Obchody drugiej rocznicy smoleńskiej w USA
Uroczystości odbyły się m.in przed pomnikiem ofiar Katynia Chicago. Twórca i inicjator powstania pomnika Wojciech Seweryn, działacz z Chicago, zginął 10 kwietnia 2010 roku na pokładzie Tu-154 pod Smoleńskiem.
2012-04-11, 11:38
We wtorek pod monumentem pojawiły się kwiaty, wieńce i zapłonęły znicze, przypominające o drugiej rocznicy katastrofy. Wśród osób, które przyszły na wspólną modlitwę przed pomnikiem katyńskim, była wdowa po polonijnym działaczu, Maria Seweryn, i córka Anna Wójtowicz z rodziną. Byli także weterani, motocykliści, uczestnicy Rajdów Katyńskich oraz młodzież szkolna.
W wielu parafiach, skupiskach Polonii, zostały we wtorek odprawione nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W kościele św. Ferdynanda mszę odprawił biskup pomocniczy archidiecezji chicagowskiej Andrzej Wypych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Po mszy można było oglądać wystawę tematyczną przygotowaną przez uczniów Polskiej Szkoły Katolickiej im. św. Ferdynanda, której od roku patronują honorowo Lech i Maria Kaczyńscy.
W najbliższą niedzielę na cmentarzu św. Wojciecha pod Chicago odbędzie się poświęcenie i odsłonięcie ufundowanej przez Związek Klubów Polskich tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, która została zamontowana obok pomnika ofiar Katynia. Kolejne uroczystości zaplanowano na 21-22 kwietnia; w tych dniach w Chicago przebywać będzie wdowa po generale Andrzeju Błasiku, Ewa Błasik, i wdowa po rzeczniku praw obywatelskich Januszu Kochanowskim, Ewa Kochanowska.
REKLAMA
Hołd ofiarom tragedii, żądania powołania międzynarodowej komisji śledczej oraz krytyka rządu polskiego zaznaczyły wtorkowe uroczystości zorganizowane w drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej przez Polonię w metropolii nowojorskiej.
Przed Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku zgromadziło się kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi flagami i transparentami. W apelu poległych odczytano nazwiska 96 osób, które poniosły śmierć 10 kwietnia 2010 roku podczas lądowania prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Zebrani uczcili też zmarłych minutą ciszy.
Jak zaznaczył w swym wystąpieniu organizator demonstracji na Manhattanie, Janusz Sporek z Klubu "Gazety Polskiej", katastrofa podzieliła naród. Mówił o wysiłkach Polaków zjednoczonych m.in. wokół Klubu "Gazety Polskiej", Antoniego Macierewicza i Radia Maryja w celu wyjaśnienia prawdy.
"Tego nie wolno darować. To było przestępstwo" - przekonywał Sporek.
"Żądamy powołania międzynarodowej komisji śledczej w sprawie katastrofy w Smoleńsku", "Tusk i cały Nie-rząd pod Trybunał Stanu" - głosiły napisy na transparentach.
Główne uroczystości pod koniec kwietnia
We wtorek wieczorem na okolicznościowym wiecu zebrali się ze zniczami, świecami oraz flagami biało-czerwonymi i amerykańskimi Polacy ze stanu New Jersey na wiecu zwołanym pod pomnikiem katyńskim w Jersey City. Polonia czciła we wtorek pamięć o zmarłych w katastrofie także modlitwą podczas nabożeństw w kościołach polskich metropolii nowojorskiej m.in.w Newark w New Jersey.
Rocznicowe obchody będą kontynuowane w Nowym Jorku 29 kwietnia. W siedzibie największej organizacji społeczno-charytatywnej Polonii, Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie, zaplanowano spotkanie z Wiesławem Biniendą i Kazimierzem Nowaczykiem, którzy przeprowadzili badania kwestionujące ustalenia komisji badających przyczyny katastrofy. Mają tam też przybyć m.in. senator Beata Gosiewska i wdowa po generale Bronisławie Kwiatkowskim, Krystyna Kwiatkowska.
gs
REKLAMA