Formuła 1: Lewis Hamilton najszybszy we Francji. Robert Kubica lepszy od kolegi z zespołu

2019-06-23, 19:09

Robert Kubica podczas Grand Prix Francji . Foto: PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Broniący tytułu Lewis Hamilton z Mercedesa wygrał Grand Prix Francji Formuły 1 na torze Paul Ricard. Brytyjczyk wyprzedził kolegę z zespołu Fina Valtteriego Bottasa oraz Monakijczyka Charlesa Leclerca z Ferrari. Robert Kubica finiszował na 18. miejscu. Polak, po raz pierwszy w sezonie, wyprzedził kolegę z teamu Williams Brytyjczyka George'a Russella.

• Lewis Hamilton nie dał szans rywalom i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej
  • Robert Kubica dojechał do mety przed kolegą z zespołu George’m Russellem
  • Kolejny wyścig już 30 czerwca w Austrii

W 2019 roku kierowcy rywalizują w 70. sezonie mistrzostw świata Formuły 1. Po ośmiu latach przerwy wraca jedyny polski kierowca w historii F1 Robert Kubica. Portal PolskieRadio24.pl z tej okazji przygotował specjalny serwis, w którym można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje związane z wydarzeniami na torach.

F1 - ROBERT KUBICA W WILLIAMSIE - Serwis specjalny

Start wyścigu był dla Kubicy udany. Polak wyprzedził Romaina Grosjeana i awansował na siedemnaste miejsce. Kilka okrążeń później Francuz odzyskał jednak pozycję, a niebawem Kubicę wyprzedził też Rosjanin Daniił Kwiat.

Na dziewiętnastym okrążeniu krakowianin spadł na ostatnią, dwudziestą pozycję po tym, jak wyprzedził go Russell. Brytyjczyk naciskał na Kubicę przez kilka minut i jego starania w końcu przyniosły efekt.

Polak odzyskał dziewiętnastą lokatę, gdy jego zespołowy partner zaliczył nieplanowany pit stop na 35. okrążeniu. Mechnicy Williamsa wymienili w aucie Russella przednie skrzydło.

Ostatecznie Kubica ukończył rywalizację jako osiemnasty, gdyż na 47. okrążeniu z rywalizacji wycofał się Grosjean. Polak po raz pierwszy w trwającym sezonie finiszował przed swoim zespołowym partnerem.

Tymczasem na czele wyścigu od początku do końca utrzymali się kierowcy Mercedesa, którzy wystartowali z pierwszej linii. Ostatecznie zwyciężył Hamilton z przewagą osiemnastu sekund nad Bottasem. Dla Brytyjczyka to szóste zwycięstwo w ósmym wyścigu sezonu. Obrońca tytułu zanotował 79. triumf w swojej karierze w "królowej motorsportu".

Bottas utrzymał drugie miejsce, chociaż na ostatnich okrążeniach zbliżył się do niego Leclerc. Monakijczyk nie był jednak w stanie wykonać ataku, mimo, że na okrążenie przed końcem rywalizacji tracił do fińskiego kierowcy ledwo sekundę.

Ostatecznie Leclerc finiszował na trzeciej pozycji. Monakijczyk na początku wyścigu musiał się bronić przed atakami Maksa Verstappena, jednak uporał się z Holendrem. Drugi z kierowców Ferrari Sebastian Vettel startował dopiero z siódmego pola przez problemy z bolidem w kwalifikacjach.

Ostatecznie Niemiec finiszował na piątym miejscu. Na pocieszenie pozostał mu dodatkowy punkt zdobyty za najszybszy czas okrążenia wyścigu.

Dobry wyścig zaliczył Carlos Sainz Jr., który, co prawda, nie był w stanie obronić się przed atakami Vettela, ale finiszował na wysokiej szóstej pozycji.

W gorszych nastrojach wyścig ukończył partner Hiszpana z McLarena Lando Norris. Młody Brytyjczyk w końcówce rywalizacji zmagał się z kłopotami z układem hydraulicznym. Mimo to, ostatnie okrążenie rozpoczynał jako siódmy. Jeżdżący pierwszy sezon w Formule 1 Brytyjczyk stracił jednak aż trzy pozycje. Na finiszu Norrisa wyprzedzili Daniel Ricciardo, Kimi Raikkonen oraz Nico Huelkenberg.

Po zakończeniu rywalizacji Ricciardo otrzymał jednak karę dziesięciu sekund za to, że podczas wyprzedzania Norrisa, a następnie Raikkonena jego bolid w całości znalazł się poza torem.

Oznacza to, że na siódmą pozycję awansował Raikkonen, na ósmą - Huelkenberg, a na dziewiątą - Norris. Australijczyk spadł dopiero na jedenastą lokatę, oznaczającą brak punktów do klasyfikacji generalnej. Punktowaną dziesiątkę w swoim domowym wyścigu zamknął Pierre Gasly z Red Bulla.

W klasyfikacji generalnej Hamilton powiększył przewagę nad drugim Bottasem do 36 punktów. Kolejny wyścig Formuły 1 zaplanowano na 30 czerwca. Najlepsi kierowcy świata zmierzą się w Grand Prix Austrii na torze Red Bull Ring.

Formuła 1 to mocno złożony sport. "Niedzielne popołudnie to za mało, by poznać tajemnice królowej motorsportu" [WYWIAD]