05.12.2013 Protesty na Ukrainie. Milicja grozi demonstrantom [relacja]
Nie będziemy negocjować z przestępcami! - oświadczył p.o. komendanta kijowskiej milicji.
2013-12-05, 22:05
Posłuchaj
21.35
Wiktor Janukowycz wracając z Chin może wylądować w Rosji - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji. Samolot prezydenta Ukrainy ma wylądować w Soczi, aby zatankować paliwo. Nie wykluczone, że dojdzie wtedy do spotkania Wiktora Janukowycza z Władimirem Putinem.
20.51
Na terytorium Ukrainy rodzi się nowy Stalin - pisze z więziennej celi Julia Tymoszenko. Według niej, jeśli Janukowycz pozostanie u władzy, Ukraina stanie się drugą Koreą Północną. - Wzywam wszystkich ludzi zdolnych do walki: działajcie! Jeszcze nie jest za późno! Dyskusje na Majdanach nie wystarczą. Naród Ukrainy powinien niezwłocznie wziąć władzę w swoje ręce, a nie prowadzić słodkie rozmowy z dyktatorem - czytamy w piśmie byłej premier.
Tymoszenko uważa, że uczestnicy protestów powinni współpracować z opozycją. - Spoczywa na niej ogromna misja i należy słuchać jej porad, by nie pozwolić na przelanie krwi. Nasz protest jest pokojowy i legalny. Jestem przekonana, że może przerodzić się w zwycięstwo! - podkreśliła.
REKLAMA
20.05
Potrzebne jest porozumienie głównych sił politycznych wykraczające poza obecny układ rządowy, na rzecz europejskiego wyboru Ukrainy i na rzecz reform. To wymaga wielkiej odpowiedzialności, odwagi i podjęcia ryzyka przeprowadzenia reform, które nie muszą być popularne - oświadczył w Kijowie szef MSZ Radosław Sikorski.
19.31
REKLAMA
Będziemy protestować na Majdanie w mrozie, nawet jeśli będzie trzeba stać tydzień czy nawet miesiąc. Naszym żądaniem jest Unia Europejska. Myślę, że prezydent nie da rady rozegnać pokojowej demonstracji. Naciskamy na władze i mówimy, w jakim kraju chcemy żyć - mówił jeden z liderów opozycji Witalij Kliczko po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim w polskiej ambasadzie w Kijowie.
19.16
Ukraińska milicja będzie działać twardo, jeśli demonstranci nie opuszczą budynków państwowych. Taki komunikat przekazał p.o. komendanta kijowskiej milicji Wałerij Mazan. - Milicja używa wszelkich środków, by demonstracje były pokojowe. Staramy się nie stosować siły, ale jeśli dojdzie do złamania prawa, będziemy reagować zdecydowanie i twardo. Nie będziemy negocjować z przestępcami. Mamy do tego środki i możliwości przewidziane prawem - ostrzegł Mazan.
18.43
Prokuratura nakazała demonstrantom opuszczenie budynku władz Kijowa
REKLAMA
(źródło:TVN24/x-news)
18.00
"Boże, chroń Ukrainę!" - piszą biskupi polscy obrządku katolickiego i grekokatolickiego. "Ukraina zasługuje na to, by jej obywatele mogli żyć godnie, a ich prawa były szanowane i oparte na tych samych uniwersalnych wartościach, wyrastających ze wspólnych chrześcijańskich korzeni" - czytamy w liście Episkopatu Polski do zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego.
16.55
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko nie ma zamiaru rezygnować ze stanowiska. Domaga się tego opozycja za sobotnią brutalną akcję na placu Niepodległości, gdzie milicja pobiła pokojowych demonstrantów.
REKLAMA
16.51
Reakcja państw zachodnich na niepodpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest histeryczna - ocenił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Jego zdaniem, konflikt między opozycją a władzami to wewnętrzna sprawa Ukrainy.
16.44
To Azarow jest przestępcą - tak protestujący na Majdanie odpowiadają premierowi Ukrainy. Naziści to ci, którzy uznawali tylko swoje prawo. Tak postępują rządzący - mówią.
15.20
Zdaniem Julii Tymoszenko, z Janukowyczem trzeba rozmawiać językiem sankcji i zdecydowanych działań. Należy też zdawać sobie sprawę z faktu, że on "czaruje, gdy opowiada o integracji europejskiej i że jest europejskim politykiem". Dlatego była premier wzywa Zachód do zastosowania sankcji wobec prezydenta Wiktora Janukowycza.
Była premier głoduje od 10 dni. Pije tylko wodę. Jest to jej znak poparcia dla uczestników protestów na kijowskich ulicach. Według jej adwokata, Tymoszenko jest mocno osłabiona. Nie rezygnuje jednak z głodówki.
REKLAMA
15.00
- Partnerami dla Unii Europejskiej w integracji europejskiej Ukrainy są czynne władze, które maksymalnie wypełniły warunki konieczne do podpisania umowy i w żaden sposób nie mogą być partnerami w integracji europejskiej naziści, ekstremiści i przestępcy - powiedział premier Mykoła Azarow podczas spotkania z szefem niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle.
13:44: Misja Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego na Ukrainę została przedłużona
Nie wiadomo jeszcze, kiedy unijni wysłannicy udadzą się do Kijowa. - W grudniu i w styczniu nie planujemy żadnych pilnych wizyt. Aleksander i Pat pojadą na Ukrainę dopiero wtedy, gdy będziemy wiedzieli, że mogą być pomocni. Na razie czekają. Teraz będziemy rozmawiać z rządem i opozycją na ten temat - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
13:18
Umowy, podpisane z Chinami, mogą przynieść Ukrainie 8 miliardów dolarów na inwestycje - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który przebywa z wizytą w Pekinie.
REKLAMA
12:41: "Sikorski namawia rząd i opozycję do dialogu"
Według PAP, szef polskiej dyplomacji chce namawiać władze Ukrainy i przedstawicieli opozycji do porozumienia. Jak informują tę agencję źródła w kierownictwie MSZ, miałoby ono polegać na tym, że prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisze umowę stowarzyszeniową z UE, a w zamian za to opozycja zgodzi się na przeprowadzenie niezbędnych minimalnych reform i nie będzie rozgrywać ich skutków społecznych przeciwko prezydentowi i rządowi.
(Wideo: TVN24/x-news)
12:31 : Lipiński po spotkaniu z prezydentem: przedstawimy memorandum w sprawie polityki wschodniej
REKLAMA
- Przedstawiłem w imieniu PiS (prezydentowi) propozycje związane z tzw. wielkim planem dla Ukrainy, które są w dużym stopniu weryfikacją polskiej polityki wschodniej, polityki Unii Europejskiej; prezydent mówił o przemodelowaniu tej polityki. Nie mogę przedstawić szczegółów - powiedział Adam Lipiński po spotkaniu. Czytaj więcej >>>
(TVN24/x-news)
12:16: Schetyna po powrocie z Kijowa: potrzebny jest arbitraż
Potrzebny jest arbitraż, który pomoże Ukrainie wyjść z kryzysu - mówi poseł PO Grzegorz Schetyna, który wraz z kilkoma politykami partii rządzącej wrócił w czwartek z Kijowa. W Kijowie był również m.in. Robert Tyszkiewicz.
REKLAMA
12:15: Szef MSZ Radosław Sikorski spotkał się z premierem Ukrainy Mykołą Azarowem
Władze w Kijowie nie rezygnują z integracji europejskiej. Tak przynajmniej przekonywał szefa polskiej dyplomacji ukraiński premier. Radosław Sikorski rozmawiał z Mykoła Azarowem podczas trwającego w Kijowie szczytu OBWE. Czytaj więcej >>>
12:03 : Premier Ukrainy do szefa MSZ Niemiec: naziści nie mogą być partnerami w rozmowach
REKLAMA
Naziści, ekstremiści i przestępcy nie mogą być partnerami w rozmowach o integracji europejskiej Ukrainy - oświadczył premier tego kraju Mykoła Azarow podczas spotkania w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle.
- Partnerami dla UE w integracji europejskiej Ukrainy są czynne władze, które maksymalnie wypełniły warunki konieczne do podpisania umowy (stowarzyszeniowej z UE) i w żaden sposób nie mogą być partnerami w integracji europejskiej naziści, ekstremiści i przestępcy - powiedział Azarow, cytowany w oficjalnym komunikacie na stronie internetowej rządu
11:43: Dysydent: potrzebne są międzynarodowe mediacje
Inny były więzień polityczny czasów ZSRR, a obecnie działacz społeczny Stepan Chmara podkreśla, że w obecnej sytuacji konieczna jest międzynarodowa mediacja. Rozmowy muszą się odbywać pod naciskiem co najmniej stu tysięcy demonstrantów. Wtedy można liczyć na sukces.
Dysydenci podkreślają, że tak licznych demonstracji, jak w tę niedzielę, na Ukrainie nie było od dawna. Według różnych danych, wzięło w nich udział od 200 do 500 tysięcy osób. Teraz codziennie protestuje około 20-30 tysięcy osób.
11:40: Ukraińscy dysydenci: to rewolucja, potrzebne rozmowy władz i opozycji
Ukraińscy intelektualiści apelują do władz o rozpoczęcie rozmów z protestującymi. Zdaniem byłych dysydentów, na Ukrainie mamy do czynienia z rewolucją.
REKLAMA
Dysydenci podkreślają, że protest to odpowiedź na dotychczasową politykę władz: rosnącą korupcję, zmianę polityki zagranicznej, ubożenie społeczeństwa, a także brak dialogu społecznego. Stepan Owsijenko - więzień polityczny czasów ZSRR, powiedział, że w obecnej sytuacji Ukraina potrzebuje nowego rządu i prezydenta. - Oni nie mogą rządzić ludźmi, którzy ich nienawidzą. Ta władza straciła legitymizację bijąc [w sobotę] pokojowych demonstrantów - zaznaczył.
11.35
Lider partii Udar, były bokser Witalij Kliczko jest gotów spotkać się z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i omówić działania, które należy podjąć w obecnej sytuacji - informuje agencja Interfax. Kliczko ma jednak obawy, czy prezydent
Czy nie będzie to przypominać anegdoty o wilku, którego namawiano na wegetarianizm. – Będziemy mu tłumaczyć, że mięso jest dla niedobre dla zdrowia, ale on nigdy się nie zmieni, bo już przyzwyczaił się do swojego stylu życia – tłumaczył Kliczko.
Z kolei według szefa frakcji prorządowej Partii Regionów Aleksandra Jefremowa, większości parlamentarnej i opozycji w radzie udało się nawiązać kontakt i konsultacje trwają.
REKLAMA
11:00: Pikieta przed budynkiem, w którym odbywa się szczyt OBWE
Ukraińscy dziennikarze i działacze społeczni pikietowali odbywający się w Kijowie szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Stali przed wejściem do budynku, w którym odbywa się szczyt. Nawoływali do wysłania przedstawicieli OBWE na Ukrainę w związku z sytuacją w kraju. Na Ukrainie odbywają się masowe protesty przeciwko obecnej władzy. W noc z piątku na sobotę doszło do brutalnej akcji milicji.
Natala Sokołenko ze stowarzyszenia Stop Cenzurze rozdawała przyjeżdżającym dyplomatom zdjęcia pobitych w zeszły weekend dziennikarzy. Jak zaznaczała, ostatnio pobito około 50 dziennikarzy, a stan niektórych jest bardzo poważny.
REKLAMA
10:30 Sikorski i Bildt będą przekonywać do reform. Nie obiecają miliardów euro
Żadnych dodatkowych miliardów euro dla Ukrainy. Tylko przekonanie władz i opozycji do porozumienia wszystkich sił politycznych na rzecz reform. Z takim planem przyleciał do Kijowa Radosław Sikorski.
Szef polskiej dyplomacji oficjalnie przybył do Kijowa na zaplanowane wcześniej spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Razem ze szwedzkim ministrem Carlem Bildtem będą przekonywać ukraińskie władze i opozycję do przyjęcia wspólnego pakietu reform i oczywiście podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Nie ma jednak mowy o zachęcie w postaci dodatkowych miliardów euro z Brukseli. Władze w Kijowie mogą liczyć najwyżej na kilkaset milionów na pomoc przy wdrażaniu konkretnych zmian w prawie.
REKLAMA
10:15 Janukowycz w Chinach. Chciałby dostać kredyt
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz jest w Chinach, gdzie liczy na pożyczki o łącznej wartości trzech miliardów dolarów. Międzynarodowy Fundusz Narodowy oferuje Ukrainie nawet 15 miliardów. Jednak odmrożenie drugiej transzy pożyczki będzie możliwe, jeśli Kijów zacznie poważnie reformować gospodarkę, podwyższając między innymi ceny gazu dla konsumentów. W okresie przedwyborczym jest to jednak raczej niemożliwe. Prezydent Ukrainy może jeszcze liczyć na Rosję, ale Moskwa w zamian za wsparcie oczekuje od Kijowa wejścia do unii celnej. To zamyka drogę do Unii Europejskiej.
REKLAMA
09:30: Premier Ukrainy: to siły ekstremistyczne przejęły budynki rządowe
Wśród demonstrujących na Majdanie Niepodległości w Kijowie są ekstremiści - oświadczył premier Ukrainy Mykoła Azarow na otwarciu szczytu OBWE. Stwierdził, że to siły ekstremistyczne ”zajęły budynek ratusza, zablokowały pracę administracji prezydenta Ukrainy, rządu i parlamentu”.
08:50: Poranny pochód pod siedzibę prezydenta Janukowycza
W czwartek o godz. 7.30 grupa manifestantów opuściła Majdan i udała się w kierunku siedziby prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, gdzie przy barykadzie dyżurowało 200 osób. Przy oddalonej o kilkaset metrów ulicy prowadzącej do siedziby rządu było około stu demonstrantów; skandowali m.in. "Janukowycz za kraty".
REKLAMA
Ukraiński parlament odrzucił we wtorek w głosowaniu wniosek opozycji w sprawie dymisji rządu, obarczanego winą za użycie siły wobec demonstrantów w miniony weekend. W odpowiedzi opozycja ogłosiła blokadę budynku administracji prezydenta.
08:00: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie w kolorach flagi Ukrainy: żółtym i niebieskim
To wyraz solidarności z protestującymi na Euromajdanach na Ukrainie.
Kilka dni wcześniej zmieniono oświetlenie stadionu we Wrocławiu:
REKLAMA
07:45: ”Nocny patrol”. Będą nocne marsze w Kijowie
Majdan Niepodległości tej nocy zaczął akcję ”nocny patrol”. Zwarta kolumna kilkuset ochotników ze służby ochrony Majdanu przemaszerowała o godzinie 2 w nocy obok siedzib prezydenta, premiera i parlamentu.
Komendant miasteczka namiotowego Andrij Parubij, który przez megafon dowodził kolumną, powiedział, że akcja "nocny patrol" będzie powtarzana co noc i ma sprawić, by "milicjanci pilnujący budynków nie zasnęli". - Nie może być tak, że to my czekamy na Berkut (specjalną jednostkę milicji) na Majdanie. Niech oni czekają też na nas. Skoro my nie śpimy, to oni też nie będą mogli - wyjaśnił.
W pierwszym wymarszu brało udział ok. 300 młodych demonstrantów zaopatrzonych w kaski, którzy w zwartej kolumnie opuścili Majdan i udali się w kierunku siedziby prezydenta Wiktora Janukowycza. Na wysokości ulicy Bankowej, na której końcu znajduje się milicyjny kordon blokujący do niej dostęp Parubij zatrzymał kolumnę, a demonstranci zakrzyknęli "Chwała Ukrainie". Następnie przeszli w kierunku kolejnych milicyjnych kordonów blokujących dostęp do budynków rządu i Rady Najwyższej (parlamentu), gdzie sytuacja się powtórzyła. Po ok 40 minutach kolumna wróciła na Majdan Niepodległości.
REKLAMA
07:34: "Największa gra geopolityczna ostatnich lat"? Lipiński u prezydenta
Oczekuję od prezydenta refleksji i propozycji zmian dotyczących polskiej polityki wschodniej - mówił w TVN24 Adam Lipiński (czytaj więcej >>>). Wiceprezes PiS spotka się w czwartek o godzinie 9 z prezydentem Bronisławem Komorowskim, tematem będzie m.in. sytuacja na Ukrainie. Lipiński nie wykluczył, że możliwe jest spotkanie prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, zależy to od wyników jego rozmowy w Pałacu Prezydenckim. Wiceprezes PiS mówi, że po powrocie z Kijowa zaproponowano spotkanie z ministrem prezydenckim, padła jednak propozycja spotkania z prezydentem - polityk PiS uważa, że to gest dobrej woli.
Adam Lipiński obawia się, że w Kijowie możliwy jest scenariusz pacyfikacji demonstracji, podkreśla, że Polska musi być do tego przygotowana. Poseł PiS zgadza się, że to co dzieje się na Ukrainie, to największa gra geopolityczna ostatnich lat.
Polityk wrócił niedawno z Kijowa, ocenia, że emocje się zwiększają. Zauważa, że protestujący zajęli kilka okolicznych budynków, w których można się ogrzać, czego nie było podczas rewolucji pomarańczowej. W jego ocenie ludzie są coraz bardziej zdeterminowani, a protest coraz lepiej zorganizowany i coraz liczniejszy.
REKLAMA
07: 04: Wojska wewnętrzne jadą do Kijowa?
MSW poinformowało w nocy, że do stolicy ściągane są nowe grupy żołnierzy wojsk wewnętrznych, jakoby po to, aby zamienić pełniących służbę – donosi korespondent IAR z Kijowa.
07:00: Spokojna noc na kijowskim Majdanie
Noc na placu Niepodległości w Kijowie minęła spokojnie. Przebywało tam około 2 tysięcy osób. Niemal cały czas uczestnicy słuchali występów muzyków. Dzięki temu mogli się rozgrzać, ponieważ temperatura w nocy spadła do 2 stopni poniżej zera. Coraz więcej artystów chce zagrać dla protestujących na placu Niepodległości. Muzyk rockowy Walerij Charczyszyn z grupy Druha Rika mówi tak: ”Nie czuję się rewolucjonistą, a po prostu częścią tego Majdanu. Wierzę, że robimy dobrą sprawę. Jeśli nie my, to kto?”
06:55: Mały "antymajdan": obozowisko "zwolenników władz"
Przed Radą Najwyższą powstało niewielkie miasteczko, jakoby zwolenników rządzącej Partii Regionów. Są to w większości młodzi ludzie, których przywieziono ze wschodu i południa kraju, gdzie to ugrupowanie ma największe poparcie.
REKLAMA
06:54: przewodniczący Rady Europejskiej: UE jest gotowa odpowiedzieć na aspiracje Ukrainy
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy zaapelował o poszanowanie przez władze w Kijowie europejskich aspiracji narodu >>> Przewodniczący Rady Europejskiej zapewnił, że Unia gotowa jest odpowiedzieć na głębokie aspiracje europejskie narodu ukraińskiego, tak doskonale widoczne w tych dniach, po czym wezwał wszystkie strony, aby okazały opanowanie i poszanowanie dla praw i swobód obywatelskich. - Przesadne użycie siły przez policje jest nie do przyjęcia - mówił Herman Van Rompuy. Wyraził przekonanie, że dzięki umowie stowarzyszeniowej powstanie niezależna i nowoczesna Ukraina.
W czasie kilkugodzinnej wizyty w Rzymie, Herman Van Rompuy rozmawiał z prezydentem Giorgio Napolitano i premierem Enrico Lettą - nie tylko o Ukrainie, ale także o przyszłorocznych wyborach do europarlamentu.
06:39: Szef MSZ Radosław Sikorski jedzie na Ukrainę
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przeprowadzi rozmowy z ukraińskim rządem i liderami opozycji. Szef polskiej dyplomacji udaje się z kilkunastogodzinną wizytą do Kijowa. Radosław Sikorski weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
REKLAMA
Szef MSZ chce przede wszystkim nakłaniać obie strony politycznego konfliktu do prowadzenia rozmów o wyjściu z kryzysu politycznego. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział dziennikarzom, że przylot kilkunastu ministrów na szczyt OBWE może obniżyć napięcie polityczne panujące w Kijowie. - Spotkanie jest dobrą okazją do konsultacji na najwyższym szczeblu z politykami ukraińskimi, co jest szczególnie ważne w obecnej, napiętej sytuacji - tłumaczy Marcin Wojciechowski.
Rzecznik MSZ zapowiada, że Radosław Sikorski spotka się z szefem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Andrijem Klujewem oraz wicepremierem Serhijem Arbuzowem. Szef polskiej dyplomacji ma również zaplanowane rozmowy z liderami opozycji.
Obecnie Ukraina przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
06:30: "Jeśli PE może być pomostem między stronami..."
Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział w środę, że na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w zeszłym tygodniu wielu przywódców wyrażało uznanie dla misji Kwaśniewskiego i Coksa, którzy w ciągu 18 miesięcy odwiedzili Ukrainę 27 razy.
- Jeśli jako Parlament Europejski moglibyśmy stać się pomostem w dialogu pomiędzy stronami (rządem a opozycją, red.), to będziemy do tego gotowi - oświadczył szef PE. Jego zdaniem misja Kwaśniewskiego i Coksa nie ma precedensu w historii PE i była to jedna "z najbardziej znaczących akcji UE", jeśli chodzi o politykę międzynarodową.
REKLAMA
06:15 : Kwaśniewski i Cox będą mediować na Ukrainie?
W czwartek ma zapaść decyzja o przedłużeniu misji Pata Coxa i Aleksandra Kwaśniewskiego na Ukrainie. Miałaby ona pomóc w odbudowaniu relacji Bruksela-Kijów i w rozwiązaniu sprawy byłej premier Julii Tymoszenko. Z prośbą o zgodę na kontynuowanie misji szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zwróci się do przewodniczących grup politycznych (Konferencji Przewodniczących PE).
Unijni wysłannicy zapewniają, że są gotowi wrócić do Kijowa, jeśli tylko będzie to potrzebne. - Jeżeli moglibyśmy być użyteczni, jeśli nie byłoby ryzyka instrumentalizacji, to pozostajemy do dyspozycji - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Dotychczasowa misja Kwaśniewskiego i Coxa trwała 18 miesięcy. Politycy spędzili na Ukrainie 75 dni. Odbyli łącznie 27 wizyt. Nie udało się jednak przekonać władz ukraińskich do spełnienia wszystkich warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej, w tym do uwolnienia Julii Tymoszenko. Proces integracji został zawieszony, a władze zaczęły brutalnie tłumić prounijne manifestacje.
Mimo to przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz broni stanowiska Unii, zgodnie z którym drzwi dla Ukrainy są wciąż otwarte. - Jeśli pozostawiamy drzwi otwarte, to dotyczy to obu stron: władzy i opozycji, także tych, którzy protestują w Kijowie. Dlatego popieram otwarte drzwi dla Ukrainy - powiedział Martin Schulz. Na czwartkowej konferencji przewodniczących ma zostać wystosowany apel o niestosowanie przemocy na Ukrainie i pokojowe rozwiązanie sporu.
REKLAMA
(Protestujący na Majdanie chcą protestować nawet rok (...) TVN24/x-news)
PAP/IAR/inne/agkm
Wcześniejsze relacje:
REKLAMA
Środa. Ukraińcy wciąż protestują. Polscy politycy i szef MSZ Niemiec na Majdanie 4.12./2013>>>
Wtorek Próba zdymisjonowania rządu. Prezydent Ukrainy poleciał doChin. 3.12. 2013>>>
Poniedziałek. Protesty w Kijowie. 2.12.2013>>>
Protesty na Ukrainie. Zobacz co się działo w Kijowie [wideo]>>>
REKLAMA
REKLAMA