Padł rekord cen złota. Co prognozują eksperci?
Złoto przez wielu jest uważane za bezpieczną inwestycję długoterminową. Od pięciu lat inwestorzy wychodzą na nim "na plus", a ten efekt może zostać jeszcze spotęgowany. W środę cena za uncję złota osiągnęła rekordowy poziom - 2482,42 USD. Co więcej, banki centralne coraz częściej sięgają po złoto. Podobnie zresztą jak inwestorzy.
2024-07-18, 15:00
Obecnie w Polsce za uncję złota w transakcjach kasowych trzeba zapłacić ponad 9400 zł. Warty podkreślenia jest fakt, że w ciągu ostatnich 10 lat kruszec podrożał o ok. 120 proc. Cena fizycznego złota jest jednak wyższa, ok 9700 zł.
Wzrost cen jest spowodowany m.in. wojnami na Ukrainie czy Bliskim Wschodzie, wzrostem napięcia między Chinami a Europą, ale również polityką amerykańskiego banku centralnego, który we wrześniu prawdopodobnie obniży stopy procentowe. To spowoduje jeszcze większy wzrost cen złota.
Inflacja w dół, złoto w górę
Ma to związek ze spadkiem inflacji w Stanach Zjednoczonych i osłabieniem kursu dolara. Inflacja CPI spadła z 3,3 proc. do 3 proc. Z 3,4 proc. do 3,3 proc. obniżyła się z kolei inflacja bazowa. To zwiększyło oczekiwania rynkowe co do wrześniowej obniżki stóp procentowych, która spowodowałaby wzrost cen złota.
Banki centralne wraz z inwestorami, przede wszystkim z branży jubilerskiej, są głównym silnikiem wysokiego popytu na złoto. Według Światowej Rady Złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy 29 proc. banków centralnych zamierza zwiększyć rezerwę tego kruszcu.
REKLAMA
Druga strona złotego medalu
Nie wszystkie prognozy są optymistyczne. Według agencji Bloomberg cena złota na koniec roku powinna wynieść 2372 USD za uncję. W środę cena wyniosła 2482 USD.
Są jednak prognozy bardziej skrajne. Analitycy rządowi z Australii twierdzą, że na koniec roku cena złota spadnie do 2015 USD. Z kolei eksperci z Bank of America Merrill Lynch twierdzą, że metal będzie kosztować 2750 USD.
- Sądy będą usuwać WIBOR z umów kredytowych? Wszystko w rękach TSUE
- Kredyt mieszkaniowy #naStart. Znamy szczegóły projektu
- Nowe "czarne złoto"? Arabika i robusta biją hurtowe rekordy, obawy o ceny kakao
rp.pl/biznes.interia.pl/bankier.pl/Mennica Skarbowa/egz
REKLAMA
REKLAMA