X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dorota Banaszczyk z nagrodą od Witolda Bańki. Polska Unia Karate odpowiada ministrowi sportu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:02
W miniony piątek Witold Bańka podjął decyzję o przyznaniu nagrody finansowej Dorocie Banaszczyk, mistrzyni świata w karate olimpijskim. W tle cały czas tli się konflikt między działaczami. Na słowa ministra sportu szybko zareagowała Polska Unia Karate, którą reprezentuje Banaszczyk. - Na chwilę obecną PUK nie posiada statusu polskiego związku sportowego, więc w myśl obowiązujących przepisów prawa nie mogła złożyć stosownego wniosku - czytamy na Facebooku w komunikacie organizacji. 
Dorota Banaszczyk
Dorota BanaszczykFoto: materiały prasowe/karate-polska.pl

Dorota Banaszczyk, która startuje w kategorii wagowej do 55 kg, w listopadzie 2018 roku została mistrzynią świata w karate olimpijskim jako pierwsza w historii reprezentantka Polski. Tytuł wywalczyła w Madrycie. 22-latka poinformowała ostatnio na Facebooku, iż zajęła drugie miejsce w plebiscycie Dziennika Łódzkiego na sportowca roku, dodając, że "chociaż w ten sposób" doceniono jej wynik.

"Wojna" działaczy?

Sprawa ma związek z konfliktem między Polskim Związkiem Karate a Polską Unią Karate, w której zrzeszony jest Olimp Łódź, który reprezentuje Banaszczyk. Mimo, iż Światowa Federacja Karate (WKF) uznała PUK, a konkurencyjną organizację wyrzuciła ze swoich szeregów, PZK ciągle posiada status związku sportowego i związane z nim prawo finansowania startów reprezentantów z ministerialnych środków.

Banaszczyk 1200 f.jpg
Dorota Banaszczyk ambasadorką Energi. "Dziękuję za zaufanie" [TYLKO U NAS]

Ze względu na tę sytuację, Banaszczyk nie mogła otrzymać ani stypendium z ministerstwa, ani nagrody z urzędu miasta Łodzi, gdzie mieszka. Z własnej kieszeni musiała też sfinansować niedawny start w prestiżowych zawodach z cyklu Karate Premier League w Paryżu, gdzie zajęła drugie miejsce.

Nagroda od ministra sportu

Banaszczyk na własnej skórze przekonała się o konflikcie działaczy. Obecnie funkcjonuje Polski Związek Karate (PZK) oraz Polska Unia Karate (PUK). PZK jest nieakceptowany przez światową federację, z kolei PUK tak, jednak nie ma w Polsce statusu związku sportowego. Obie organizacje mogły złożyć wniosek o przyznanie nagrody dla Banaszczyk i jej trenera. Taki wniosek jednak nie wpłynął, na co zareagował Witold Bańka przyznając specjalną nagrodę finansową.


Co na to PUK?

Po decyzji Witolda Bańki długo nie trzeba było czekać na reakcję ze strony Polskiej Unii Karate (PUK). Jeszcze tego samego dnia organizacja przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie. 

- Szanowny Panie Ministrze, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 14 listopada 2017 r. w sprawie wyróżnień i nagród pieniężnych za wybitne osiągnięcia sportowe, (§ 3.2) „Wniosek o przyznanie nagrody pieniężnej za wybitne osiągnięcia sportowe, zwanej dalej „nagrodą”, lub wyróżnienia polski związek sportowy składa ministrowi właściwemu do spraw kultury fizycznej do dnia 31 stycznia roku następnego – jeżeli warunki do przyznania nagrody lub wyróżnienia zostały spełnione po dniu 31 października danego roku.” Na chwilę obecną Polska Unia Karate nie posiada statusu polskiego związku sportowego, więc w myśl obowiązujących przepisów prawa nie mogła złożyć stosownego wniosku - czytamy w komunikacie Polskiej Unii Karate. 

Banaszczyk 1200 f.jpg
Witold Bańka przyznał Dorocie Banaszczyk nagrodę za MŚ

Zgodnie z Ustawą o Sporcie Polska Unia Karate złożyła wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie przez PUK polskiego związku sportowego w sporcie karate olimpijskie. Obecnie PUK czeka na odpowiedź ze strony ministerstwa sportu. 

(mb), PolskieRadio24.pl/Facebook/Polska Unia Karate

Zobacz więcej na temat: SPORT Sporty walki karate
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Karate: Dorota Banaszczyk wciąż w euforii po tytule mistrzowskim. "Czuję się jak we śnie"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 13:41
21-letnia łodzianka Dorota Banaszczyk, sensacyjna mistrzyni świata w karate olimpijskim, opowiedziała w Trzeciej Stronie Medalu o okolicznościach swojego startu w Madrycie. - Sama przyszyłam orzełka do kimona - wyznała, wspominając zamieszanie związane z konfliktem wokół Polskiego Związku Karate, przez który początkowo nie mogła startować w barwach narodowych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karate: Dorota Banaszczyk bez środków na dalsze starty. Energa ma pomóc mistrzyni świata

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 17:57
Dorota Banaszczyk, która w listopadzie ubiegłego roku została mistrzynią świata w karate, napisała w mediach społecznościowych, że, ze względu na konflikt między działaczami jej dyscypliny, musi przygotowywać się do igrzysk olimpijskich na własny koszt. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Sportu i Turystyki informując, iż zawodniczka podpisze umowę z firmą Energa, która zapewni jej finansowanie. 
rozwiń zwiń