Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Jak pomóc osobom niewidomym?

Dźwiękowe informacje w środkach komunikacji, przyciski do bankomatów z oznaczeniami w alfabecie Braille'a. Osoby niewidome potrzebują takich udogodnień, jednak wciąż jest ich za mało. We wtorek obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski - święto osób niewidomych i niedowidzących.

2013-10-15, 09:30

Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Jak pomóc osobom niewidomym?
Przy wejściu do Metra Centrum w Warszawie stanął Niewidzialny Labirynt, dzięki któremu można było doświadczyć, co oznacza "bycie niewidomym". Akcja odbyła się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

Anna Woźniak-Szymańska prezes Polskiego Związku Niewidomych podkreśla, że przestrzeń publiczna powinna być dostosowywana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku/IAR
+
Dodaj do playlisty

Anna Woźniak-Szymańska prezes Polskiego Związku Niewidomych podkreśla, że przestrzeń publiczna powinna być ciągle modernizowana i dostosowywana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Wiele bankomatów jest niedostępnych dla słabowidzących ze względu na małe monitory.
Aleksandra Bohusz - jest niewidoma. Najbardziej brakuje jej informacji dźwiękowych w autobusach czy tramwajach. Na przykład w Łodzi u Kielcach jest specjalny system. Dzięki niemu osoba niewidoma, używając specjalnego pilota może usłyszeć z głośników zewnętrznych zamontowanych na pojazdach, jaki jest numer i kierunek jazdy autobusu. Szkoda, że taki system nie działa w całym kraju.
Według danych GUS w Polsce jest milion 800 tysięcy osób niewidomych i niedowidzących, z czego 10 procent stanowią ci, którzy zupełnie stracili wzrok.
pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej