X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jeden ze zdobywców K2 odpowiada Bieleckiemu. "Najważniejsza jest nasza miłość do gór"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 21:38
16 stycznia 10 Nepalczyków zdobyło nieosiągalny dotąd o tej porze roku szczyt K2. Wyczyn ten skomentował Adam Bielecki, jednak jego gratulacje spotkały się z mieszanymi opiniami. Teraz Polakowi odpowiedział jeden z nepalskich wspinaczy.
Mingma G
Mingma GFoto: Printscreen z Twitter
  • Tej zimy o zdobycie K2 walczyła pokaźna grupa wspinaczy, w bazie zameldowało się wiele ekspedycji, na miejscu była też Polka Magdalena Gorzkowska
  • O zdobycie K2 (8611 m n.p.m.) starali się profesjonaliści oraz ekipy komercyjne
  • Historycznego wyczynu pogratulował między innymi Adam Bielecki, jednak jego wpis wywołał dużo kontrowersji

Ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik próbowało pokonać dziesięciu wspinaczy. Szerpowie i liderzy wielu komercyjnych wypraw zapisali w historii.

Na szczycie stanęli Nirmal Purja (jako jedyny szedł bez tlenu), Mingma Gyalje Sherpa, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie - 8611 metrów n.p.m. Polacy próbowali zdobyć K2 zimą trzykrotnie. Bez skutku. Po raz pierwszy, na przełomie 1987 i 1988 roku, atakowała międzynarodowa ekipa pod kierunkiem pioniera zimowego himalaizmu Andrzeja Zawady.

Po osiągnięciu Nepalczyków posypały się gratulacje z całego świata. Gratulował także Adam Bielecki, jednak nie omieszkał też napisać o swoim podejściu do korzystania z tlenu podczas wspinaczki. 

"Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - napisał. 

Mingma G w rozmowie z Markiem Bobakowskim ze "Sportowych Faktów" odniósł się do słów jednego z najlepszych polskich wspinaczy.

- Są himalaiści, którzy wspinają się bez tlenu, ale są też tacy, którzy dopuszczają jego użycie w chwilach ciężkich, trudnych i niebezpiecznych. My, Szerpowie, czerpiemy radość z pobytu w górach, ze wspinania się, w końcu ze zdobywania szczytów. I dla nas naprawdę nie jest najważniejsze, czy robimy to z tlenem, czy bez. Najważniejsza jest nasza miłość do gór - powiedział.

Mówi także o tym, co w jego przypadku zdecydowało o porzuceniu pomysłu wchodzenia bez pomocy tlenu.

- Nie było innego wyjścia. Gdybym tego nie zrobił, nie wiem, czy wszedłbym na szczyt i czy wróciłbym cały i zdrowy do domu. Nie miałem problemu z tym, aby zmienić swój plan. Ważniejsze w tym momencie było moje zdrowie oraz szansa na zdobycie szczytu - przyznał.

Czytaj także:

ps

Czytaj także

Nirmal Purja zdobył K2 bez wspomagania tlenem: zaryzykowałem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 21:43
Nirmal Purja, jeden z nepalskich wspinaczy, którzy w sobotę 16 stycznia 2021 roku jako pierwsi w historii zdobyli K2 zimą, poinformował, że wszedł na drugi najwyższy szczyt świata bez użycia butli z tlenem. 
rozwiń zwiń