more_horiz
Wiadomości

Dr Małgorzata Bonikowska: Rosja gra na rozbiór Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 20:45
- Choć Joe Biden i inni dyplomaci mówią, że jeszcze jest miejsce na rozmowy, to sytuacja jest bardzo groźna. Wszyscy chcieliśmy wierzyć, że Putin może tylko straszyć swoimi wojskami, teraz wydaje się, że będzie to jednak akcja zbrojna - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Ukraińskie siły zapewniają, że nie planują przeprowadzać żadnych operacji ofensywnych w Donbasie.
Ukraińskie siły zapewniają, że nie planują przeprowadzać żadnych operacji ofensywnych w Donbasie. Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Monachijska Konferencji Bezpieczeństwa poświęcona jest sprawom bezpieczeństwa międzynarodowego. Uczestniczą w niej szefowie państw i rządów, ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony, w Monachium są też przedstawiciele świata nauki. Dominującym tematem dyskusji jest sytuacja na Ukrainie, której grozi inwazja ze strony Rosji. 

Dr Małgorzata Bonikowska komentowała sytuację na Ukrainie - Na pewno wkrótce nastąpi jakiś ruch ze strony Rosji. Jak powiedział prezydent Biden, Putin podjął decyzję. Ludzie, którzy wiedzą, co mówi wywiad, spodziewaj się w ciągu najbliższych dni przesilenia - przypominała.

Ekspert oceniła, że w dłuższej perspektywie Rosja gra na rozbiór, rozbicie Ukrainy. - Chciałaby oderwania się od niej wschodnich rejonów, by potem metodą "krymską" pomóc ogłosić im niepodległość, a następnie przyłączyć do Rosji - stwierdziła.

Gość audycji komentowała przebieg konferencji w Monachium. Jej zdaniem widoczne było zwarcie szeregów państw Zachodu. - To była kiedyś konferencja sojuszników, i tak jest też dzisiaj. W tym sensie brak obecności Rosji był sygnałem, ale być może był też dobry do całej sprawy, można było o kwestiach bezpieczeństwa porozmawiać w swoim gronie - komentowała.

- Ewidentnie Rosja jest tu postrzegana jako ten, kto wywołuje problem, ten kto jest już dzisiaj wrogiem. Ale tak też Rosja siebie definiuje, to co płynie z ust urzędników i dyplomatów rosyjskich oraz Putina, nie pozostawia złudzeń. Zachód jest wrogiem numer jeden Rosji, a sami Rosjanie pozycjonują się przeciw Amerykanom i Europejczykom (…) W tym sensie konferencja monachijska stanowi punkt zwrotny, który określa, kto jest dzisiaj sojusznikiem, a kto zdecydowanie jest po drugiej stronie - mówiła Dr Małgorzata Bonikowska.

Posłuchaj
25:08 PR24 2022_02_19-19-33-38.mp3 Dr Małgorzata Bonikowska o Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu)

Czytaj także:

Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji nierozszerzania Sojuszu o Ukrainę oraz odsunięcia infrastruktury Sojuszu "od granic Rosji".

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska 

Data emisji: 19.02.2022

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także