Wybory parlamentarne 2023. Kto może kandydować do Sejmu i Senatu?
We wtorek formalnie ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi. W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu wyborów 15 października oraz kalendarz wyborczy. Kampania potrwa ponad dwa miesiące - 67 dni. Jakie są wymagania, aby startować w wyborach do Sejmu w Polsce i kto ma prawo zgłaszania kandydatów na posłów w wyborach do Sejmu?
2023-08-09, 01:26
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.
Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Ostatecznym terminem, w którym prezydent Duda mógł ogłosić datę wyborów, był 14 sierpnia.
Jakie są wymagania, aby startować do Sejmu w Polsce?
Aby mieć możliwość startowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, trzeba spełnić wymagania, które określone są w polskiej ustawie wyborczej oraz Konstytucji. Do podstawowych wymogów zaliczają się:
REKLAMA
- obywatelstwo polskie - kandydat musi być obywatelem polskim
- wiek - kandydat musi mieć co najmniej 21 lat w dniu wyborów
- czynne prawo wyborcze - kandydat musi posiadać czynne prawo wyborcze do Sejmu
- brak zawieszenia w prawach publicznych - osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione umyślnie i ścigane z oskarżenia publicznego nie mogą kandydować, jeśli ich prawa publiczne są zawieszone w związku z wyrokiem
Kto ma prawo zgłaszania kandydatów na posłów w wyborach do Sejmu?
Prawo zgłaszania kandydatów na posłów w wyborach do Sejmu przysługuje partiom politycznym, komitetowi wyborczemu partii politycznej lub obywatelom, którzy mogą zgłaszać kandydatów niezależnych.
-
partie polityczne - partie mogą zgłaszać swoich kandydatów na posłów, zgodnie z regulaminami wyborczymi i wymaganiami ustawowymi. Zazwyczaj wybierają ich na podstawie wewnętrznych procesów wyborczych
-
komitety wyborcze - komitety wyborcze, które są zarejestrowane i spełniają wymagania ustawy wyborczej, mogą zgłaszać kandydatów na posłów. Mogą to być zarówno komitety wyborcze powołane przez partie polityczne, jak i komitety niezależne
-
obywatele - w niektórych okręgach, jeśli zbiorą odpowiednią liczbę podpisów poparcia, obywatele mogą wystawiać swoich kandydatów niezależnych. Kandydaci niezależni to osoby niezrzeszone w partiach politycznych ani komitetach wyborczych
Do Sejmu w Polsce wybieranych jest 460 posłów. Zgłaszanie kandydatów odbywa się w określonym terminie przed wyborami, a procedury i wymagania są regulowane przez odpowiednie przepisy prawne.
- Wybory parlamentarne 2023. Zasady udziału, ważne terminy w kampanii [HARMONOGRAM]
- Zasady przeliczania głosów w wyborach do Sejmu. Tłumaczymy, dlaczego "zwycięzca bierze wszystko"
- Kto ma prawo głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Wyjaśniamy
i.pl/jb
REKLAMA