Chińczycy stracili nowy okręt podwodny o napędzie atomowym

W tym roku zatonął nowy chiński okręt podwodny o napędzie atomowym - poinformował w czwartek "Wall Street Journal", powołując się na urzędnika Departamentu Obrony USA. Jak ocenia dziennik, to problem dla Chin starających się zwiększyć potencjał swojej floty.

2024-09-27, 08:45

Chińczycy stracili nowy okręt podwodny o napędzie atomowym
Wycofany z użytku chiński okręt podwodny. Foto: Shutterstock/Rick Wang

Nowy chiński okręt podwodny o napędzie atomowym miał zatonąć między majem a czerwcem. Nie jest jasne, jakie były tego przyczyny, ani czy jednostka miała już wówczas paliwo jądrowe na pokładzie. 

Pragnący zachować anonimowości urzędnik Pentagonu wyjaśnił w rozmowie z ""Wall Street Journal", że pierwszy chiński okręt podwodny klasy Zhou, nowego typu o nowych możliwościach, zatonął między majem a czerwcem. Zatonięcie miało nastąpić w Wuhan w czasie ostatnich prac wyposażeniowych w stoczni. Cały incydent miał zostać zatuszowany. 

- Oprócz oczywistych pytań dotyczących standardów szkoleniowych i jakości sprzętu, incydent ten rodzi pytania o wewnętrzną odpowiedzialność i nadzór nad chińskim przemysłem obronnym, który od dawna boryka się z problemem korupcji. Nie jest zaskakujące, że marynarka wojenna Chin próbuje ukryć zatonięcie - ocenił urzędnik Pentagonu.

Zdjęcia satelitarne potwierdzają problemy Chińczyków

Problemy Chińczyków zdradziły zdjęcia satelitarne. Widać na nich dźwigi na rzece w miejscu przy stoczni Wuchang, gdzie okręt miał być zacumowany. 

REKLAMA

Chińska armia i władze nie potwierdzają incydentu, a okręt miało się już udać podnieść z dna i prawdopodobnie da się go uratować. Będzie to jednak wymagało dużych nakładów i wymiany całej elektroniki. Dla Chin, które starają się zwiększać swój potencjał na morzu, to duży kłopot. 

Agencja Reuters podała, że Chiny, które mają największą marynarkę wojenną na świecie z ponad 370 okrętami, rozpoczęły produkcję nowej generacji okrętów podwodnych o napędzie atomowym. 

Zgodnie z raportem Pentagonu w 2022 roku, Chiny miały sześć okrętów podwodnych o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi na pokładzie, sześć uderzeniowych okrętów podwodnych napędzanych energią jądrową oraz 48 okrętów podwodnych napędzanych silnikami wysokoprężnymi. Przewiduje się obecnie, że flota okrętów podwodnych Pekinu wzrośnie do 65 do 2025 roku i 80 do 2035 roku.

Czytaj także: 

PAP/WSJ/AM

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej