Hollande: mamy wspólne stanowisko ws. budżetu UE

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział o tym podczas oficjalnego obiadu wydanego na jego cześć przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim.

2012-11-17, 08:28

Hollande: mamy wspólne stanowisko ws. budżetu UE

Posłuchaj

Sylwia Białek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Hollande, który przyjechał z oficjalną wizytą do Polski, powiedział, że po rozmowach z parlamentarzystami i członkami rządu okazało się, że Francja i Polska mają "taką samą wizję budżetu europejskiego na lata 2014-20".
Według tej wizji - wyjaśnił Hollande - budżet opierać się będzie na dwóch filarach: polityce spójności i Wspólnej Polityce Rolnej. - Takie właśnie wspólne stanowisko, to stanowisko, z którym pojedziemy w przyszłym tygodniu na posiedzenie Rady Europejskiej - powiedział. Chodzi o szczyt unijny, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada i poświęcony będzie kwestii budżetu UE.
Prezydent Francji powiedział też, że Polska powinna w pełni uczestniczyć w tworzeniu unii gospodarczo-walutowej. Jak stwierdził, Polska, która chce dołączyć do strefy euro, powinna być "w pełni włączona w wielkie decyzje, które definiować będą architekturę strefy euro, jej funkcjonowanie i jej przyszłość"
Hollande opowiedział się również za ożywieniem współpracy na forum Trójkąta Weimarskiego i zapowiedział, że spotkanie Trójkąta odbędzie się 8 maja 2013 roku w Paryżu, wtedy też - przypomniał - odbędą się obchody Dnia Zwycięstwa. - Czekam na pana, panie prezydencie, 8 maja w Paryżu - powiedział, zwracają się do Komorowskiego.
Przyjaciel Polski
Francuski prezydent powiedział, że Europa zawdzięcza Polsce swój honor, godność, jedność. W wystąpieniu wspomniał Lecha Wałęsę mówiąc, że dla całego świata pozostanie on punktem odniesienia. Wspomniał też Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Marię Curie-Skłodowską i księcia Józefa Poniatowskiego.
Komorowski podkreślił, że jest pod dużym wrażeniem piątkowego wystąpienia Hollande'a w Sejmie. - Jestem przekonany, że ta przemowa będzie odebrana przez polskie społeczeństwo jako ważny głos Europejczyka, przyjaciela Polski - stwierdził.
Polski prezydent powiedział, że chcemy umacniać relacje ze swoimi starymi, sprawdzonymi w historii przyjaciółmi. Komorowski powiedział o potrzebie wzmocnienia współpracy gospodarczej, współdziałania w ramach Trójkąta Weimarskiego i wspólnym dążeniu do pogłębienia integracji europejskiej, "w sposób szczególny w obszarze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej