Tak świętowano w Polsce i na świecie setną rocznicę odzyskania niepodległości [RELACJA]
Nie tylko w kraju, ale i na całym świecie odbywały się uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzsykania niepodległości przez Polska. Przedstawiciele innych państw składali życzenia i gratulacje, słynne budynki podświetlano na biało-czerwono, odbywały się też różnorodnej imprezy poświęcone polskiej kulturze i historii.
2018-11-11, 19:01
Posłuchaj
W Warszawie odbyły się uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Tysiące różnych wydarzeń zaplanowano też w całej Polsce. Ich kulminacyjnym i wspólnym momentem było odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w samo południe. Uroczystości w ramach stulecia odzyskania niepodległości będą organizowane do 2022 roku.
Tak relacjonowaliśmy obchody stenej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę:
20:41
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Rzymie w kościele św. Stanisława odprawiono uroczystą mszę za Ojczyznę. Sprawował ją arcybiskup Edward Nowak - długoletni sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.
Polski kościół w Rzymie nie pomieścił wszystkich przybyłych wiernych. Arcybiskup Nowak w homilii mówił o wielkich ludziach polskiego Kościoła, którzy w trudnych momentach dziejowych pomagali Polsce odzyskać wolność. Wymienił kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszkę. Hierarcha kilkakrotnie cytował fragmenty poezji Karola Wojtyły poświęcone umiłowaniu Ojczyzny.
20:40
Trwa przywracanie ruchu na ulicach w centrum Warszawy po zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości zgromadzeniach. Przywrócony został już ruch autobusów i tramwajów na ul. Marszałkowskiej. Otwarte są już także Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie.
Jak informuje ZTM, nieprzejezdne są jeszcze Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego i al. Waszyngtona z al. Zieleniecką. Po usunięciu betonowych barier otwarte są już Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie. Ponadto przywrócony został ruch tramwajowy i autobusowy w ciągu ul. Marszałkowskiej.
REKLAMA
20:31
Sto flag przedstawiających rozumienie wolności czy wyrażających tożsamość mieszkańców Szczecina zawisło w niedzielę wieczorem na placu Solidarności. To finał obywatelskiego przedsięwzięcia na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Inicjatywa wzięła się z rozmyślań o tym, czym jest wolność i z hipotezy, którą sobie postawiliśmy, że wolność narodu jest wtedy, kiedy wolne są wszystkie jednostki, które w nim żyją. Potrzeba tej inicjatywy zrodziła się z tego, że chcieliśmy usłyszeć ich głos – powiedziała w niedzielę koordynatorka projektu "Sto flag na sto lat" Agata Grzybowska.
20:26
Premier Mateusz Morawiecki, prezydent Andrzej Duda i ministrowie wzięli w niedzielę wieczorem udział w widowisku świetlno-pirotechnicznym na stołecznych Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik. Pokaz fajerwerków uczcił stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Widowisko było częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Żeby obejrzeć pokaz, na warszawskich Bulwarach Wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik, zgromadziły się tłumy mieszkańców stolicy świętujących Narodowe Święto Niepodległości.
20:15
W Ukraińskiej Operze Narodowej w Kijowie odbyła się prapremiera spektaklu "Powrót Manru" na podstawie opery "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert zorganizowano z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
REKLAMA
Uroczysty koncert rozpoczęto odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Ukrainy. Publiczność przywitał ambasador Rzeczypospolitej na Ukrainie Jan Piekło. Przypomniał, że znakomity kompozytor i muzyk Ignacy Jan Paderewski był też jednym z ojców polskiej niepodległości, dzięki któremu 100 lat temu 11 listopada Polska powróciła na mapę Europy.
20:10
20:02
20:01
19:57
19:46
Przedstawiciel wrocławskiego urzędu miasta rozwiązał organizowany przez środowiska narodowe Marsz Polski Niepodległej.
19:45
19:43
19:35
Widowisko świetlno-pirotechniczne wieńczące oficjalne obchody Święta Niepodległości.
REKLAMA
19:30
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Straży Granicznej dane około 400 aktywistów, którzy chcieli przyjechać na marsz; większości nie wpuszczono do Polski. W ramach działań przed marszem wspólnie z policją zatrzymano w kraju kilkadziesiąt osób.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że w zabezpieczenie święta 11 listopada zaangażowani byli funkcjonariusze wszystkich służb specjalnych, ale szczególnie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dodał, że realizując swoje ustawowe zadania, ABW prowadziła rozpoznanie i działała dla zapobiegania zagrożeniom terrorystycznym i ekstremistycznym podczas niedzielnych uroczystości i imprez. Podał, że ABW zapobiegła organizacji w Warszawie koncertów pod patronatem skrajnie prawicowych organizacji i trzech konferencji, które miały propagować rasizm i totalitaryzm, a brać w nich udział mieli m.in. zagraniczni ekstremiści.
19:29
19:23
Dowództwo Garnizonu Warszawa informuje:
W związku z opuszczeniem mostu Poniatowskiego przez ostatniego uczestnika marszu, jako elementu uroczystości państwowych, uległ on zakończeniu.
REKLAMA
19:20
Czego mieszkańcy naszego kraju życzą ojczyźnie sto lat po tym, jak powróciła ona na mapy? O to spytaliśmy uczestników Festiwalu "Niepodległa", który odbył się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu. Jednym z nich był prezydent Andrzej Duda.
19:10
W stolicy Węgier, Budapeszcie zorganizowano liczne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Rozpoczęły się one od złożenia wieńców pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego oraz poświęcenia jego popiersia. W Muzeum Wojskowości na Wzgórzu Zamkowym zakończyła się Sztafeta Niepodległości.
W projekcie trwającym od lipca wzięło udział ponad 20 węgierskich miast. Zadaniem uczestników było przebiegnięcie symbolicznych 1918 metrów. Spod muzeum ruszył uroczysty przemarsz przy akompaniamencie orkiestry przed kościół Macieja, gdzie zostały odczytane odezwy marszałka Piłsudskiego.
REKLAMA
19:02
Spokojny przebieg uroczystości państwowych z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym marszu "Dla Ciebie Polsko", to efekt współpracy służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrowi koordynatorowi służb specjalnych - informuje MSWiA w komunikacie.
Resort podał, że do chwili obecnej nie odnotowano incydentów o charakterze terrorystycznym bądź ekstremistycznym. Warszawski marsz jest największym zgromadzeniem, jakie zabezpieczała stołeczna policja w swojej historii. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z policją zatrzymała jak dotąd około 100 osób, które zostały zidentyfikowane jako zagrażające bezpieczeństwu uroczystości.
19:00
Edward Mandell House (ur. 1858, zm. 1938) był pułkownikiem armii USA podczas I wojny światowej. Po zakończeniu wojny objął funkcję doradcy ówczesnego prezydenta Woodrowa Wilsona. Był także jednym z twórców Ligi Narodów, utworzonej w 1919 r. podczas konferencji pokojowej w Wersalu.
18:59
MSWiA i koordynator służb specjalnych o obchodach Święta Niepodległości: do obecnej chwili służby nie odnotowały poważniejszych zakłóceń porządku publicznego.
REKLAMA
18:58
Z powodu złych warunków atmosferycznych prezydent Andrzej Duda nie będzie mógł dotrzeć do Gorzowa Wielkopolskiego, dlatego wizyta została odwołana - poinformował w niedzielę PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim miała być jednym z elementów uroczystych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
18:57
18:55
18:47
18:44
Dobiega końca marsz w stulecie odzyskania niepodległości w Warszawie. O 15.00, po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy, marsz Biało-Czerwony wyruszył z Ronda Dmowskiego w centrum stolicy. Pochód otwierało wojsko i przedstawiciele władz państwowych, za nimi szli rekonstruktorzy historyczni z biało-czerwonymi flagami.
Kilkaset metrów za pochodem zorganizowanym przez rząd, maszerowało zgromadzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie "Marsz Niepodległości" pod hasłem: "Bóg, Honor, Ojczyzna" oraz tysiące kolejnych uczestników.
18:42
Nie żyje 58-letni uczestnik Biegu Niepodległości w Poznaniu. - W trakcie imprezy interweniowali policjanci, zabezpieczający bieg - mówi Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji. Mężczyzna na trasie biegu zasłabł, ratownicy rozpoczęli reanimację, jednak nie przyniosła ona efektu wobec czego zmarł.
REKLAMA
Przyczyny śmierci uczestnika biegu są nieznane. Sprawę wyjaśnia policja. W Biegu Niepodległości uczestniczyło ponad 20 tysięcy ludzi. Trasa liczyła 10 kilometrów
18:34
18:32
Ponad siedmiuset Polaków wzięło udział w Maratonie Ateńskim. Wielu z nich w ten sposób uczciło stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi rodacy mieli na sobie koszulki z logotypem Niepodległej, niektórzy dobiegli na metę trzymając polskie flagi.
18:25
- Pod hasłem "Za wolność wasza i naszą" z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży przeszła w niedzielę demonstracja zorganizowana przez "Koalicję Antyfaszystowską".
Uczestnicy manifestacji po godz. 14 wyruszyli z placu Unii Lubelskiej, następnie przeszli przez plac Zbawiciela, plac Konstytucji, w kierunku Alej Ujazdowskich. Marsz zakończył się na placu Trzech Krzyży, gdzie wygłoszono końcowe przemówienia.
REKLAMA
18:16
Kanadyjski premier Justin Trudeau złożył w niedzielę Polsce życzenia z okazji Święta Niepodległości i setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
"To wydarzenie to wspaniała okazja do refleksji nad historią Polski i jej licznymi osiągnięciami od momentu odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. To również okazja, by podkreślić wybitny wkład Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w sukces kanadyjskiego narodu na wszelkich polach" - napisał w oświadczeniu.
18:12
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podziękował uczestnikom Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko” za obecność i postawę.
18:09
- Cieszymy się, że marsz z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przebiegł w spokojnej atmosferze, bez zakłóceń - powiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.
- To był największy marsz wolnych Polaków w wolnej Polsce. Widok setek tysięcy biało-czerwonych flag jest bardzo symboliczny i budujący - powiedziała Joanna Kopcińska po oficjalnym zakończeniu marszu.
REKLAMA
18:05
17:59
Polacy na całym świecie w jednym momnecie śpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Jak tę akcję oceniają uczestnicy wydarzenia?
17:54
W całej Polsce w lokalnych uroczystościach brali udział politycy wszystkich opcji na krajowej scenie politycznej.
17:52
Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się także w Stanach Zjednoczonych. Dziś na Times Square na Manhattanie wyświetlana jest biało-czerwona flaga. 11 listopada jest także polskim dniem w Nowym Jorku.
REKLAMA
Biało-czerwona flaga z napisem w języku angielskim "Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" jest wyświetlana na budynku NASDAQ przy skrzyżowaniu Broadwayu i 43 ulicy. Trzydziestosekundowe spoty ukazują się co najmniej trzy razy na godzinę. Łącznie nowojorczycy będą mogli zobaczyć polską flagę kilkadziesiąt razy. Reklama na Times Square to inicjatywa działającej w Stanach Zjednoczonych Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.
17:51
17:48
17:45
Losy blisko pół miliona Polaków, którzy znaleźli się w niewoli, walcząc na wszystkich frontach I wojny światowej, prezentuje przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu wystawa "W obcych mundurach. Polacy – jeńcy I wojny światowej".
Niedzielny wernisaż wystawy jest częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W salach muzeum zgromadzono zdjęcia i dokumenty opisujące losy kilkuset tysięcy Polaków, którzy walczyli na wszystkich frontach I wojny światowej i znaleźli się w niewoli, skąd często byli wcielani do kolejnych armii.
17:43
17:36
17:26
Na twitterowym profilu Rady Unii Europejskiej napisano po polsku: "Najlepsze życzenia Polsko w 100. rocznicę odzyskania niepodległości!".
W krótkiej animacji przypomniano też datę wejścia naszego kraju do UE, przyjęcia konstytucji 3 maja, rok kiedy Polska sprawowała prezydencję i rok, kiedy przypadnie kolejne przewodnictwo. Rada UE zwróciła też uwagę, że swoją siedzibę w Warszawie ma Frontex, czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej.
Widzom przybliżono też sylwetkę Marii Słodkowskiej-Curie, polskie barwy narodowe, wyjaśniono znaczenie "nieprzetłumaczalnego" na angielski słowa "załatwić", a także przypomniano o polskich wynalazkach, takich jak współczesna lampa uliczna, walkie-talkie czy kamizelka kuloodporna.
REKLAMA
17:24
"Gratulacje dla Polski, Rumunii, Estonii, Łotwy i Litwy, które świętują 100 lat swojej niepodległości w tym roku. Jestem dumny, że jesteście członkami naszego sojuszu. NATO chroni wolność i niezależność wszystkich członków sojuszu" - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jeans Stoltenberg Stoltenberg.
17:22
Dwa hymny - polski Mazurek Dąbrowskiego oraz europejska "Oda do radości" - zabrzmią w niedzielę w Krakowie podczas jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania. Tłumy krakowian zebrało się na Rynku Głównym, aby wspólnie śpiewać najważniejsze polskie pieśni.
17:19
17:15
Czoło Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko" z udziałem prezydenta i premiera dotarło do Ronda Waszyngtona, gdzie zgromadzenie się zakończy.
W tym samym czasie ostatni uczestnicy marszu ruszali z Ronda Dmowskiego. Większość ma biało-czerwone flagi, transparenty stanowią mniejszość.
Politycy uczestniczący w marszu opuszczają zgromadzenie
17:10
Gratulacje z Waszyngtonu od prezydenta USA.
REKLAMA
17:05
17:00
16:58
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz inne osoby ochraniane przez Służbę Ochrony Państwa, a uczestniczce w niedzielnym Biało-Czerwonym Marszu, przebywają w tzw. buforze bezpieczeństwa.
16:57
Arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro odprawił w niedzielne popołudnie mszę świętą dziękczynną za niepodległość Polski. Uroczystość odbyła się w stołecznej katedrze Almudena.
Mszę świętą koncelebrowało kilkunastu polskich księży, którzy na co dzień pracują w Hiszpanii. Do stołecznej katedry przybyli też mieszkający w tym kraju Polacy, przedstawiciele polskiej ambasady, reprezentanci licznych organizacji polonijnych z całej Hiszpanii, a także madryccy katolicy.
Msza rozpoczęła się od odśpiewania hymnu "Gaude Mater Polonia", a także pieśni "Pod Twą obronę" w wykonaniu chóru Krakus. Uroczystość zakończyła się pieśnią "Boże, coś Polskę".
Podczas mszy, której część została odprawiona w języku polskim, arcybiskup Madrytu, przemawiając do wiernych zgromadzonych w wypełnionej po brzegi katedrze, wskazał, że Polska jest "krajem, w którym wiara i Kościół są wciąż żywe".
16:54
Rzecznik prasowy komendanta głównego policji Mariusz Ciarka również pisze o 200 tys. osób na Marszu.
16:51
Kilka tysięcy mieszkańców Bydgoszczy w niedzielę wzięło udział w świętowaniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. "Zjednoczmy się w dumie z polskiej historii" – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości.
Na plac Wolności, gdzie odbyła się jubileuszowa uroczystość, uczestnicy przeszli śródmiejskimi ulicami we wspólnym marszu po mszy w katedrze na Starym Mieście.
REKLAMA
16:49
16:47
Czoło Marszu już niemal u celu.
16:43
Kwiaty i znicze złożyły władze Oświęcimia oraz dyrekcja Muzeum Auschwitz w Święto Niepodległości przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim KL Auschwitz. Obóz jest symbolem martyrologii naszego narodu. Niemcy zamordowali w nim ok. 70 tys. Polaków.
W niedzielę minęła także 77. rocznica pierwszej egzekucji przy Ścianie Straceń. 11 listopada 1941 r. Niemcy zastrzelili 76 osób, niemal wyłącznie Polaków. Tego dnia prawdopodobnie zabili jeszcze 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.
Podczas istnienia obozu Niemcy zgładzili przed Ścianą Straceń co najmniej kilka tysięcy osób. W zdecydowanej większości byli to Polacy. Egzekucje przeprowadzali w tym miejscu do końca 1943 r. W lutym następnego roku ściana została rozebrana.
REKLAMA
16:37
16:35
Przed gdańskim Muzeum Poczty Polskiej otwarto w niedzielę wystawę "Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta". Prezentuje ona sylwetki i życiorysy kobiet, które w okresie międzywojennym odegrały szczególną rolę w życiu polskiej społeczności w Gdańsku.
Na plenerową wystawę, którą można oglądać na placu Obrońców Poczty Polskiej składa się dziesięć plansz. Na każdej z nich umieszczono zdjęcie konkretnej bohaterki ekspozycji i krótką informację przypominającą jej życie i działalność.
16:31
16:25
Nasi sportowcy, byli i obecni, również pamietają o stuleciu odzyskania niepodległości.
REKLAMA
16:19
Izrael złożył Polsce w niedzielę na Twitterze życzenia z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W jerozolimskiej Bazylice św. Szczepana odbyła się w Święto Niepodległości msza dziękczynna - poinformowała ambsada RP w Izraelu.
16:18
16:14
Maszt Niepodległości o wysokości 35 metrów z flagą narodową o powierzchni 50 metrów kwadratowych na szczycie stanął w Lublinie. Będzie upamiętniał setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
REKLAMA
Przewodnicząca komitetu honorowego budowy Masztu Niepodległości posłanka Elżbieta Kruk (PiS) podkreśliła, że maszt jest "hołdem dla pokoleń, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość". - Niech Maszt Niepodległości będzie symbolem radosnego jubileuszu stulecia zwycięstwa po 123 latach niewoli, ale i dziękczynienia za wolność. Niech przypomina, że niezłomny naród polski nigdy nie zrezygnował z wolności, że nie można i nie uda się pozbawić wolności dużego europejskiego narodu, jakim jesteśmy i pozostaniemy – powiedziała Kruk w niedzielę podczas uroczystości odsłonięcia masztu.
16:09
16:08
W Warszawie na Placu na Rozdrożu odsłonięto pomnik działacza socjalistycznego i niepodległościowego Ignacego Daszyńskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele PiS, SLD, PSL, Koalicji Obywatelskiej, Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.
Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że Ignacy Daszyński jest symbolem polityka, który łączy.
16:03
16:00
Czoło Marszu idzie mostem Poniatowskiego.
REKLAMA
15:57
15:54
Kilka tysięcy osób uczestniczyło w 17. Radosnej Paradzie z okazji Święta Niepodległości, która w niedzielę przeszła ulicami Wrocławia. W tym roku parada przybrała formę marszu gwiaździstego.
Mieszkańcy Wrocławia wyruszyli w biało-czerwonych pochodach z czterech symbolicznych punktów miasta - Placu Jana Pawła II, Centrum Historii Zajezdnia, z ulicy Powstańców Śląskich oraz Placu Społecznego. W paradzie wzięły udział m.in. ubrane na biało i czerwono dzieci i młodzież z wrocławskich szkół. Na czele jednego z pochodów w bryczce jechał sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego w towarzystwie urzędującego prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza oraz prezydenta-elekta Jacka Sutryka.
Pochody połączyły się na Placu Wolności i podczas hymnu państwowego utworzyły biało-czerwoną flagę. Następnie odbyły się oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem, paradą formacji mundurowych, orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi.
15:52
Na czele Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko” młody mężczyzna oświadczył się swojej wybrance. Jako pierwszy narzeczonym pogratulował premier Mateusz Morawiecki.
Młody mężczyzna był uczestnikiem marszu, trzymał w ręku flagę Polski. Kobieta przyjęła oświadczyny, otrzymała bukiet biało-czerwonych róż.
REKLAMA
15:40
Około 8 tys. osób przeszło w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ulicami Szczecina w biało-czerwonym marszu. Miasto wypełniło się setkami flag narodowych.
Manifestacja przeszła głównymi ulicami miasta i zakończyła się na pl. Szarych Szeregów, gdzie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbywały się uroczystości patriotyczne.
15:35
W łódzkiej Paradzie Niepodległości wzięli udział politycy opozycji.
15:32
W Biało-Czerwonym Marszu bierze udział m.in. szef rządu Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
15:30
Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina jak przebiegać będzie trasa Marszu:
15:27
15:18
Tatry, Bieszczady, Żubry, Wieliczka... Pracownicy brytyjskiej ambasady w Warszawie stworzyli listę stu rzeczy, za które kochają Polskę:
15:16
15:14
15:08
Prezydent dziękował wszystkim, którzy przybyli na Marsz "ze wszystkich stron Polski".
REKLAMA
- Dziękuję, że przybyliście tutaj dla Polski, że przywieźliście biało-czerwone flagi, że jesteśmy tu i stoimy właśnie pod nimi, pod tymi barwami, za które krew przelewali nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie, pokolenia Polaków po to, żebyśmy mogli swobodnie je nieść, po to, byśmy mogli się pod nimi zgromadzić. Jest pod nimi miejsce dla każdego - to jest nasza flaga, nasza państwowa, narodowa, biało-czerwona. Nigdy nie biała i już nigdy nie czerwona - powiedział Andrzej Duda.
15:02
Zgromadzeni na Rondzie Dmowskiego rozpoczęli Biało-Czerwony Marsz od odśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego".
14:56
- To wielkie święto wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. Chciałbym, żebyśmy zawsze umieli być tak razem. Jestem przekonany, że pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas, niezależnie od jego poglądów, bo w każdym - wierzę w to głęboko - jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej odprawy wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
REKLAMA
14:52
Prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Ordery Orła Białego 25 osobom, zasłużonym dla niepodległości Polski. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie ordery odebrali potomkowie, członkowie rodzin odznaczonych i przedstawiciele instytucji. Wśród odznaczonych są między innymi Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Maria Skłodowska-Curie, Karol Szymanowski i Janusz Korczak.
14:48
W całym kraju świętujemy stulecie odzyskania niepodległości.
14:47
14:39
Tłumy łodzian biorą udział w Paradzie Niepodległości, która ruszyła sprzed łódzkiego magistratu i przejdzie ulicami miasta do Manufaktury. Wśród jej uczestników są m.in. liderzy opozycji – Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka i gospodarz Łodzi Hanna Zdanowska.
Jeszcze przed rozpoczęciem parady odsłonięta została pamiątkowa Tablica Niepodległości znajdująca się na budynku Urzędu Miasta, poświęcona mieszkańcom Łodzi walczącym o niepodległość.
REKLAMA
- Dziś odsłaniamy tę symboliczną tablicę, żeby przypomnieć i podziękować wszystkim tym, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Żeby podziękować tym, którzy cieszyli się wolnością już w 1918 roku, że mogli poczuć się wreszcie mieszkańcami wolnej Polski – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
14:23
14:22
Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka napisał na Twitterze, że w Warszawie póki co nie widać "faszystów" wśród Polek i Polaków.
Stołeczna policja potwierdza, że w Warszawie jest bezpiecznie. Komisarz Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji powiedział przed godziną 14-tą, że w stolicy nie było poważniejszych incydentów i "na chwilę obecną jest bardzo bezpiecznie".
14:18
14:14
Uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę są obchodzone na całym świecie.
REKLAMA
14:05
Rosyjska Polonia świętuje setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W moskiewskiej katedrze odprawiona został msza święta w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu wierni wysłuchali koncertu organowego.
13:55
Warszawa. Widok na rondo Dmowskiego z Pałacu Kultury i Nauki.
13:50
A tymczasem w Wilnie - 100 par na stulecie niepodległości
REKLAMA
13:45
W Kancelarii Premiera trwa Piknik Rodzinny
13:40
Dar Młodzieży płynący w Rejsie Niepodległości dookoła świata zacumował w Osace. To trzecia wizyta fregaty w tym japońskim porcie. Załoga będzie tam świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
13:35
- Dziękuję, że posłuchaliście państwo apelu, że przyszliście z biało-czerwonymi sztandarami, że w tak niesamowity sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą, suwerenną Polskę - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
13:30
- Nie wyobrażam sobie, aby władze państwowe mogły świętować z ludźmi o skrajnych poglądach – powiedział w niedzielę w Poznaniu Bronisław Komorowski. Jak przyznał, fakt ten sprawia, że "nie bardzo może się odnaleźć w centralnych obchodach w Warszawie".
REKLAMA
Były prezydent gości w Poznaniu. Pytany o to, dlaczego nie uczestniczy w centralnych obchodach powiedział, że jest tak m.in. dlatego, że w sposobie świętowania rocznicy nie podoba mu się "nagromadzenie emocji czysto politycznych oraz chęć uskrajnienia tych obchodów w wymiarze politycznym".
"Niewątpliwie fakt, że władze państwa polskiego przejęły marsz radykalnych grup nacjonalistycznych musi budzić wątpliwości natury nie tylko politycznej. Przecież nawet wtedy, jeżeli nie będzie żadnych sztandarów czy żadnych haseł bardzo ostrych politycznie, te same myśli będą schowane w głębi serc ludzkich i umysłów” – powiedział.
13:20
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu Piłsudskiego w Warszawie. Teraz weźmie udział w inauguracji "Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu" - na trzech scenach odbędą się liczne koncerty czy pokazy taneczne.
Od godziny 13.00 do 19.00 dla zwiedzających otwarta zostanie Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Na Krakowskim Przedmieściu” w wielu miejscach zostanie wystawiona Księga Niepodległości, w której będzie można złożyć pamiątkowy wpis.
REKLAMA
13:10
Ruch pojazdów w Al. Jerozolimskich wstrzymany na odcinku od wiaduktu ul. Chałubińskiego do mostu Poniatowskiego, na moście Poniatowskiego i al. Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Utrudnienia mają związek z państwowym marszem "Dla Ciebie Polsko".
Policja podkreśliła, że Most Poniatowskiego jest wyłączony z ruchu pojazdów i pieszych do czasu przejścia marszu. "Zalecamy korzystanie z pobliskich przepraw - mostu Łazienkowskiego i mostu Świętokrzyskiego" - dodano.
Biało-Czerwony Marsz "Dla Ciebie Polsko" wyruszy o godz. 15 z Ronda Romana Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego i zakończy się na Rondzie Waszyngtona. Szczegóły utrudnień znajdziecie tutaj.
13:00
Prezydent zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. Zaznaczył, że chciałby, aby zainaugurowana dziś odbudowa była symbolem nawiązania do procesu odbudowy Polski 100 lat temu. - By była widocznym znakiem Polski, która wzrasta. Chciałbym, by był to gmach publiczny, dostępny dla wszystkich - podkreślił prezydent.
REKLAMA
12:55
Żołnierze przygotowują się do Biało-Czerwonego Marszu „Dla Ciebie Polsko".
12:48
Życzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości złożyła Polkom i Polakom obsada popularnego u nas serialu "Wikingowie"
12:45
100-lecie polskiej niepodległości jest wydarzeniem o charakterze doniosłego, patriotycznego wspomnienia, przyrzeczenia, ale też myślenia o przyszłości - mówił w niedzielę przy grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA
12:25
Transmisja na żywo z pl. Piłsudskiego. Uczestnicy obchodów stulecia odzyskania niepodległości odśpiewali hymn państwowy. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu" Mazurek Dąbrowskiego był śpiewany także w wielu miejscach kraju oraz w skupiskach Polonii na całym świecie. Na placu Piłsudskiego odbyły się też apel pamięci i uroczysta odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wieloletnie obchody stulecia odzyskania niepodległości rozpoczął swym orędziem w grudniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda. Tysiące uroczystości z tej okazji zaplanowano na całym świecie. W Polsce kulminacyjnym i wspólnym momentem będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w samo południe. Uroczystości w ramach stulecia odzyskania niepodległości będą organizowane do 2022 roku.
12:20
Przed startem zaplanowanym na godz. 11.11 tysiące biegaczy odśpiewało hymn. Podczas biegu uczestnicy w białych i czerwonych koszulkach z napisem "Warszawa - stolica wolności 1918-2018" utworzyli "żywą" flagę Polski.
12:10
Uroczystym podniesieniem flag Polski i Litwy rozpoczęły się centralne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Wilnie. Osobne uroczystości zorganizował Związek Polaków na Litwie.
REKLAMA
"Rok 2018 dla Litwy i Polski jest rokiem szczególnym, wspólnie obchodzimy jubileusze naszych państw – 100. rocznicę" - napisał w liście gratulacyjnym premier Litwy Saulius Skvernelis, który zamieściła w niedzielę kancelaria premiera. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.
12.00
Cała Polska śpiewa hymn
12:00
Na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpoczęły się uroczystości z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowano uroczystą odprawę wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców, przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz wspólne śpiewanie hymnu narodowego.
Później prezydent weźmie udział w inauguracji Festiwalu Niepodległa, a o 14.00, na Zamku Królewskim nada pośmiertnie Ordery Orła Białego 25 osobom zasłużonym dla niepodległości Polski. O 15.00 z ronda Dmowskiego wyruszy Biało-Czerwony Marsz z udziałem najwyższych władz państwowych.
REKLAMA
11:50
Trwa XVII Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
11:30
W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad dwieście osób wybrało się w podróż zabytkowym "pociągiem wolności". Przejazd składem retro złożonym z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku zaplanowano na trasie Chabówka-Nowy Sącz-Chabówka. Podczas postoju w Nowym Sączu pasażerowie zgodnie podkreślali, że można poczuć klimat dawnych czasów
11:25
Około 20 tysięcy uczestników ruszyło właśnie na trasę 30. Biegu Niepodległości w Warszawie. Do pokonania mają trasę o długości 10 kilometrów.
Uczestnicy na trasie 30. Biegu Niepodległości w stolicy. Fot. PAP/Marcin Kmieciński
11:20
Przemarsz na plac Piłsudskiego, gdzie o godz. 11:50 odbędzie się uroczysta warta przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wspólne odśpiewanie Hymnu Polski.
REKLAMA
11:10
Premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożyli kwiaty pod pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. Wieniec złożył też minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski oraz szef MON Mariusz Błaszczak.
11:00
Ceremonia odsłonięcia siedmiu obelisków przy siedmiu dębach, które będą symbolizować Ojców Niepodległości, przy Świątyni Opatrzności Bożej.
10:50
Flaga Polski na Mount Everest - szczycie świata!
10:48
Rok 1916. Brygadier Józef Piłsudski w otoczeniu swoich oficerów.
REKLAMA
10:47
Wieńce przy grobie Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
10:40
Zakończyłą się uroczysta msza. Na dziedzińcu Świątyni Opatrzności Bożej prezydent i premier biorą udział w ceremonii nadania imion siedmiu dębom, upamiętniającym Ojców Niepodległości.
Rosnące przy Świątyni Opatrzności Bożej Dęby Niepodległości będą przypominały o tych, którzy przyczynili się do wskrzeszenia Polski po 123 latach zaborów: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie, Ignacym Daszyńskim, Wojciechu Korfantym i kardynale Aleksandrze Kakowskim.
10:15
Robert Biedroń: musimy nauczyć się ze sobą rozmawiać. Szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli.
9:55
Do obchodów dołączyło stołeczne Muzeum Karykatury. W swój sposób.
REKLAMA
9:48
Iluminacje na mostach, budynkach czy stadionach - tysiące miejsc na całym świecie zostało podświetlonych na biało-czerwono, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.
REKLAMA
9:35
Trwa msza święta za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, w ramach obchodów Święta Niepodległości.
9:30
Przedstawiciele sześciu państw z trzech kontynentów czytają symboliczną depeszę marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed stu lat. To jedna z akcji zorganizowanych przez ministerstwo spraw zagranicznych z okazji przypadającej dzisiaj setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
9:28
- Dziś ulice, Wrocławia, Warszawy będą zajęte przez tych, którzy odpychają europejską wspólnotę - powiedział w niedzielę PO lider Grzegorz Schetyna. Oświadczył, że za rok 11 listopada odbędzie się wielki marsz, gdzie "będziemy wszyscy obecni, wszyscy będziemy mówić: Polska może być wspólnotą".
REKLAMA
9:20
- Na co dzień spieramy się o kształt i przyszłość Polski, czasami za mocno, wybacz nam Polsko, ale to co nas łączy jest o wiele mocniejsze i o wiele ważniejsze, bo to jesteś ty Polsko - powiedział w niedzielę szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk. "Kochamy Cię Polsko" - dodał. - Dzisiaj 11 listopada życzę naszej niepodległej Rzeczpospolitej, w jej setne urodziny, i wszystkim rodakom, kolejnych stu lat i jeszcze więcej w szczęściu i pokoju - powiedział Tusk po złożeniu kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
9:10
W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie najwyższe władze państwowe biorą udział w uroczystej mszy św. w 100-lecie odzyskania Niepodległości. Liturgii przewodniczy kardynał Kazimierz Nycz. Wcześniej prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie.
9:00
"Sto lat niepodległości niezłomnego narodu"- takim tytułem włoski katolicki dziennik "Avvenire" opatrzył kilka tekstów o Polsce w niedzielnym wydaniu. Zamieszczono tam też przesłanie papieża Franciszka do Polaków.
Okoliczności i tło odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawił w obszernym artykule na łamach gazety włoskiego episkopatu historyk Marco Patricelli, autor biografii rotmistrza Witolda Pileckiego. Włoski dziennik odnotował liczne we Włoszech imprezy upamiętniające stulecie odzyskania niepodległości, między innymi niedzielny koncert w Pałacu Prezydenckim na rzymskim Kwirynale. Odnotowano też, że 16 listopada kolorami polskiej flagi oświetlona zostanie Krzywa Wieża w Pizie.
Na całej stronie w gazecie, poświęconej obchodom Święta Niepodległości zamieszczone zostało też orędzie papieża Franciszka do Polaków. Papież napisał między innymi: "Odzyskanie suwerenności było okupione poświęceniem wielu synów Polski, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra, a nawet życie, na rzecz utraconej Ojczyzny".
8:50
Prezydent Andrzej Duda uczcił Ojców Niepodległości. Wieńce złożył kolejno przed pomnikami Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.
REKLAMA
8:30
"Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, m.in dzięki staraniom polskiego premiera Paderewskiego i prezydenta USA Wilsona" - napisali wspólnie ambasador Polski w USA Piotr Wilczek i Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. Zaznaczyli, że partnerstwo polsko-amerykańskie jest silniejsze niż kiedykolwiek.
8:12
Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
8:10
- W Polskę wierzę! Zróbmy naszej Ojczyźnie najwspanialszy prezent - bądźmy razem - napisała Beata Szydło
REKLAMA
8:08
Udział prezydenta w dzisiejszych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
8:00
11 listopada 1929 r. Na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbywa się defilada z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości w tym miejscu organizowane są od 1926 r. Przed Pałacem Saskim ustawiono trybunę, na której honorowe miejsce zajął patron placu - minister spraw wojskowych marszałek Józef Piłsudski.
7:50
Biało czerwone barwy w Dniu święta Niepodległości rozświetlą dzisiaj najwyższy budynek świata. Tym samym będzie to najwyżej usytuowana polska flaga na świecie. Wieżowiec Budż Chalifa w Dubaju ma 823 metry.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieszka ponad 5 tysięcy Polaków. To największa Polonia wśród wszystkich krajów arabskich. Wielu rodaków oglądać będzie biało czerwony wieżowiec dzisiaj po godzinie 20 i 21. W tym czasie przy Burdż Chalifa odbywają się także tradycyjne pokazy fontann, które każdorazowo gromadzą międzynarodową publiczność z całego świata.
Robert Rostek, polski Ambasador w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podkreślił, że to pierwsze takie zdarzenie w historii relacji między oboma krajami. - 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zbiega się z wydarzeniem ważnym także dla Emiratczyków. Przez cały rok świętują oni urodziny szejka Zajieda - założyciela państwa - podkreślił ambasador w rozmowie z Polskim Radiem. W związku ze świętem odzyskania przez Polskę niepodległości barwy narodowe widoczne będą na wielu budynkach świata. Biało czerwona flaga ma być wyświetlana między innymi na piramidach egipskich i Krzywej Wiezy w Pizie.
REKLAMA
7:40
7:20
Sto lat temu miliony marzeń ziściły się w jednej idei - Niepodległej - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że mimo różnic i trudnych lat Polacy pokazali, że potrafią wspólnie tworzyć wielkie dzieło. Zaapelował, by dziś wszyscy pokazali, że łączy nas Polska.
"Sto lat temu miliony marzeń ziściły się w jednej idei - Niepodległej. Pomimo tylu różnic, tylu trudnych lat, Polacy pokazali, że potrafią wspólnie tworzyć wielkie dzieło. Choć naród budują zarówno podobieństwa, jak i różnice, pokażmy dziś wszyscy, że łączy nas Polska!" - napisał szef rządu.
7:15
Dziś Sejm otwiera się dla zwiedzających. Budynek paramentu można zwiedzać między 11.00 a 16.00. Będzie można zobaczyć wnętrzna znane z telewizji, czyli Hall Główny, Salę Kolumnową, galerię i kuluary Sali Posiedzeń Sejmu, Korytarz Marszałkowski.
Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zachęca, by osoby odwiedzające parlament udały się do specjalnego stoiska, skąd będą mogły wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z życzeniami z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że zwiedzający będą mieli też okazję poznać historię Sejmu, ponieważ w tym roku obchodzimy 90 rocznicę oddania do użytku budynku parlamentu.
Każdy, kto chce odwiedzić Sejm, musi mieć ze sobą dokument tożsamości. Osoby wchodzące do budynku zostaną poddane kontroli pirotechnicznej ze względów bezpieczeństwa.
REKLAMA
7:10
Dziś w stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 20.00 rozpocznie się X Koncert Niepodległości. Tegoroczny, zatytułowany „Punkty Zwrotne”. Spektakl słowno-muzyczny przypomni najważniejsze wydarzenia z polskiej historii od czasów pierwszych Piastów, aż do współczesności. W programie zaplanowano w sumie 17 utworów i wątków narracyjnych. Większość to nowoczesne aranżacje dawnych tytułów, jak średniowieczna polska pieśń „Bogurodzica” z elementami muzyki rockowej, ale też kompozycje stworzone od podstaw, jak na przykład „4:48” - utwór instrumentalny inspirowany obroną Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Na scenie zagra 50 artystów, w tym trzy chóry.
7:00
"Kiedy my żyjemy" czy "póki my żyjemy"? Co oznaczają słowa hymnu? Jaka jest jego historia? Wszystko o "Mazurku Dąbrowskiego" przeczytacie w naszym specjalnym serwisie "Hymn Polski. Tekst, znaczenie, historia".
6:50
Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę świętowane jest nawet w Korei.
6:45
Zamknięte ulice w ścisłym centrum Warszawy oraz ograniczenia w parkowaniu – na takie utrudnienia muszą przygotować się w niedzielę kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. O szczegółach utrudnień komunikacyjnych w stolicy przeczytacie tutaj.
REKLAMA
6:35
Na ul. 11 listopada na warszawskiej Pradze w nocy zaświeciło 100 biało-czerwonych rac. - To nasz hołd dla pokoleń Polaków, którym zawdzięczamy wolność i radość ze 100-lecia naszej Niepodległości - napisali autorzy projektu.
6:25
Państwa na całym świecie świętują dziś wspólnie z Polską
REKLAMA
6:20
Główne uroczystości rozpocznie o godzinie 9:00 msza święta dziękczynna w Świątyni Opatrzności Bożej. Liturgii będzie przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wraz z prezydentem zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Świeca zapłonęła do tej pory dwa razy.
Po mszy przewidziano kolejne symboliczne wydarzenie. Dla upamiętnienia 7 Ojców Niepodległości zostanie posadzonych 7 Dębów Wolności.
6:10
W południe w prawie 700 miejscach na całym świecie odbędzie się akcja "Niepodległa do hymnu". a stronie internetowej www.niepodlegla.gov.pl można sprawdzić, gdzie można dołączyć do wspólnego śpiewania.
REKLAMA
A poniżej ciekawostka: „Niech żyje niepodległa zjednoczona Polska” - marsz na fortepian, skomponowany w listopadzie 1918, pierwotnie dedykowany Komendantowi Józefowi Piłsudskiemu.
6:00
Obchody rozpooczęto już w Kancelarii Premiera
tjak/IAR/PAP/msze
REKLAMA
REKLAMA