more_horiz
Wiadomości

Osoby zaszczepione mniej narażone na długi przebieg COVID-19. Są wyniki badań

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 13:02
Nowa analiza badań wskazuje, że osoby zaszczepione są mniej narażone na tzw. długi COVID-19. Metaanalizę przeprowadzono na zlecenie UK Health Security Agency.
Dr Mary Ramsay: szczepienie to najlepszy sposób na to, żeby się uchronić przed ciężkimi objawami tej choroby w razie zakażenia, a może jeszcze zmniejszyć ryzyko przedłużających się dolegliwości
Dr Mary Ramsay: szczepienie to najlepszy sposób na to, żeby się uchronić przed ciężkimi objawami tej choroby w razie zakażenia, a może jeszcze zmniejszyć ryzyko przedłużających się dolegliwościFoto: PAP/EPA/Jose Mendez

Nawet jeśli u osób zaszczepionych dojdzie do zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy. Jak informuje BBC News, nowa analiza wykazała, że osoby zaszczepione rzadziej się zarażają, a jeśli do tego dojdzie, zwykle łagodniej przechodzą COVID-19. Osoby te mniej są też narażone na przedłużające się powikłania tej choroby, nazywane długim covidem ("long Covid"). Z tych samych badań wynika, że szczepienie poprawia stan również tych osób niezaszczepionych, które zachorowały, a potem odczuwały skutki długiego covidu.

Ryzyko mniejsze o połowę

Jak wyliczono, przyjęcie dwóch dawek szczepionki Pfizera, Moderny lub Astra Zeneki (ewentualnie jednej dawki preparatu Johnson&Johnson) w razie zakażenia o połowę zmniejsza ryzyko długiego covidu, utrzymującego się co najmniej 28 dni, w porównaniu do osób, które się nie zaszczepiły lub otrzymały tylko jedną dawkę (w przypadku szczepionki dwudawkowej). Najlepsze efekty uzyskiwano u osób po 60. roku życia: ryzyko długiego covidu szczególnie niższe było w tej grupie wiekowej w porównaniu do niezaszczepionych rówieśników.

Szczepienie przeciwko COVID-19 powinny rozważyć osoby, które wcześniej tego nie zrobiły i zachorowały. Z tych samych badań wynika, że przyjęcie preparatu wtedy, gdy już dojdzie do rozwoju "long Covid" może zmniejszyć odczuwane dolegliwości.

Jakie objawy w długim terminie?

Według UK Health Security Agency w Wielkiej Brytanii osoby doświadczające długiego covidu uskarżają się najczęściej na takie dolegliwości jak zmęczenie, spłycenie oddechu oraz bóle mięśni i stawów. Objawy te ustępują zwykle w ciągu czterech tygodni od zakażenia. Gdy jednak utrzymują się dłużej, czasami nawet przez kilka miesięcy, świadczą o "long Covid".

- Badanie to potwierdza, jak korzystne jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienie to najlepszy sposób na to, żeby się uchronić przed ciężkimi objawami tej choroby w razie zakażenia, a może jeszcze zmniejszyć ryzyko przedłużających się dolegliwości - zaznacza dr Mary Ramsay z UK Health Security Agency.

Specjalistka przyznaje, że u większości zakażonych COVID-19 nie trwa zbyt długo i nie jest uciążliwy. U niektórych pacjentów może być jednak na tyle dokuczliwy, że zakłóca życie codziennie. - Jeśli ktoś ma objawy utrzymujące się po infekcji dłużej niż cztery tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym – zaleca.

Czytaj również:

pg

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem