80. Tour de Pologne. Marszale, cisi bohaterowie wyścigu: na życzenie wjeżdżamy w peleton

2023-07-31, 15:53

80. Tour de Pologne. Marszale, cisi bohaterowie wyścigu: na życzenie wjeżdżamy w peleton
Praca marszali podczas Tour de Pologne to bardzo odpowiedzialne zajęcie . Foto: TdP/fot. Tomasz Śmietana

Oprócz znakomitych kolarzy, którzy są głównymi bohaterami 80. Tour de Pologne, swoją niebezpieczną i bardzo wymagającą pracę mają także marszale, czyli motocykliści pomagający w sprawnym przebiegu wyścigu.

Polskie Radio jest jedynym radiowym patronem medialnym 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawią się transmisje z wyścigu. W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia powstanie również seria podcastów o historii kolarstwa w Polsce, zapraszamy też na stronę PolskieRadio24.pl - jest tam serwis specjalny Tour de Pologne 2023.

Praca marszali, czyli motocyklistów jadących wraz z kolarzami przez cały wyścig, bywa niezauważana, lecz jest bardzo istotna dla sprawnego przebiegu zawodów. 

- Marszal stacjonarny stoi i czeka, aż wszyscy przejadą i na tym jego praca się kończy. Marszal taki, jak my, czeka na peleton, czeka aż peleton przejedzie, wsiada na motocykl i musi przez ten peleton znowu "przejść" i jechać do następnego miejsca niebezpiecznego. (...) Marszal jedzie sam na motocyklu, ja mam pasażera, którego pracą jest fotografowanie i on mówi dokąd jedziemy, gdzie się zatrzymamy, gdzie są fajni kibice. Nie jest to może szarpanie, ale jazda szybciej-wolniej, przejeżdża się przez peleton i np. fotograf każe zwolnić, aby zrobić zdjęcie zawodnikowi - tłumaczy specyfikę swojej pracy Mateusz Rachwał.

- To jest dość odpowiedzialna i niebezpieczna praca, ponieważ odstępy są tu "na żyletki", trzeba uważać na kolarzy i im nie przeszkadzać, bo jesteśmy tu po to, by im pomagać. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest niebezpiecznie - dodał jeden z cichych bohaterów 80. Tour de Pologne w rozmowie z Polskim Radiem.

Podczas tegorocznego wyścigu, ekipa marszali jest bardzo rozbudowana.

- W sumie motocyklistów jest około trzydziestu, wlicza się w to marszali, motocyklistów wiozących fotografów czy sędziów i tak dalej - wylicza Rachwał.

Z Mateuszem Rachwałem, marszalem TdP rozmawiał Maciej Sampolski. 

Posłuchaj

Mateusz Rachwał, marszal podczas 80. Tour de Pologne, opowiada o swojej pracy 1:25
+
Dodaj do playlisty

 

<< RELACJA 3. etap: Wałbrzych - Duszniki-Zdrój (163,3 km)>>>

*****

Prezentacja Tour de Pologne 2023

– Kolarską przygodę rozpoczęliśmy w piątek 28 lipca, wtedy odbyła się oficjalna prezentacja w Poznaniu. Jestem przekonany, że czekają nas niezwykłe emocje. Siedem dni później w Krakowie poznamy zwycięzcę – mówił dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.

Tak wyglądał nasz pierwszy dzień z kolarską karawaną:

1. etap - Poznań - Poznań

Pierwszy etap 80. edycji Tour de Pologne rozpoczął się w Poznaniu na terenie targów poznańskich, jego trasa faworyzowała sprinterów i zakończyła się 4-kilometrowym okrążeniem na torze wyścigowym. 

Jedna z premii lotnych usytuowana była w Kostrzynie, tam zobaczyliśmy, jak perfekcyjnie małe miasteczka przygotowują się do przyjęcia kolarzy. 

Kilkanaście kilometrów przed finiszem pierwszego etapu, który zaplanowano na poznańskim torze, kolarze musieli przejechać przez istne oberwanie chmury. Na trasie powstały liczne kałuże, szosa była bardzo śliska, a warunki niebezpieczne.

Do decydującego o losach etapu karambolu doszło około 6 kilometrów przed metą - wówczas peleton podzielił się na dwie części, a zawodnicy, którzy jechali za kolarzami, którzy upadli, właściwie stracili szanse na wysoką lokatę.

Dyrektor wyścigu przyznał, że niewiele zabrakło, by etap przerwano, a jego zwycięzca Tim Merlier nie miał okazji do osiągnięcia triumfu.

- Miałem takie myśli. Patrzyłem, co się dzieje. Gdyby nawałnica trwała jeszcze 10 minut dłużej, to zatrzymalibyśmy wyścig, zneutralizowali czas i nie byłoby pięknego finiszu na pięknym torze - przyznał Czesław Lang w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

2. etap Leszno - Karpacz

Kolarze szykowali się do startu w Lesznie, my tymczasem wznieśliśmy się do góry i obserwowaliśmy kolarskie miasteczko z lotu ptaka. Potem nastąpił start drugiego etapu, jedynego odcinka, którego dystans to ponad 200 kilometrów.

Wygrał Słoweniec Matej Mohorič (Bahrain - Victorious). Trzecie miejsce zajął Michał Kwiatkowski (INEOS Grenadiers, +4 sek.), a drugi był Portugalczyk João Almeida (UAE Team Emirates). Na 10. miejscu do mety dojechał Rafał Majka (UAE Team Emirates, +4 sek.), który na ostatnim podjeździe przed metą zaatakował, ale jego ucieczka nie zakończyła się powodzeniem.

- Dobre ustawienie na finiszu zawdzięczam całemu zespołowi, który kontrolował przewagę ucieczki i zapewnił mi doskonałą pozycję przed finałową ścianką. Cóż, nie udało się dzisiaj wygrać, natomiast nie straciłem zbyt wiele do lidera, dlatego cieszę się, że udało się jakoś przebrnąć przez te dwa deszczowe dni - powiedział Kwiatkowski w rozmowie z Polskim Radiem.

Kolarskiemu świętu, jakim niewątpliwie jest Tour de Pologne, towarzyszy również wyścig amatorów. Kolarze amatorzy ścigali się właśnie w niedzielę 30 lipca, ich wyścig zakończył się w Karpaczu kilka godzin przed zawodowcami. Zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności na 83-kilometrowej trasie, a nagrody wręczyła im prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Wieczorem kolarze udali się na odpoczynek, ale nasza ekipa była wciąż na posterunku. Sprawdzaliśmy, co się dzieje w Sosnówce, tam zatrzymała się karawana wyścigu.

Tour de Pologne 2023: Leszno z lotu ptaka, podium Kwiatkowskiego, Maja Włoszczowska błyszczy w wyścigu amatorów - podsumowanie dnia: 

3. etap - Wałbrzych - Duszniki-Zdrój


****

Trasa 80. Tour de Pologne:

1. etap: Poznań - Poznań (183,7 km)
2. etap: Leszno - Karpacz (202,9 km)
3. etap: Wałbrzych - Duszniki-Zdrój (163,3 km)
4. etap: Strzelin - Opole (198,6 km)
5. etap: Pszczyna - Bielsko-Biała (198,8 km)
6. etap: Katowice - Katowice (jazda indywidualna na czas, 16,6 km)
7. etap: Zabrze - Kraków (166,6 km)

<<< WIĘCEJ O TOUR DE POLOGNE 2023 >>>

Czytaj także:

Tour de Pologne 2023 

/PolskieRadio24.pl

kp

Polecane

Wróć do strony głównej