Hołd dla bohaterów powstania. 1 sierpnia byliśmy na ulicach Warszawy [WIDEO]
2022-08-02, 08:56
Kulminacyjnym punktem obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego było upamiętnienie godziny "W", kryptonimu godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Jednak przez cały dzień można było uczestniczyć w wydarzeniach związanych z obchodami tej szczególnej rocznicy. Na ulicach Warszawy był reporter PolskiegoRadia24.pl Paweł Kurek.
O 17.00 w wielu miastach w całym kraju zawyły syreny alarmowe, zatrzymał się ruch uliczny, a przy miejscach pamięci oddany został hołd uczestnikom zrywu.
Prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele władz państwowych, prezydium Sejmu, parlamentarzyści, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski oraz żyjący powstańcy warszawscy oddali hołd uczestnikom zrywu. Przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach Wojskowych biskup polowy Wiesław Lechowicz odmówił modlitwę za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.
Obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego
W ciągu całego dnia na ulicach miasta można było poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Na Krakowskim Przedmieściu grupa rekonstrukcyjna "Zryw" zorganizowała - jak nazywają to sami działacze - "żywą lekcję historii", odtwarzając sceny z czasów okupacji. Grupa rekonstrukcyjna im. Jana Mosdorfa prowadziła dodatkowo kwestę na kaplicę powstańczą pod Poznaniem.
W centrum stolicy stanął też punkt poboru do Armii Krajowej, tajna drukarnia i szwalnia powstańczych opasek - wszystko zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Historii "Huzar". Każdy z tych punktów odwiedził nasz reporter Paweł Kurek.
REKLAMA
Dziennikarz PolskiegoRadia24.pl przeprowadził też rozmowy z warszawiakami. Wielu z nich nie mogło powstrzymać się od porównania powstańczej stolicy do walczących dziś z najeźdźcą ukraińskich miast.
Godzina "W"
Największe obchody tradycyjnie odbyły się w centrum Warszawy. Co roku tysiące osób gromadzą się w okolicach ronda Romana Dmowskiego i Pałacu Kultury, odpalają race, usłyszeć można hasło "Cześć i chwała bohaterom" oraz narodowy hymn.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
REKLAMA
TRANSMISJA:
Czytaj także:
- Prezydent Duda: powstańcy warszawscy wychowali kolejne pokolenia, które dziś niosą pomoc Ukrainie
- Danuta Dworakowska ps. Lena wspomina nastroje w czasie powstania: chodziło o to, aby wykurzyć Niemców ze stolicy
PR24.pl/IAR
dz/kp
REKLAMA