Gigant technologiczny wstrzymuje budowę fabryki w Polsce. Znamy powód

Budowa fabryki Intela w Polsce została wstrzymana co najmniej na dwa lata. Producent procesorów ma problemy finansowe. 

2024-09-17, 10:54

Gigant technologiczny wstrzymuje budowę fabryki w Polsce. Znamy powód
Gigant wstrzymał inwestycję w Polsce. Foto: Shutterstock/IM Imagery

To miała być olbrzymia inwestycja i dwa tysiące miejsc pracy. Do tego fabryka w Miękini pod Wrocławiem miała być jednym z elementów kompletnego łańcucha produkcji mikrochipów na terenie Unii Europejskiej

Intel wstrzymuje inwestycję w fabrykę w Polsce

"Intel wstrzymuje na dwa lata swoje kluczowe inwestycje w Europie – w tym budowę fabryki w Polsce – przez globalne problemy finansowe firmy. Poinformował mnie o tym P. Gelsinger, szef Intela" - poinformował w serwisie X (d. Twitter) Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji. 

Szef resortu cyfryzacji przypomniał też, że Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na gigantyczne wsparcie inwestycji Intela. Miało ono sięgać nawet 7,5 mld złotych, czyli ponad 41 proc. wartej 18 mld złotych inwestycji. W przyszłorocznym budżecie na wsparcie inwestycji Intela zarezerwowane było 2,7 mld złotych. 

REKLAMA

Z powodu problemów finansowych Intel wstrzymał też inwestycję planowaną w Niemczech. Producent procesorów i ogłosił niedawno plan restrukturyzacji, który ma pozwolić odzyskać płynność finansową. Pozyskuje też środki sprzedając aktywa takie 1,18 mln akcji Arm Holdings po 124,3 dolara za akcję. 

Dlaczego Intel ma problemy?

Intel, jeszcze kilkanaście lat temu dominował na rynku mikroprocesorów i układów scalonych. Opanował rynek komputerów PC i Mac, jednak przegapił zmianę - coraz intensywniejszy rozwój układów scalonych dla urządzeń mobilnych. W efekcie rynek procesorów dla smartfonów czy tabletów opanowały Qualcomm i Texas Instruments. 

Producent procesorów dał się też wyprzedzić na rynku układów graficznych (które świetnie sprawdzają się też w kopaniu kryptowalut) i układów zaprojektowanych dla sztucznej inteligencji czyli AI (polski skrót to SI). 

REKLAMA

Jest szansa wyjścia na prostą - Intel zawarł właśnie porozumienie z Amazon Web Services w pracach nad projektami procesorów dla wojska. 

Czytaj także: 

x.com/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej