Była plaża, woda przejęła teren. Zastraszające tempo zmian klimatycznych
Do 45 metrów w głąb wybrzeża Costa del Sol wdarło się morze tylko od 2016 roku. Powód? Eksperci wskazują na szczególnie szybkie zmiany klimatyczne.
2024-06-07, 10:28
Hiszpańskie Ministerstwo Transformacji Ekologicznej przekazało, że od 2016 roku morze wdarło się do 45 metrów w głąb Costa del Sol. To jedno z najpopularniejszych wśród turystów miejsce w Hiszpanii.
Rządowi eksperci podkreślają, że nasilony proces wdzierania się wód Morza Śródziemnego w głąb południowego wybrzeża Hiszpanii jest wynikiem szczególnie szybkich zmian klimatycznych.
Najpierw cztery silne sztormy, potem zniknęła plaża
Specjaliści dodali, że tylko od stycznia do maja 2024 r. przez wybrzeże Costa del Sol przeszły cztery silne sztormy, które przyczyniły się do zajęcia przez wodę terenów, na których dotychczas znajdowała się plaża.
Jak zaznaczono, zajęty przez morze obszar znajduje się, jak wskazał hiszpański resort, w gminie Malaga.
REKLAMA
Czytaj także:
- Katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć. "Zagrożona złotymi algami"
- Żółte alerty IMGW. Nadciągają burze, wichury i nawałnice
- Fala upałów przeplatana nawałnicami. To będzie potężne uderzenie
Hiszpania powinna ograniczyć budownictwo przy plażach
W opinii Rafaela Yusa z organizacji Ekolodzy w Akcji związku z szybko nasilającym się zjawiskiem wdzierania się wody - samorządy terytorialne hiszpańskiego wybrzeża powinny ograniczyć wydawanie pozwoleń na budowanie nowych obiektów w bliskim sąsiedztwie plaż.
- Docelowo wraz z nasilającym się fenomenem wiele terenów zamieszkałych przez człowieka może w niedługim czasie stać się wyspami - wyjaśnił.
PAP/sb
REKLAMA