zdaniem eksperta, prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu. - Przejął pełnię władzy z rąk Nursułtana Nazarbajewa, który co prawda opuścił stanowisko prezydenta w 2019 r. ale zachował liczne, ważne dożywotnie stanowiska, a znaczna część aparaty władzy to było jego zaufani ludzie albo wręcz krewni (…) Prezydent Tokajew przejął stanowisko przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa wbrew konstytucji, ponieważ powinien je dożywotnio sprawować Nazarbajew. Z ostatnich informacji wynika, że zwłaszcza z organów bezpieczeństwa, zwalniani są ludzie powiązani z byłym prezydentem - dodał.

Posłuchaj
22:19 PR24_mp3 2022_01_08-16-36-09.mp3 Prof. Włodzimierz Marciniak o sytuacji w Kazachstanie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

W całym kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Podczas starć siły bezpieczeństwa używały granatów świetlnych i hukowych oraz gazu łzawiącego, otwierali też ogień w stronę demonstrantów. Protestujący atakowali policjantów, podpalali samochody. Część sił bezpieczeństwa w niektórych miastach stanęła po stronie protestujących.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Włodzimierz Marciniak

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 16.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem