EURANET Plus pomoże rozjaśnić tajemnice UE
Stworzenie pomostu pomiędzy Europejczykami a unijnymi instytucjami - tak w skrócie wyjaśnić można cele projektu EURANET +, który w czwartek oficjalnie wystartował.
2013-06-20, 07:33
Posłuchaj
To jedyny taki projekt w Europie. Jego programów słucha codziennie 20 milionów słuchaczy. A wszystko po to, by Unia Europejska przestała być zagadką. Oficjalnie ruszył EURANET+ zrzeszający rozgłośnie radiowe z całej Europy.
Obecny projekt jest rozbudowana formą inicjatywy realizowanej już w ubiegłych latach. Jego liderem od początku jest Polskie Radio. - Wnosimy do wspólnej puli około siedmiu, ośmiu milionów słuchaczy, których Polskie Radio ma na co dzień - mówi prezes Polskiego Radia i wiceprzewodniczący Rady Członków Euranet Plus, Andrzej Siezieniewski.
Dzięki inicjatywie zrzeszającej 13 radiofonii w Europie obywatele Unii będą mieli szansę dowiedzieć się więcej o tym, co się dzieje na unijnej scenie i za jej kulisami. - Przez tę współpracę próbujemy wzmocnić poczucie wspólnoty wśród obywateli Wspólnoty i poruszać sprawy, które ich bezpośrednio dotykają - mówi Erlends Calabuig, szef projektu.
REKLAMA
Jak podkreśla przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, istnieje wiele mitów na temat UE, które warto rozwiać. - To kompletnie niedopuszczalne, że nasi obywatele uważają Unię Europejską za jakąś niezrozumiałą siłę, która wpływa na ich codzienne życie - uważa. O tym, że trzeba mówić więcej i jaśniej o sprawach europejskich, przekonani są wszyscy członkowie EURANET +. - Wymieniamy się informacjami i programami, aby zapewnić jak najbardziej zróżnicowany obraz europejskich problemów - mówi prezes rumuńskiego radia publicznego.
Do europejskiej sieci należą zarówno rozgłośnie publiczne, jak i prywatne.
EURANET+ aspiruje do tego, by być najlepszym źródłem informacji o Unii Europejskiej. W tym celu ostatnio otworzył także własną agencję prasową w Brukseli. Składa się na nią studio radiowe i telewizyjne, gdzie będą organizowane spotkania z korespondentami rozgłośni radiowych.
Projekt zakłada całkowitą niezależność, aby nie było przypadków wywierania presji na sposób relacjonowania spraw Komisji Europejskiej.
REKLAMA
IAR, bk
REKLAMA