Indiańskie plemię chce 500 mln dol. od producentów piwa
Plemię Oglala utrzymuje, że producenci szmuglowali alkohol wiedząc, że jest on w rezerwacie zabroniony. Co trzecie dziecko w rezerwacie rodzi się z defektami wywołanymi przez picie matki w ciąży.
2012-02-10, 10:25
Pozew, który trafił do sądu stanowego w Nebrasce, skierowany przeciwko Anheuser-Busch InBev Worldwide, SAB Miller, Molson Coors Brewing Company, MillerCoors LLC i Pabst Brewing Company.
Pine Ridge to najbiedniejszy rejon w całych Stanach Zjednoczonych. W zamieszkałym przez ok. 25 tysięcy Siuksów z plemienia Oglala rezerwacie panują warunki życia bliskie krajom trzeciego świata. Z powodu wysokiego poziomu uzależnienia zakazano tam sprzedaży jakiegokolwiek alkoholu, jednak – jak twierdzi przewodniczący Nebrascans for Peace – był on na teren rezerwatu przemycany. Dlatego oprócz producentów, pozwany został też właściciel sklepów w pobliskim Whiteclay; wsi zamieszkałej przez kilkanaście osób, w której mieszczą się cztery sklepy, sprzedające ponad 5 milionów puszek piwa rocznie.
- Handel i sprzedaż alkoholu w Whiteclay są prowadzone otwarcie i mimo, że nielegalne, nie brakuje dowodów od mediów, władz samorządowych, policji i mieszkańców na to, że proceder trwa w najlepsze – napisano w pozwie. – Nie można sprzedać 5 milionów puszek piwa (sprzedaż w Whiteclay w 2010 roku – red.) i umyć rąk jak Poncjusz Piłat mówiąc, że się nie ma z tym nic wspólnego – powiedział Tom White, który będzie reprezentował Oglala przed sądem.
Średnia długość życia w Pine Ridge waha się między 45 a 52 latami i jest drugą najniższą w całej Ameryce Północnej po Haiti. Średnia krajowa to 77.5 roku. Około połowy mieszkańców rezerwatu żyje poniżej warunków nędzy. Co trzecie dziecko, które rodzi się w rezerwacie, cierpi na schorzenia typowe dla wynikające z picia alkoholu przez matkę w ciąży.
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
BBC, Nebrascans for Peace, Associated Press/sg
REKLAMA