more_horiz
Wiadomości

Kanada nakłada nowe sankcje na Rosję. Są wymierzone m.in. w odpowiedzialnych z mordy w Buczy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 02:00
Nowe sankcje nałożone przez Kanadę na Rosję dotyczą osób i podmiotów, powiązanych z morderstwami w Buczy na Ukrainie - przekazała szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.
Kanada: nowe sankcje wobec Rosji dotyczą m.in. morderców z Buczy
Kanada: nowe sankcje wobec Rosji dotyczą m.in. morderców z BuczyFoto: David Peinado Romero / Shutterstock.com

"W celu zwiększenia nacisku na rosyjską machinę wojenną Kanada nakłada nowe sankcje na 43 wojskowych i 17 podmiotów, odpowiedzialnych za bezsensowny rozlew krwi dokonywany przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym – za przerażające wydarzenia w Buczy na Ukrainie" - napisano w komunikacie kanadyjskiego MSZ.

Jak podkreślono, Kanada będzie dążyć do przeprowadzenia pełnego dochodzenia w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego na terenie Ukrainy.

Na liście jeden z "rzeźników z Buczy"

Na liście objętych sankcjami znalazł się m.in. pułkownik Andriej Bojewicz Kurbanow, którego ukraińscy dochodzeniowcy umieścili w kwietniu br. na liście tzw. rzeźników z Buczy i członkowie 64 Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, której Putin nadał tytuł "gwardii" za "bohaterstwo i waleczność".

Wśród podmiotów objętych sankcjami są firmy i ośrodki naukowe powiązane z armią.

Czytaj także:

Kanadyjskie sankcje na ponad 1150 osób i podmiotów

W ub. tygodniu amerykański Senat przyjął rezolucję wzywającą sekretarza stanu Antony'ego Blinkena do uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Publiczna telewizja CBC przypomniała, że Ukraiński Kongres Kanadyjski zwrócił się do premiera Kanady Justina Trudeau o podjęcie podobnych decyzji.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym br. Kanada nałożyła sankcje na ponad 1150 osób i podmiotów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

ms

Zobacz także

Zobacz także