more_horiz
Wiadomości

CPK w 2060 r. ma obsłużyć około 60 mln pasażerów. Spółka przedstawiła Plan Generalny lotniska

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:17
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła Plan Generalny lotniska w Baranowie.  Plan zakłada, że około 2060 roku Port Lotniczy Solidarność będzie obsługiwał ponad 60 milionów pasażerów rocznie.
Spółka CPK przedstawiła Plan Generalny lotniska. Port w 2060 r. ma obsłużyć około 60 mln pasażerów
Spółka CPK przedstawiła Plan Generalny lotniska. Port w 2060 r. ma obsłużyć około 60 mln pasażerówFoto: CPK

Plan Generalny to dokument, strategiczna koncepcja rozwoju Portu Solidarność w dłuższej perspektywie (do 2060 r.). Został on stworzony na podstawie prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Wskazano w nim jak lotnisko ma wyglądać w roku otwarcia, a następnie etapami jak ma być rozbudowywane. Docelowo port ma mieć trzy równoległe drogi startowe oraz infrastrukturę na ok. 450 tys. operacji lotniczych rocznie. Jego powierzchnia ma wynieść docelowo 3,9 tys. ha. Terminal lotniskowy ma być dostosowany do przepustowości 65 mln pasażerów rocznie.

Rzecznik spółki Konrad Majszyk powiedział, że "na początku działalności lotniska będzie ono obsługiwać ponad dwa razy mniej podróżnych - około 29 milionów w pierwszym pełnym roku działalności, czyli w 2029 roku." 

Konrad Majszyk zaznaczył, że "bez budowania kolejnych dróg startowych tę przepustowość będzie można rozbudować do 50 milionów obsłużonych pasażerów rocznie."

Posłuchaj
00:22 Konrad Majszyk przewiduje 29 mln pasażerów w pierwszym roku funkcjonowania CPK (IAR)

Zastępca dyrektora biura strategii i planowania podprogramu lotniskowego Jakub Łoch natomiast poinformował, że Plan Generalny ma być zatwierdzony w pierwszym kwartale 2023 roku. Ponadto spółka przekazała, że w najbliższym czasie ma złożyć wniosek o decyzję środowiskową dla Portu Solidarność wraz z węzłem kolejowym, infrastrukturą drogową i pozostałą infrastrukturą towarzyszącą.

Zobacz co o CPK mówił podczas Kongresu 590 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

Trzy etapy budowy CPK

Zgodnie z Planem Generalnym port lotniczy ma się rozwijać w trzech etapach. W pierwszej fazie od 2028 roku do 2035 r. lotnisko ma mieć dwie równoległe drogi startowe i infrastrukturę pozwalającą na ok. 330 tys. operacji lotniczych, czyli startów i lądowań rocznie z terminalem dostosowanym do przepustowości 40 mln pasażerów rocznie.

Powierzchnia portu ma mieć docelowo w tym etapie ok. 2150 ha. Obszar lotniska został zmniejszony w północnej części - względem wariantu inwestorskiego CPK, który został wyznaczony w czerwcu na potrzeby wniosku o decyzję środowiskową. Granica przechodzi w rejonie Strumian, na południe od miejscowości Szymanów i Kaski.

W kolejnym etapie (od ok. 2035 r. do ok. 2044 - kiedy według prognoz ma się wyczerpać przepustowość dwóch równoległych, niezależnych dróg startowych) lotnisko ma obsługiwać ok. 390 tys. operacji lotniczych oraz 50 mln pasażerów rocznie. Powierzchnia portu ma wynieść ok. 2700 ha. Na północ granica przebiegać ma w rejonie Szymanów i Kaski. W tej części rozwoju portu przewidziana jest infrastruktura dla lotnictwa ogólnego (tzw. general aviation), a także infrastruktura wojskowa. Jak poinformowano, jej planowanie i zagospodarowanie jest w gestii MON współpracującego z CPK.

Wyjaśniono, że w tym etapie inwestycje będą prowadzone wewnątrz strefy zastrzeżonej - chodzi m.in. o terminal, płyty postojowe oraz część cargo.

Trzeci etap, stanowiący długoterminowy plan rozbudowy Portu Solidarność (od 2045 do 2060 r.), zakłada, że powierzchnia lotniska będzie miała już 3900 ha, a na południu sięgać będzie okolic autostrady A2. W tym etapie rozwoju lotnisko ma mieć trzy a nie dwie drogi startowe. Port ma obsługiwać ok. 450 tys. operacji lotniczych i mieć przepustowość 65 mln pasażerów rocznie.

Przygotowania do budowy

Trwają negocjacje z właścicielami gruntów, na których ma powstać lotnisko.

Konrad Majszyk powiedział, że dotychczas w programie dobrowolnych nabyć odnotowano ponad 500 zgłoszeń. Na kolejnych właścicieli czekają dodatkowe zachęty, m.in. darmowe doradztwo prawne dotyczące zakupu innej nieruchomości oraz darmowa pomoc w przeprowadzce. Sprzedający będą mogli także korzystać ze sprzedanej już nieruchomości do czasu, kiedy spółce będą dane grunty potrzebne.

Prace budowlane mają się rozpocząć pod koniec przyszłego roku.

Posłuchaj
00:20 Konrad Majszyk opowiada o bonusach dla dotychczasowych mieszkańców (IAR)

Czytaj też:

MN/IAR

Zobacz także

Zobacz także