Głosowanie nad paktem migracyjnym. UE zdecydowała
Unijny pakt migracyjny ostatecznie zatwierdzony. Polska głosowała przeciwko wszystkim elementom paktu, ale większość państw poparła jego zapisy.
2024-05-14, 12:27
Decyzję podjęli ministrowie finansów 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Polska głosowała przeciwko wszystkim dziesięciu elementom paktu, podobnie jak i Węgry, ale większość państw poparła regulacje.
Szczegóły głosowania
Kluczowy i kontrowersyjny element paktu to obowiązkowa solidarność, przewidującą przyjmowanie migrantów. Relokację można zastąpić opłatą w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Ta reguła zacznie obowiązywać za 2 lata. Podczas głosowania nad tą regulacją do sprzeciwu Polski i Węgier dołączyła Słowacja.
Wstrzymały się Czechy, Austria i Malta. 8 lat zajęło unijnym krajom wynegocjowanie reformy migracyjno-azylowej a i tak nie było jednomyślnej zgody. Polska krytykuje przede wszystkim zasadę obowiązkowej solidarności. Są wprawdzie zapisy pozwalające na zwolnienie z relokacji na podstawie liczby migrantów czy uchodźców przyjętych przez jakiś kraj, ale tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Głos ministra finansów
Głosowanie przeciwko paktowi zapowiadał przed rozpoczęciem spotkania minister finansów Andrzej Domański.
REKLAMA
Sprzeciw tłumaczył niesatysfakcjonującymi zapisami, wynegocjowanymi przez poprzednie władze. - Rząd PiS-u zepsuł w tych negocjacjach praktycznie wszystko, co było do zepsucia i nie wypełnił swojego obowiązku zadbania o interes Polski - powiedział szef resortu finansów i wyliczał słabe strony paktu.
Brak "relacji miedzy odpowiedzialnością i solidarnością"
- Nie uwzględnia on specyfiki państw graniczących chociażby z Białorusią. Państw, które mierzą się z rosnącą presją tak zwanej wojny hybrydowej. Nie uwzględniają zapisy paktu migracyjnego w odpowiedni sposób relacji miedzy odpowiedzialnością i solidarnością - dodał Andrzej Domański.
W pakcie migracyjnym są też zapisy o szybszym rozpatrywaniu wniosków o azyl, o szybszym odsyłaniu osób, którym międzynarodowa ochrona się nie należy i o lepszej identyfikacji migrantów na granicach, w tym o pobieraniu odcisków palców od wszystkich, którzy nielegalnie próbują się dostać do Unii Europejskiej.
REKLAMA
Posłuchaj
Dzisiejsze przyjęcie paktu była formalnością. 20 grudnia negocjatorzy unijnych instytucji uzgodnili kształt przepisów. W lutym wstępnie zatwierdzili te ustalenia ambasadorowie 27 krajów, również przy sprzeciwie Polski, a w ubiegłym miesiącu pakt migracyjny zatwierdził Parlament Europejski.
- Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Co to oznacza?
- Pakt migracyjny przyjęty. Ekspert PISM: może być kwestionowany
pg,iar
REKLAMA
REKLAMA