more_horiz
Wiadomości

Korea Północna dalej prowokuje. Wystrzelono cztery rakiety balistyczne

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 10:55
"Korea Północna wystrzeliła w sobotę cztery rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Pociski przeleciały 130 km, na wysokości około 20 km", poinformowało kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej.
Korea Północna dalej prowokuje. Wystrzelono cztery rakiety balistyczne
Korea Północna dalej prowokuje. Wystrzelono cztery rakiety balistyczneFoto: Kristina Konovalova/shutterstock

W czwartek Korea Płn. wystrzeliła kolejne rakiety, w tym prawdopodobnie międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) typu Hwasong-17 i dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

Czwartkowa próba była siódmym przeprowadzonym przez Koreę Płn. testem ICBM w tym roku oraz pierwszym od maja.

Dzień wcześniej Korea Płn. wystrzeliła łącznie 23 pociski balistyczne, z których jeden spadł w odległości zaledwie 57 kilometrów od wybrzeża Korei Płd. Był to pierwszy taki przypadek od zakończonej w 1953 roku wojny koreańskiej. Południowokoreański prezydent Jun Suk Jeol potępił to jako "de facto naruszenie terytorium" jego kraju.

USA i Korea Południowa prowadzą manewry Vigilant Storm - największe wspólne ćwiczenia lotnicze w historii. Uczestniczą w nich setki samolotów wojskowych, w tym myśliwce F-35. Zgodnie z pierwotnym planem manewry miały zakończyć się w piątek, ale zostały przedłużone do soboty, "w odpowiedzi na nieustanne prowokacje" Korei Północnej.

Czytaj też:

MN/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także