Liga Mistrzów: Liverpool nie dał szans RB Lipsk. Pewny awans "The Reds"

2021-03-10, 22:53

Mohamed Salah. Foto: PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Liverpool pokonał 2:0 RB Lipsk w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów i przeszedł do kolejnej rundy. W dwumeczu "The Reds" wygrali 4:0 i zaprezentowali się o klasę lepiej niż ich rywale.

• Kolejne rewanże LM zaplanowano na 16-17 marca, a finał - na 29 maja w Stambule
  • Tytułu broni Bayern Monachium z Robertem Lewandowskim w składzie
  • Do ćwierćfinału awansowały również drużyny - FC Porto, Borussii Dortmund i PSG

Z powodu obostrzeń sanitarnych mecz rozegrano na neutralnym terenie (na stadionie im. Ferenca Puskasa w Budapeszcie). Chociaż po pierwszym meczu to gracze RB Lipsk mieli dwa gole do odrobienia, od początku spotkania zdecydowanie bardziej ofensywnie nastawieni byli gracze Liverpoolu. Podopieczni Juergena Kloppa naciskali wysokim pressingiem, a Niemcy z trudem wychodzili z własnej połowy.

W 10. minucie goście w końcu wypracowali sobie dogodną sytuację. Lewą stroną obrońcom urwał się Christopher Nkunku, zacentrował w pole karne w stronę Poulsena, ale Alisson świetnie wyszedł na 7. metr i odbił strzał Kampla, któremu Duńczyk wyłożył piłkę. Z kolei gospodarze stanęli przed świetną szansą w 21. minucie. Mohamed Salah po błyskawicznej kontrze wyszedł sam na sam z Peterem Gulascim, ale węgierski golkiper wyczuł jego intencje. Dobitka Sadio Mane również nie przyniosła bramkowego rezultatu.

RBL odgryzało się głównie strzałami z dystansu - próbowali Kevin Kampl i Emil Forsberg, ale bezskutecznie. W ostatnich minutach pierwszej połowy tempo gry "siadło" i gdy wydawało się, że do przerwy nie wydarzy się już nic ciekawego, piłkę we własnym polu karnym stracił stoper Lipska Dayot Upamecano. Do futbolówki dopadł Diogo Jota, ale portugalski skrzydłowy chybił z 4. metra.

Liverpool gładko rozprawił się z RBL

W drugiej odsłonie "The Reds" zwalniali tempo gry i bez większego trudu rozbijali kolejne ataki rywali. Podopieczni Nagelsmanna zdołali jednak wykreować sobie dobrą sytuację w 65. minucie - piłkę przejął Upamecano, zagrał na lewą flankę do Hee-Chan Hwanga, a Koreańczyk dośrodkował na głowę Alexandra Sorlotha. Norweski napastnik trafił jednak w poprzeczkę.

górski serwis grafika 1200 .jpg

Gospodarze awans przypieczętowali w 70. minucie - piłkę na skraju pola karnego przyjął Salah, przełożył ją na lewą nogę i precyzyjnym uderzeniem po ziemi pokonał Gulasciego. Po chwili na 2:0 podwyższył Sadio Mane - przy trafieniu Senegalczyka asystował Divock Origi. Kilka minut później Belg sam stanął przed dogodną okazją, ale z ostrego kąta trafił jedynie w boczną siatkę. Mecz zakończył się zwycięstwem Liverpoolu 2:0.

RB Lipsk po raz pierwszy od 15 meczów nie zdołało strzelić gola i w kiepskim stylu pożegnali się z Champions League. Ubiegłorocznym półfinalistom Ligi Mistrzów pozostała walka o tytuł mistrza i Puchar Niemiec. W Bundeslidze tracą 2 punkty do prowadzącego Bayernu Monachium, natomiast w półfinale DFB Pokal zagrają z lepszym z pary Regensburg - Werder Brema.

Tym samym Liverpool dołączył do FC Porto i Borussii Dortmund, które we wtorek awansowały do 1/4 finału LM. Do kolejnej rundy przeszło także PSG, które w dwumeczu pokonało Barcelonę 5:2.