Te dwa popularne dawniej imiona znikają. Za to widać rosnącą liczbę ukraińskich

Niektóre popularne niegdyś imiona - Wacław i Wiesława - niemal dosłownie wymierają (w tym roku dostały je pojedyncze dzieci) - wynika z raportu Ministerstwa Cyfryzacji. Najbardziej interesująca jest jednak rosnąca popularność ukraińskich (i nie tylko) imion.

2025-02-19, 13:26

Te dwa popularne dawniej imiona znikają. Za to widać rosnącą liczbę ukraińskich
Nikodem i Maja to najpopularniejsze imiona w 2024. Wiesława i Wacław zanikają... . Foto: Shutterstock/Bricolage

Od kilku lat największą popularnością wśród rodziców cieszą się imiona od dawna obecne wśród Polaków, a nawet uznawane za nieco przestarzałe. Na przykład u chłopców w 2024 najczęściej nadawane były takie imiona jak Nikodem (1. miejsce - 6388 dzieci), Antonii (2. miejsce - 5404 dzieci), Jan (3. miejsce - 5277 dzieci). W top 10 znalazły się też takie imiona jak Ignacy, Franciszek, Aleksander czy Stanisław. Niezmiennie wysoko jest też imię Jakub. 

U dziewczynek moda jest nieco bardziej zmienna (wśród imion męskich top3 nie zmienił się od 2023 roku) - na pierwsze miejsce wskoczyła Maja (4640), spychając na drugą pozycję Zofię (4470). Na podium znalazła się też Zuzanna (4144). Popularne nadal są takie imiona jak Hanna, Laura czy Maria i Julia. 

Wacław i Wiesława zanikają

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu imiona Wacław i Wiesława należały do bardzo popularnych imion. Zdrobniałe "Wacku" czy "Wiesiu" można było usłyszeć na podwórkach i w biurach czy fabrykach. W 2024 Wacław został nadany 3 razy, a Wiesława zaledwie 2 razy. Może się więc zdarzyć, że niedługo imiona te kompletnie zanikną, gdyż tendencja do rzadkiego nadawania tych nawiązujących do sławy i chwały słowiańskich imion zanika. 

Rośnie liczba ukraińskich imion 

Ciekawostką jest fakt, że rosnąca liczba osób z Ukrainy w Polsce znalazła odbicie w omawianych statystykach. Stąd całkiem licznie nadawane imiona takie jak Matvii (204) albo Oleksandr (134) wśród chłopców, czy Sofiia (269) albo Veronika (91) wśród dziewczynek - zapis tych imion sugeruje, że nadawane są ukraińskim maluchom, których rodzice mieszkają w Polsce.

REKLAMA

To nie są liczby, które mogłyby w jakikolwiek sposób zdominować listę imion, czy otrzeć się choćby o top10, ale świadczą o tym, że mieszkający w Polsce Ukraińcy się zadomawiają. Część z tych imion może być też nadawana przez rodziców wywodzących się z Białorusi czy z innych krajów dawnego Związku Radzieckiego. 

Czytaj także: 

Znamy najpopularniejsze imiona 2020 roku. Zobacz, które znalazły się na podium

Muhammad najpopularniejszym imieniem dla chłopca w Wielkiej Brytanii

Źródło: Dane.gov.pl/AM/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej