Przełom ws. związków partnerskich? Wiemy, jakie zmiany zawiera projekt
Projekt ustawy o związkach partnerskich został wpisany do wykazu prac rządu. Rejestrowany związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie, stanu wolnego, niezależnie od płci.
2024-07-08, 19:36
"Przed nami uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne. Każdy kolejny krok zbliża nas do Polski, która będzie bardziej przyjazna, bezpieczna i otwarta - dla wszystkich. Polski, którą Wam obiecaliśmy" - napisała w serwisie X ministra do spraw równości Katarzyna Kotula z Lewicy.
Projekt ustawy o związkach partnerskich. Co zmieni?
Rada Ministrów ma zająć się projektem w czwartym kwartale tego roku. Zakłada on zmiany w polskim porządku prawnym zapewniające osobom różnych oraz tej samej płci prawo do zawarcia związku partnerskiego, w którym otrzymaliby uprawnienia w obszarze opieki zdrowotnej, zabezpieczenia społecznego, dziedziczenia i podatków.
Projekt rozszerzy definicję osoby bliskiej w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz przyzna prawo do pochówku w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma wprowadzić również: dziedziczenie ustawowe po śmierci partnera/partnerki, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz czynności cywilnoprawnych, możliwość wspólnego rozliczania osób partnerskich, które zawarły umowę o wspólności majątkowej, możliwość objęcia partnerki/partnera ubezpieczeniem zdrowotnym, reprezentowania partnerki/partnera przed urzędami i sądami, prawo do renty rodzinnej w przypadku śmierci partnerki/partnera i do zasiłku opiekuńczego w przypadku konieczności sprawowania opieki nad chorą partnerką/chorym partnerem.
Projekt jest także wyrokiem Europejskiego Trybunał Praw Człowieka z 2023 roku, który nakazał Polsce wprowadzenie związków partnerskich, a także spadającą liczbą małżeństw i rosnącą liczbą osób w związkach nieformalnych.
REKLAMA
dn/IAR
REKLAMA