WTA Finals: Iga Świątek śrubuje statystyki. Rekord przetrwał 40 lat

2023-11-02, 08:16

Iga Świątek i Amerykanka Coco Gauff. Foto: PAP/Marcin Cholewiński

Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała z Amerykanką Coco Gauff (nr 3.) 6:0, 7:5 w swoim drugim meczu w tenisowym turnieju WTA Finals w Cancun. Zwycięstwo sprawiło, że Polka jest już niemal pewna gry w półfinale imprezy, wiceliderka rankingu WTA przy okazji po raz kolejny dorównała wielkim tenisowym mistrzyniom.

Był to 10. pojedynek Igi Świątek z Amerykanką w turniejach pod egidą WTA i dziewiąte zwycięstwo Polki. W żadnym z meczów, które Świątek wygrała, rywalka nie ugrała nawet jednego seta.

W Cancun dużą rolę odegrał silny wiatr. Amerykanka słabiej radziła sobie w tych warunkach.

Iga Świątek przy okazji kolejnych występów bije rekordy i poprawia statystyki legend.

Jak zauważyli statystycy z OptaAce w ciągu ostatnich trzydziestu lat zaledwie trzy zawodniczki wygrały 65 spotkań w dwóch sezonach z rzędu – dzięki pokonaniu Gauff Iga Świątek dołączyła do zacnego grona, w którym dotychczas były jedynie dwie byłe liderki rankingu – Jelena Janković oraz Martina Hingis.

Iga Świątek pokonując Gauff odniosła 30. zwycięstwo z zawodniczką z top 10 w całej swojej karierze. Potrzebowała do tego 44 meczów. Żadna inna tenisistka w ostatnich czterech dekadach nie dokonała tego szybciej – Polka dołączyła tym samym do Moniki Seles i teraz wraz z Amerykańską legendą jest na szczycie tej klasyfikacji.

Pierwszego seta z Gauff Iga Świątek wygrała bez straty gema i to był 22. taki set Polki w tym sezonie.

Już wcześniej statystycy z OptaAce wyliczyli, że "Świątek jest pierwszą zawodniczką, która od czasów Steffi Graf i Moniki Seles (1991-1992) wygrała ponad 20 setów z wynikiem 6:0 w sezonie" - napisano. I dodano określenie "Piekarz".

* bajgiel - set wygrany do zera. W żargonie mówi się o "bajglu", z powodu podobieństwa kształtu bułki do cyfry 0.

<<< Iga Świątek przełamuje po hotdogach - słownik pojęć tenisowych >>>

Rywalizacja na pierwszym etapie WTA Finals odbywa się w dwóch grupach. W nich zawodniczki walczą systemem "każda z każdą". Do półfinałów awansują po dwie najlepsze z każdej grupy i wówczas stoczą pojedynki o udział w zaplanowanym na 5 listopada finale.

W poniedziałek wiceliderka światowego rankingu pokonała Marketę Vondrousovą 7:6 (7-3), 6:0.

Na zakończenie fazy grupowej Świątek zagra z Ons Jabeur.