Kosmiczne śmieci coraz bardziej niebezpieczne

2011-09-02, 00:10

Kosmiczne śmieci coraz bardziej niebezpieczne
ISS. Foto: NASA

Ilość śmieci na orbicie okołoziemskiej jest krytyczna i zagraża statkom kosmicznym i satelitom - wynika z raportu naukowców.

Posłuchaj

Raport o kosmicznych śmieciach - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Eksperci z amerykańskiej Krajowej Rady Badań twierdzą, że fragmenty orbitalnego złomu mogą coraz częściej uderzać w statki kosmiczne i satelity. To może prowadzić do uszkodzeń i wycieków.

Niebezpieczne są duże obiekty - na przykład stare silniki rakietowe, które zderzając się ze sobą rozpadają się na mniejsze fragmenty. Małe części też wywołują niepokój.

Dwa lata temu ewakuowano Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdy niewielki odłamek znalazł się na jej drodze.

- Miał mniej niż centymetr długości, ale uderzyłby w stację z prędkością ponad 29 tysięcy kilometrów nagodzinę - mówił rzecznik NASA William Jeffs. Podobna sytuacja zdarzyła się w czerwcu.

REKLAMA

 

 Zobacz galerię: dzień na zdjeciach>>>

 

Liczba śmieci na orbicie, jakie obserwuje i kataloguje amerykańska sieć Space Surveillance Network, wzrosła z 9 949 obiektów w grudniu 2006 roku do 16 094 w lipcu 2011. Niemal 20 procent z nich powstało po rozbiciu chińskiego satelity FENGYUN 1-C - informuje National Research Council. Współczesna technologia pozwala na śledzenie obiektów mających około 10 cm. średnicy oraz większych.

REKLAMA

Modele komputerowe pokazują, że liczba orbitalnych szczątków "sięgnęła katastrofalnego punktu, a na orbicie jest ich wystarczająco wiele, by mogły się stale zderzać, dając początek jeszcze większej liczbie szczątków i zwiększając ryzyko uszkodzenia statków kosmicznych" -ostrzegli eksperci NRC w komunikacie ze 182-stronicowego raportu.

 

Naukowcy na razie nie wiedzą, jak posprzątać orbitę. Być może potrzebne będą kosmiczne harpuny, parasole lub sieci.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej