Rosyjskie towarzystwo: to my wygraliśmy pod Grunwaldem

2015-07-16, 11:30

Rosyjskie towarzystwo: to my wygraliśmy pod Grunwaldem
Na polach grunwaldzkich rozpoczęły się coroczne Dni Grunwaldu. Chorągwie rycerskie założyły obozy i przygotowują się do inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, biorąc udział w turniejach bojowych. Rycerzy i rzemieślników z sąsiadującego z obozami jarmarku obowiązują historyczne stroje i wyposażenie. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

"Rosyjskie wojska pokonały Niemców pod Grunwaldem" - taką informację, oczywiście nieprawdziwą, opublikowało Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne. Szefem Towarzystwa jest minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski.

Posłuchaj

Rosyjskie towarzystwo historyczne twierdzi, że Rosjanie wygrali pod Grunwaldem. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Krótka notatka zamieszczona na oficjalnej stronie organizacji została zatytułowana "Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. pamiętna data wojskowej historii Rosji”. Dalej Rosjanie mogą przeczytać, że "tego dnia 1410 roku, rosyjskie wojska i ich sojusznicy: Litwini, Polacy i Czesi odnieśli zwycięstwo nad niemieckimi rycerzami w grunwaldzkiej bitwie”.

Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne wyjaśnia: "smoleńskie pułki wytrzymały nacisk rycerzy zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”. Autorzy notki historycznej zapomnieli dodać, że na 50 chorągwi dowodzonych przez Króla Polski Władysława II Jagiełłę i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda tylko trzy związane były z ziemią smoleńską: chorągiew smoleńska, smoleńsko-mścisławska i smoleńsko-orszańska.

Rosyjskie Towarzystwo Historyczno-Wojskowe już w przeszłości wielokrotnie nadinterpretowywało lub fałszowało historię. To ta organizacja zainicjowała budowę pomnika czerwonoarmistów w Krakowie i sugerowała, że radzieccy jeńcy wojenni z wojny polsko-bolszewickiej umierali w polskich obozach koncentracyjnych.


x-news.pl, TVN24

HISTORIA: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Historia bitwy pod Grunwaldem

Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. 15 lipca minęło 605 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a Krzyżakami, czyli członkami Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Posłuchaj

Relacja Witolda Banacha (IAR) : historia bitwy pod Grunwaldem 1:01
+
Dodaj do playlisty

Zwycięstwo na polach pod Grunwaldem było spektakularne. Zdobyto wszystkie nieprzyjacielskie chorągwie, zginęła niemal cała elita Zakonu Krzyżackiego i około 8 tysięcy rycerzy walczących po stronie przeciwnika.

Krzyżacy zgromadzili na polach grunwaldzkich około 27 tysięcy wojska, król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold dysponowali około 29 tysiącami rycerzy i wojowników.

Przewaga była po stronie polsko-litewskiej. Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich, co przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej Zakonu Krzyżackiego. Krzyżacy stracili 8 tysięcy rycerzy, zginął też Wielki Mistrz Zakonu Ulrich von Jungingen, a z nim ponad 200 ważnych osób. Do niewoli wzięto14 tysięcy jeńców. Straty po stronie polskiej wyniosły od 2 do 3 tysięcy zabitych, najwięcej ucierpiały oddziały litewskie. Przez cały następny dzień zbierano rannych i grzebano poległych. Ciało Wielkiego Mistrza odesłano do Malborka.

Bitwa ujawniła wewnętrzny konflikt tlący się w państwie krzyżackim. Zapanowała tam panika, niektóre miasta podniosły bunt. Rokosz mieszczan i rycerstwa pruskiego pokazał, że Krzyżacy nie mają dostatecznego poparcia wśród poddanych. Od tej pory te dwa stany były zarzewiem problemów i ostatecznie doprowadziły do zwycięstwa Polski w wojnie trzynastoletniej oraz odzyskania Pomorza przez nasz kraj.

Bitwa potwierdziła też sens unii polsko-litewskiej. Ten polityczny związek wyrósł na regionalne mocarstwo, które było brane pod uwagę we wszystkich poważniejszych planach i grach politycznych w Europie.

Co roku z okazji rocznicy tamtego wydarzenia, członkowie bractw rycerskich z całej Europy przedstawiają rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem. Spektakl przyciąga wielotysięczne rzesze widzów. Tegoroczna inscenizacja odbędzie się 18 lipca.

Białorusini o bitwie pod Grunwaldem

Białorusini ze środowisk niezależnych, którzy odwołują się dziś do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego, przypominają obecnie, że w bitwie pod Grunwaldem brały udział chorągwie z terenu (dzisiejszej) Białorusi. Np. Historyk Anatolij Taras podkreśla że było ich aż 23, a zwycięstwo pod Grunwaldem zjednoczyło przedstawicieli poszczególnych ziem współczesnej Białorusi od Grodna i Brześcia do Mohylewa i Witebska. - Od tamtej pory mamy prawo mówić, że to nasi przodkowie - Białorusini brali udział w grunwaldzkiej bitwie - twierdzi historyk. Historyk dodawał, że również chorągwie smoleńskie wchodziły w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego i nie miały żadnego odniesienia do współczesnej Rosji. 

IAR/agkm

Ilustracja : print screen ze strony towarzystwa; http://histrf.ru/ru/rvio/activities/news/item-1850

Polecane

Wróć do strony głównej