Lekcje historii i patriotyzmu. Dni Pamięci Pawiaka

Na cztery dni 25-29 września zaplanowano między innymi, prezentacje w muzeum, spotkania z więźniami Pawiaka oraz uroczysty koncert.

2012-09-25, 10:01

Lekcje historii i patriotyzmu. Dni Pamięci Pawiaka
Drzewo-pomnik na Pawiaku. Foto: Thunderman83/Wikipedia

Posłuchaj

Henryk Łagocki, więzień Pawiaka, IAR
+
Dodaj do playlisty

Więzienie zbudowano podczas zaboru rosyjskiego, między ulicami Dzielną a Pawią, stąd nazwa "Pawiak".

Złą sławę zdobyło podczas II wojny światowej. Było największym niemieckim więzieniem śledczym w Generalnej Guberni.Przetrzymywano w nim nie tylko więźniów politycznych, ale wbrew konwencjom międzynarodowym, także jeńców wojennych. Były tam osoby zatrzymane w łapankach, również kobiety i dzieci.

Ocalały
Ocalały fragment bramy więziennej "Pawiaka"

Po wysadzeniu Pawiaka przez Niemców w 1944 roku ocalał słup bramy i wiąz szypułkowy, który rósł tuż obok. Do drzewa rodziny zamordowanych więźniów mocowały tabliczki z nazwiskami bliskich. Gdy historyczny już, wiąz usechł w 2004 roku, wykonano jego odlew w brązie, który rok później stanął jako pomnik.

REKLAMA

- Na Pawiaku była to jedyna, zauważalna, kojąca duszę zielona roślina. Wszyscy wiązaliśmy z nią nadzieję wolności - wspomina więzień Pawiaka a także powstaniec warszawski, Henryk Łagocki.

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim >>>

Muzeum Więzienia Pawiak powstało w 1965 roku z inicjatywy byłych więźniów. Zostało zbudowane na ocalałych fundamentach, które pozostały po tym, jak w 1944 roku Niemcy wysadzili budynek. W zachowanych piwnicach wyeksponowano historyczne pamiątki. Muzeum organizuje lekcje dla dzieci i młodzieży, wykłady, programy historyczno-literackie z udziałem aktorów scen warszawskich oraz warsztaty związane z historią Polskiego Państwa Podziemnego.

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej

REKLAMA

tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej