Apel PE o zakończenie śledztw ws. więzień CIA

2013-10-10, 14:15

Apel PE o zakończenie śledztw ws. więzień CIA
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu

Parlament Europejski zaapelował do kilku państw członkowskich tych, wśród nich Polski, żeby przeprowadziły i ostatecznie zakończyły niezależne śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA na ich terytorium.

Posłuchaj

PE wzywa do zakończenie śledztw w sprawie więzień CIA. Relacja ze Strasburga Andrzeja Gebera (IAR).
+
Dodaj do playlisty

Polskę poproszono o przedstawienie dowodów na to, co zrobiły w tej sprawie. Parlament wezwał także polskie władze do wniesienia oskarżenia przeciwko wszelkim instytucjom państwowym i osobom zamieszanym w sprawę tajnych więzień.

Zwrócił się do polskiego Prokuratora Generalnego o pilne ponowne rozpatrzenia wniosku Walida Bin Attasha, który nie mogąc doczekać się sprawiedliwości skierował skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ponadto Parlament wezwał Polskę do pełnej współpracy z Trybunałem w związku ze skargami złożonymi juz przez inne dwie ofiary zatrzymania i przesłuchań.

Zdaniem posłów wokół tajnych więzień panuje klimat bezkarności, co zachęciło kilka krajów do dalszego łamania prawa. Przykładem tego są programy inwigilacji prowadzone na szeroką skalę przez amerykańskie służby jak również wywiady państw członkowskich Unii. Posłowie chcą wzmocnienia uprawnień śledczych Parlamentu w tego typu przypadkach. Po raz kolejny wzywają Radę i Komisję Europejską do przeprowadzenia wnikliwego śledztwa.

Śledztwo ws. więzień w Polsce

Postępowanie w sprawie domniemanych więzień CIA rozpoczęło się w marcu 2008 roku. Prowadzi je Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Śledczy sprawdzają czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w Polsce w latach 2002- 2003 tajnego ośrodka CIA. Badają również czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień wydając zgodę na tortury, jakie w rzekomym więzieniu miały być stosowane wobec więźniów.

Polskie śledztwo ws. więzień CIA

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach.

Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz ówczesny premier Leszek Miller, wielokrotnie zaprzeczali, żeby takie więzienia w Polsce istniały. Z informacji Straży Granicznej wynika, że od grudnia 2002 do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Szyman 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka.

''

IAR/MP

Polecane

Wróć do strony głównej