more_horiz
Gospodarka

CPK zmieni sposób podróżowania? Prezes LOT: chcemy sprzedawać bilet łączony, kolejowo-lotniczy

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 07:38
Centralny Port Komunikacyjny, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu, może oznaczać zmianę w pojęciu podróżowania z Polski - uważa prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. Dodaje, że przewoźnik chce "sprzedawać podróż, łącząc bilet kolejowy i lotniczy".
Eksperci: infrastruktura lotnicza musi być bardziej wydajna, zwiększać przepustowość, ale powinna też mocniej dbać o rozwój turystyki przyjazdowej.
Eksperci: infrastruktura lotnicza musi być bardziej wydajna, zwiększać przepustowość, ale powinna też mocniej dbać o rozwój turystyki przyjazdowej.Foto: Shutterstock/Tupungato

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski, odnosząc się do przyszłości lotnictwa, zwrócił uwagę na największą inwestycję w Polsce - Centralny Port Komunikacyjny.

- CPK nie jest zagrożeniem dla portów regionalnych, a sam projekt, który integruje kolej i lotnisko w jednym miejscu może oznaczać całkowitą zmianę w pojęciu podróżowania z Polski - stwierdził.

- Chcemy sprzedawać podróż, łącząc bilet kolejowy i lotniczy - dodał.

Długie kolejki do odprawy

Według ekspertów branży - którzy uczestniczyli w międzynarodowej konferencji AIR 2022, zorganizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia Portów Lotniczych V4+ i Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - infrastruktura lotnicza musi być bardziej wydajna, zwiększać przepustowość, ale powinna też mocniej dbać o rozwój turystyki przyjazdowej, mającej korzystny wpływ na gospodarkę regionu, w którym działa dane lotnisko.

Ich zdaniem istotne są też innowacje w obszarze lotnictwa cywilnego - w szczególności wykorzystanie automatyzacji i digitalizacji. Jednym z największych problemów lotnisk w całej Europie są dziś bowiem długie kolejki do odprawy - dlatego jak najszybciej powinno się wprowadzić automatyczne odprawy i możliwość szybkiego nadania bagażu.

W opinii specjalistów przyszłość branży to też współpraca z sektorem turystycznym - nie tylko touroperatorami, ale też regionami, miastami czy hotelami, tak aby dać pasażerom jak najlepszą ofertę.

Branża dochodzi do siebie

- Trudna sytuacja na rynku, w tym pandemia, wojna, kryzys gospodarczy, klimatyczny to wymagające wyzwania. Takie czasy wymagają odwagi i współdziałania - ocenił prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera.

Jego zdaniem branża lotnicza i lotniskowa będzie prężnie rozwijała się przez kolejne lata.

Jak przyznał dyrektor generalny Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) Oliver Jankovec, ostatnie dwa lata mocno odbiły się na lotniskach i ich personelu, ale branża dochodzi do siebie. Według zacytowanych przez niego danych, ruch pasażerski w lipcu podwoił się w europejskiej sieci lotnisk.

- Co oznacza, że zbliżamy się do poziomu sprzed pandemii - zaznaczył.

PR24.pl, PAP, DoS