Dotychczasowe konsultacje w ramach WTO Brukseli z Pekinem nie przyniosły rezultatów, dlatego Komisja zwróciła się o ustanowienie paneli arbitrażowych.
Za zablokowanie przez Chiny importu z Litwy pod koniec ubiegłego roku Unia poskarżyła się WTO pod koniec stycznia, a miesiąc później złożyła skargę za uniemożliwianie europejskim firmom składania wniosków o ochronę patentów w dziedzinie łączności do sądów innych niż chińskie.
Wysoce szkodliwe restrykcje
"W obu przypadkach chińskie restrykcje są wysoce szkodliwe dla europejskich przedsiębiorstw" - napisała w oświadczeniu Komisja Europejska.
00:54 UE ponownie interweniuje w WTO w sprawach przeciwko Chinom.mp3 UE ponownie interweniuje w WTO w sprawach przeciwko Chinom - Beata Płomecka (IAR)
Dodała, że działania dyskryminacyjne stosowane przez Chiny wobec Litwy wpływają negatywnie na handel wewnątrz Unii, łańcuchy dostaw i tym samym na jednolity rynek. Pekin zablokował import litewskich produktów oraz towarów zawierających komponenty z Litwy pod koniec ubiegłego roku w reakcji na otwarcie biura Przedstawicielstwa Tajwanu, który Chiny uważają za swoją zbuntowaną prowincję i integralną część.
Patenty zaawansowanych technologii
Natomiast jeśli chodzi o patenty, to chińskie sądy od sierpnia 2020 roku wydają tak zwane "zakazy wnoszenia pozwu", uderzając tym samym w europejskie firmy, które są właścicielami patentów zaawansowanych technologii i uniemożliwiając ich ochronę pod groźbą wysokich grzywien sięgających nawet 130 tysięcy euro dziennie.
Komisja podkreśla, że europejskie firmy mają wiele patentów dotyczących zaawansowanych technologii, które zapewniają Unii przewagę technologiczną. Chiński zakaz skutecznie pozbawia te firmy możliwości egzekwowania swoich praw patentowych w Unii lub jakimkolwiek innym sądzie poza Chinami.
pg,iar