Ekstraklasa: Górnik wygrywa w doliczonym czasie. Pierwszy gol w sezonie dał trzy punkty

2023-08-12, 19:25

Mecz Korona Kielce - Górnik Zabrze. Foto: PAP/Piotr Polak

Korona Kielce przegrała 0:1 z Górnikiem Zabrze w sobotnim meczu piłkarskiej Ekstraklasy. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Rafał Janicki. Tym samym ekipa z Górnego Śląska strzeliła swojego pierwszego gola w tym sezonie i odniosła premierowe zwycięstwo.

Przed rozpoczęciem 4. kolejki Korona i Górnik zamykały tabelę Ekstraklasy i wraz ze Śląskiem pozostawały jedynymi drużynami bez zwycięstwa. Ostatecznie

Górnik mógł objąć prowadzenie już w 5. minucie - po stracie piłki przez kielczan zabrzanie rozegrali szybką akcję. Podolski w polu karnym podał do Lukoszka, a jego płaski strzał odbił się od słupka.

Przeważała jednak Korona, ale atakom gospodarzy brakowało tempa i precyzji przed bramką rywali. Strzegący bramki Górnika Bielica raz po raz tylko wodził wzrokiem za piłką, która mijała cel w bezpiecznej odległości.

Blisko otwarcia wyniku było w 36. minucie, kiedy z rzutu wolnego przymierzył Olkowski, ale Dziekoński wyciągnął się jak struna i obronił jego uderzenie. Po chwili po rzucie rożnym minimalnie chybił Szcześniak.

Drugą połowę rozpoczęła indywidualna Łukowskiego, który jednak dość znacznie pomylił się przy próbie strzału z dystansu. Korona odpowiedziała dobrą akcją Nono i efektownym szczupakiem Szykawki, który jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Na murawie królował chaos, a znacznie więcej niż efektownych akcji oglądaliśmy niedokładnych podań, kiksów i zachowawczej gry z obu stron. W końcówce spotkanie "otworzyło się" - w 74. minucie groźnie uderzył ścinający z piłką ze skrzydła Olkowski, ale Dziekoński sparował jego strzał. Korona odpowiedziała sytuacyjnym uderzeniem Podgórskiego z 5. metra, jednak Janicki zdołał wybić piłkę z linii bramkowej.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się bezbramkowym remisem, Górnik wykorzystał rzut rożny - w 91. minucie Janicki najwyżej wyskoczył do centry Dadoka i dał zwycięstwo gościom. Dzięki wygranej zabrzanie wydostali się ze strefy spadkowej i zajmują 11. miejsce. Korona jest 17.

Korona Kielce - Górnik Zabrze 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Rafał Janicki (90+1).

Żółta kartka - Korona Kielce: Dominick Zator, Miłosz Trojak, Marcus Godinho. Górnik Zabrze: Boris Sekulic, Paweł Olkowski.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 11 928.

Korona Kielce: Xavier Dziekoński - Marcus Godinho, Dominick Zator, Miłosz Trojak, Marius Briceag - Jakub Łukowski (71. Mateusz Czyżycki), Dalibor Takac, Ronaldo Deaconu (83. Miłosz Strzeboński), Martin Remacle (59. Jacek Podgórski), Nono - Jewgienij Szykawka (71. Adrian Dalmau).

Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Boris Sekulic, Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Richard Jensen - Paweł Olkowski (80. Piotr Krawczyk), Damian Rasak (89. Norbert Wojtuszek), Daisuke Yokota, Kamil Lukoszek (69. Mateusz Chmarek) - Lukas Podolski (89. Sebastian Musiolik), Robert Dadok.