Pogrzeb Adama Hanuszkiewicza na Powązkach

2011-12-08, 06:23

Pogrzeb Adama Hanuszkiewicza na Powązkach
Adam Hanuszkiewicz. Foto: Wikimedia Commons CC/Piotr Szulik

Adam Hanuszkiewicz, wybitny aktor, reżyser i pedagog zmarł w niedzielę w wieku 87 lat.

Posłuchaj

Relacja Aldony Kołodziejskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przyjaciel rodziny zmarłego Andrzej Golimont przekazał mediom informację, że wolą Adama Hanuszkiewicza było, aby na pogrzeb nie przynoszono kwiatów. Podczas uroczystości na Wojskowych Powązkach zostanie zorganizowana kwesta na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14.00 w Domu Przedpogrzebowym na Wojskowych Powązkach. W ostatniej drodze artyście będzie towarzyszyć Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

 

REKLAMA

Adam Hanuszkiewicz był jednym z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych. Był także uważany za jednego za najbardziej kontrowersyjnych twórców teatru. Przenosił w brawurowy sposób na scenę uznane dzieła literackie, wywołując skrajne opinie widzów i krytyki. Recenzenci pisali o nim: "Wymóżdżacz polskiego teatru", "niszczyciel kultury polskiej", bywało, że apelowali o zdejmowanie jego spektakli z afisza. W niektórych publikacjach nazywany był "enfant terrible" polskiego teatru.

 

Adam Hanuszkiewicz współtworzył Teatr Telewizji, a przez kilka lat był jego dyrektorem. Od 1956 roku był reżyserem i dyrektorem Teatru Powszechnego. W 1968 roku został dyrektorem Narodowego, po usunięciu Kazimierza Dejmka za głośną wówczas realizację "Dziadów", uznaną przez komunistyczne władze jako polityczną. Hanuszkiewicz był oskarżany przez część środowiska artystycznego o kolaborację z władzami. W 1980 roku został odwołany ze stanowiska dyrektora Teatru Narodowego. Po wprowadzeniu stanu wojennego przyłączył się do bojkotu telewizji. W latach 80. reżyserował w teatrach warszawskich, łódzkich i za granicą - w Finlandii i Republice Federalnej Niemiec. W 1989 roku objął dyrekcję Teatru Nowego w Warszawie, realizując klasyczny repertuar polski. Artysta został dostał wiele różnych wyróżnień, między innymi nagrodę Komitetu do spraw Polskiego Radia i TV za twórczość radiową oraz za wybitne osiągnięcia w Teatrze TV. Otrzymał też Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 roku dostał nagrodę warszawskiego środowiska teatralnego - Feliks Warszawski.

 

REKLAMA

IAR, agkm

 

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej